Preprečite krajo vašega psa!

1308

Lastnike kužkov pogosto skrbijo morebitne predispozicije za bolezni, kakšno hrano bo jedel, kje bo spal, kdo ga bo sprehajal, kraja ni prav pogosto na seznamu skrbi. Na žalost je to zločin, ki postaja vse bolj priljubljen. Do kraje lahko pride iz različnih razlogov. Preprečite krajo, zavarujte svojega kosmatinca.

Naj bo pes čipiran!

Čip je drobna kapsula, velika približno kot zrno riža, ki se vstavi pod kožo najpogosteje na levi strani vratu. Je enkraten poseg, saj se praviloma opravi le enkrat. Mikročipiranje mora biti opravljeno najkasneje do tretjega meseca starosti psa. Opravljajo ga tudi vsa zavetišča za živali v primeru, da sprejmejo zapuščenega psa, ki še ni bil označen s čipom. Podatki o lastniku, starosti psa in njegovih značilnosti ter posebnostih so vpisane v Centralnem registru psov – vezani pa so na identifikacijsko številko vstavljenega čipa. Podatke s čipa se odčita s posebnim čitalcem. Čipiranje je koristno in priporočljivo, saj z odčitanjem kode lahko ugotovimo izvor psa, poleg tega je zelo koristno tudi v primeru najdenega psa, saj se tako lažje ugotovi, kdo je lastnik in se tako kosmatinec hitreje vrne domov.

[members_only]

Ne pustite svojega psa nenadzorovanega!

Veliko je razlogov, zakaj ni pametno pustiti vašega psa brez nadzora, eden izmed njihpa je prav kraja. Kolikokrat vidimo pse privezane pred trgovino, same, medtem, ko so lastniki skočili le po kruh? Ali ko se brez nadzora in omejitve sprehajajo po dvoriščih in vrtovih? Ali raziskujejo sosedovo dvorišče ali pa vam pritečejo nasproti, ko greste mimo? Poleg tega, da je tako obnašanje največkrat moteče za sosede in mimoidoče, je tudi nevarno, da kdo poškoduje vašega psa ali ga ukrade. Bi tudi male otroke tako pustili same zunaj brez nadzora? Verjetno ne. Največkrat se kraja zgodi, takrat, ko lastnik psa nima pod nadzorom. Ne pustite vašega kosmatinca samega!

Bodite pozorni na svojega psa na sprehodih!

Na kužka bodite pozorni tudi na sprehodih. Nepridipravi so lahko pozorni na to kdaj in kam se odpravite na sprehod, ko osvojijo vašo rutino, izrabijo priložnost in ukradejo vašega psa. Priporočljivo je, da menjavate čas sprehodov in poti po katerih se sprehajate. Ne glede na ubogljivost psa je dobro, da je v gneči pes na povodcu in ste tako lahko prepričani, da ga ne izgubite ali vam ga kdo ne ukrade. Bodite pozorni tudi v primeru, ko vas kdo ogovori in se trudi, da bi vas zamotil, med tem pa lahko neka druga oseba odpelje vašega psa. Bodite pozorni in pazite na svojega štirinožca.

Poskrbite, da vaš kuža obvlada odpoklic!

Na sprehodih je zelo pomembna poslušnost in da se kuža vrne do vas, ko ga pokličete. V kolikor odpoklica vaš kuža še ni osvojil, ga imejte na povodcu. Priporočljiv je sledni povodec, saj je daljši od običajnega, vaš kuža pa se prav tako lahko dobro razmiga. Običajno kužki hitro najdejo zanimivo sled, kateri hitro sledijo. Na vaš klic se kuža ne odzove in kmalu ga nimate več v vidnem polju. Največkrat se v nekaj minutah vsi veseli vrnejo in vi si oddahnete, vendar ni vedno tako. Odpoklic je zelo pomemben in veliko je situacij, ko vam bo prišel prav.  V nasprotnem primeru so lahko posledice zelo hude. Zgodi se lahko tudi odtujitev vašega kosmatinca.

Ne izpostavljajte svojega psa!

Ljudje se radi pohvalimo ob nakupu novega avtomobila, poroki, rojstvu otroka in tudi ob sprejetju kužka kot novega družinskega člana, predvsem, če je kosmatinec čistokrvna pasma. Ne mine obisk prijateljev in znancev, brez predstavljanja vašega ljubljenčka in zastavljanja vprašanja koliko ste zanj plačali. Vsaka druga objava na spletnih omrežjih vključuje slike in komentarje o vaših kužkih. Ne glede na to, kako ponosni ste na novo pridobitev, to ni najbolj pametno, ne glede na to, ali je kužek čistokrven, ali ne. Nepridipravi so vedno v pripravljenosti.

Ne puščajte psa v avtomobilu!

Nevarnosti pretijo na vsakem koraku. Poleg tega, da je kuža sam v avtomobilu in vam ga lahko ukradejo, obstaja nevarnost pregrevanja in zadušitve (poletni čas) ter podhlajenosti          (zimski čas). Ne tvegajte po nepotrebnem in ne puščajte psa samega v avtomobilu.

Zapirajte vrata!

Pobeg in krajo lahko preprečite tudi tako, da dobro zapirate vrata, tako vhodna kot vrtna. Vrtna vrata naj bodo dovolj močna in visoka, prav tako tudi ograja. Visoka naj bodo toliko, da jih kuža ne more preskočiti in tudi, da se nepridiprav ne more skloniti preko in tako ukrasti psa. Prav tako je dobro, da preprečimo direkten stik kužka in mimoidočih ter tako zmanjšamo možnost, da psa omamijo ali zastrupijo.

Vsako leto je več kot 300 prijav pogrešanih psov, naj ne bo med njimi tudi vaš kosmati prijatelj!

[/members_only]

Kristina Kolarič

Viri:
iheartdogs.com
breedingbusiness.com