Zakaj moj pes ne mara objemov?

1489

Kdo izmed ne obožuje občutka, ko k sebi stisnemo svojo kosmato kepo sreče? Včasih začutimo prav neznansko potrebo po tem, da svojega psička dvignemo v naročje in ga pocrkljamo, saj nam to neverjetno prija. Pa je kužkom takšno stiskanje res všeč? So radi v našem naročju? Čeprav jih objemamo in dvigujemo le zaradi neizmerne ljubezni do njih, za kosmatince to ni vedno najprijetnejše. Dvig v naročje v kombinaciji z objemanjem za psička lahko pomeni velik stres, včasih tako velik, da opazimo vidne znake tesnobe. Zakaj pa je temu tako?

Moj pes se ne mara objemati

Psi ne marajo objemov in stiskanja, za kar obstajajo številni razlogi. Najpomembnejši razlog povsem izvira iz narave, o čemur je v Psychology Today spregovoril tudi profesor Stanley Coren. Profesor Coren je pse opredelil kot “bežne živali”, kar natančneje pomeni, da jih je evolucija izoblikovala za hitre premike, za hiter tek. Prva pasja reakcija ob zaznavi nevarnosti je beg. Če jih nekdo drži v objemu, se ne morejo premakniti in pobegniti pred potencialno nevarnostjo.

Obstaja tudi možnost, da je v preteklosti vaš ljubljenček doživel neprijetno izkušnjo, povezano z objemom in nezmožnostjo gibanja. V to kategorijo sodijo tudi stresni obiski pri veterinarju, ko je moral psiček biti pri miru, da ga je lahko zdravnik pregledal oz. izvedel preiskavo, ki kužku nikakor ni odgovarjala. Cepljenja in celo urejanja krempljev se lahko zasidrajo v pasjih možganih kot negativne izkušnje, zaradi katerih ljubeča naročja ne pridejo v poštev.

[members_only]

Mnogi psi se bojijo tudi objemov majhnih otrok, ki se s pasjimi prijatelji nenamerno bolj grobo igrajo. Malčki jih lahko premočno primejo, jih pretesno objamejo, jih pocukajo ali jim nenamerno stopijo na rep oz. ušesa, ko jih hočejo stisniti k sebi. Strokovnjaki zato svetujejo, da starši oz. odrasli otrokom ne dovolijo objemati psičkov. Izraz ljubezni lahko skupaj s pasjim strahom hitro vodi v ugriz, saj pes ne ve, kako naj se drugače reši iz situacije.

Prepoznajmo znake

Kakšni pa so znaki, da naš kuža postane pravi kupček nesreče, če ga objamemo in vzamemo v naročje? Začne se z odvračanjem pogleda in obračanjem glave stran od nas, kuža tudi bolj razpre oči, da se pokažejo beločnice, prav tako so njegova ušesa takoj potisnjena nazaj in skoraj prilepljena na glavo. Med znaki tesnobe najdemo tudi oblizovanje in cviljenje. Če pri svojem psičku opazimo takšno vedenje, je sporočilo popolnoma jasno – crkljanje odpade.

Med seboj si psi naklonjenosti ne izkazujejo z dvigovanjem v naročje in objemi, temveč z lizanjem obrazov in ovohavanjem različnih delov telesa, vključno z zadnjo platjo.

So pa psi, tako kot mi, vsak zase individualno bitje, zato takšnih situacij ne moremo povsem posploševati. Nekateri psi so prav v naročjih najsrečnejši in se v našem objemu kar stopijo. Vedno je torej potrebno dobro opazovati vedenja naših pasjih prijateljev in jih ne siliti k nečemu, česar ne marajo, saj bodo tako z nami želeli še manj interakcije. Namesto objema jim ljubezen izkažimo s čohanjem za ušesi, z božanjem in trepljanjem trebuščka ali na drug način, ki našemu kužku najbolj odgovarja.

Ne smemo zanemariti niti morebitnih sprememb v pasjem vedenju. Če se naš prijatelj vedno rad stiska z nami, kar naenkrat pa je to zanj največja muka, ga lahko muči kaj drugega. Morda gre za zdravstveno težavo ali bolečino in nam drugače svojega slabega počutja ne zna pokazati. Takrat nam bodo gotovo pomagali veterinarji in znova bo v naši družbi srečen kosmatinec.

[/members_only]

Maša Pirnat

Viri: