Naj vas ne skrbi, če kakšna pokovka ob gledanju filma konča v pasjem gobčku! Predstavljamo vam nekaj zdravih naravnih živil iz vašega jedilnika, ki jih lahko brez slabe vesti delite tudi z vašim pasjim prijateljem, saj bodo poskrbela za uravnotežen obrok, hkrati pa poživila pasjo skledo.
[members_only]Ananas, še posebej zamrznjen, je lahko zabavna poletna poslastica za vašega psa. Vsebuje veliko sladkorja, pa tudi kalcija in kalija.
Grah lahko dodate k pasjemu obroku zamrznjenega ali odmrznjenega. Je odličen vir vitamina B, tiamina, fosforja in kalija.
Jabolko psu ponudite z olupkom, saj je poln rastlinskih fitonutrientov, ki ščitijo pred nekaterimi vrstami raka. Jabolka so vir vitaminov A in C ter bogata tudi z vlakninami. Priporočamo, da odstranite pečke, saj v večji količini vsebujejo nevaren cianid.
Jajca vsebujejo poleg visokokakovostnih hranljivih snovi tudi avidin, ki razgrajuje biotin (vitamin H). Ker je avidin le v beljaku, psu občasno za lepši kožuh dajmo surov rumenjak ali pa jajce skuhajmo, saj s kuhanjem avidin uničimo. K obroku zdrobite tudi jajčno lupino, saj vsebuje veliko kalcija.
Pokovka, narejena brez masla in soli, je odlična nizkokalorična poslastica tudi za vašega psa! Vsebuje kalij, pa tudi za gradnjo kostnih mineralov pomemben fosfor, magnezij in kalcij. Le brez skrbi. Udobno se namestite in jih delite s svojim psom.
Surovo korenje deluje kot naravna zobna ščetka za psa in preprečuje nalaganje zobnih oblog.
Lanena semena so odličen vir esencialnih omega 3 maščobnih kislin, koristnih za kožo in svetlečo dlako. Najboljši izkoristek boste dosegli, če lanena semena zmeljete, preden jih dodate k obroku.
Losos je odličen vir omega 3 maščobnih kislin, ki podpirajo imunski sistem ter so koristne za kožo in zdrav kožuh. Pogosto pomaga tudi psom, ki trpijo zaradi alergij. Psu lahko k obroku dodate lososovo olje ali ribo, vendar jo obvezno prekuhajte, saj lahko surovi losos psa okuži z nevarnim zajedavcem.
Paradižnik kljub 93 odstotkom vode vsebuje kar 13 vitaminov, 17 mineralov, bogate rastlinske snovi in sadne kisline. Tradicionalna kitajska veterinarska medicina poroča o njegovem blagodejnem vplivu na organizem psa, še posebej na želodec in jetra.
Peteršilj izboljšuje pasji zadah. Nekaj žlic nasekljanega peteršilja dodajte, ko boste naslednjič pekli pasje priboljške. Je tudi odličen vir kalcija, kalija in beta karotena.
Stročji fižol je odličen vir rastlinskih vlaknin, bogat tudi z vitaminoma K in C ter manganom. Če je vaš pes nagnjen k hitremu pridobivanju teže, je lahko nizko kaloričen stročji fižol dober nadomestek dela obroka in pripomore k vzdrževanju zdrave teže.
Pazite le, da dodatki ne bodo predstavljali več kot 25 odstotkov dnevnega pasjega obroka. Za več idej, kako lahko ohranite naravno zdravje vašega psa, spremljajte našo spletno in Facebook stran. Pa dober tek!
ekipa Naravno zdrav pes
Objavljeno v osemnajsti številki revije Kužek