Potovanje skozi pasje telo

4015

potovanje-skozi-pasje-teloKako pravzaprav telo deluje, kakšne so funkcije pasjega telesa in kako hrana vpliva na telo? Če znamo odgovoriti na ta vprašanja, se lahko lažje in bolje odločimo, kakšno hrano bomo ponudili svojemu psu.

Vse se začne pri gobčku

Pes ima gobček, ki je prilagojen za hitro in učinkovito trganje hrane. Ima veliko čeljust in ostre zobe namenjene trganju mesa. Razmak med zobmi mu omogoča, da lahko gloda kost in poje velike kose hrane. Razlika med pasjim gobčkom in našimi zobmi je ta, da ima pes ostre, našpičene zobe, katere mu je evolucijska razvitost omogočila za trganje. Naši zobje pa so ploščati,  namenjeni prežvekovanju. Ko psu ponudimo hrano, lahko velikokrat opazimo goltanje. To je naraven nagonski pojav, ki je zapisan v DNK, ker se je prednik psov boril za preživetje in je moral hrano čim prej zaužiti, da je sploh preživel. Ker pa pes živi z nami in nima več potrebe po tekmovanju za hrano, moramo goltanje omiliti, da ne bi imel težav s prebavljanjem. Nudenje hrane je tudi velik del vzgoje, s katerim vzpostavimo hierarhijo v odnosu. Prehranjevanje je osnovna funkcija vsakega živega bitja in ima posledično vpliv na vse ostalo.

Druga zelo pomembna stvar pri pasjem gobčku, je poleg oblike čeljusti in zob, slina. Ta omogoča lažje potovanje hrane v požiralnik in pripomore k razkroju, da lahko pes lažje zaužije in prebavi hrano. V naših ustih lahko najdemo encim α-amilazo, ki razgradi ogljikove hidrate – škrob, v enostavne sladkorje, da hitreje pridejo v sistem. Pri psu pa najdemo drugačen encim, imenuje se lizocim, ki ubije bakterije ob vstopu v telo, zaradi česar lahko vaš pes poje precej gnusne stvari. Ker vaš pes nima amilaze, ki bi razgradila škrob, se mu na zobeh nabira škrob, ki ga zaužije s hrano, ta pa nato povzroči nastanek zobnih oblog in kamna. Zelo verjetno se bo pri psu razvila bolezen dlesni, zaradi zobnega kamna, medtem ko ljudje obolevamo zaradi kariesa.

Nato nadaljuje pot v želodčku

Ob vstopu hrane v želodec se prične razkroj, za kar poskrbijo naravni prebavni encimi. Hrana se razkroji iz večjih delov s pomočjo klorovodikove kisline. Ta želodčna kislina je zelo kisla (pH je okrog 1) kar mu omogoča tudi razkroj koščkov kosti, ob zaužitju že davno poginulih živali pa ne zboli.

In naprej skozi dvanajstnik in tanko črevo pa vse do debelega črevesa

Tukaj pa se začne absorbacija hranil. V tankem črevesu telo vsrkava biomolekule v krvni obtok. Telo spejme tista hranila, ki jih potrebuje za opravljanje določenih funkcij, ostalo, kar pa ne potrebuje, potuje naprej s pomočjo avtonomnega gladkomišičnega sistema prebavil v debelo črevo in sčasoma izloči odpad iz telesa. Vmes pankreatični sok in ostali prebavni sokovi skrbijo za lažje potovanje hrane skozi telo, obenem pa razgrajujejo hranilne snovi v biomolekule. Bistvene so tudi funkcije notranjih ogranov, jeter in žolčnika, ki s prebavnimi encimi pomagajo pretvorbi ogljikovih hidratov in maščob ter vseh hranil iz hrane, da se lažje absorbirajo v krvni obtok, skozi stene prebavil, preden ostala neprebavljena hrana nadaljuje pot do debelega črevesa. V debelem črevesu pa se prične absorbacija hranil zmanjševati, neprebavljena hrana fermentirati, ob čemer se sproščajo plini, ki se nato izločajo.

Vse do konca poti – ritke

Neprebavljena hrana tako konča v zadnjem delu prebavnega sistema, to je na koncu debelega črevesa, kjer se v obliki blata (po domače kakec) izloči na vašo zelenico.

Hrana potuje po pasjem telesu relativno hitro, načeloma se prebavi v roku 24-tih ur. Človek, samo za primerjavo, lahko prebavlja tudi 72 ur. Pot potovanja hrane je pri psu krajša, saj nima tako dolgega črevesja kot ljudje in to je tudi eden izmed načinov, kako se pasje telo brani pred vstopom bakterij v telo. Zato je še toliko bolj pomembno, da ponudimo psu kvalitetno, hranljivo hrano, ki je lahko prebavljiva in mu tako omogočimo, da dobi kar največ hranil v najkrajšem možnem času.

Zaključna misel: Ko so hranila posrkana iz dobre prehrane, se lahko razporedijo po telesu na predele, kjer jih telo potrebuje. Vsaka celica v telesu potrebuje hranila, da je lahko zdrava in se deli ter opravlja svojo točno določeno funkcijo. Če tisto kar vstopi v celico ni zdravo, ali sploh nič ne vstopi, kako bo potem telo ostalo zdravo?

Sandra Manasijević, Dipl. Canine Nutrition

Želite vašega kužka hraniti s kakovostno hrano?

Preverite ponudbo v naši spletni trgovini.