Zastrupitev z etilenglikolom

4145

Etilenglikol nas večina pozna kot »antifriz«, sredstvo proti zmrzovanju. Uporablja se pri prevoznih sredstvih (kot zavorna tekočina, motorno olje …), v tekočinah proti zmrzovanju stekel, za delovanje solarnih sistemov (sončni kolektorji), oljnih radiatorjev, kot sredstvo proti zmrzovanju vodovodnih napeljav, na drsališčih in še kje. V zimskem času (tudi poleti) je nevarnost zastrupitve večja.

Ob morebitnem razlitju lahko pride do zaužitja pri živalih in otrocih, saj je ta tekočina brez barve in vonja kot sirup sladkega okusa. To je tudi razlog, da lahko pride do zaužitja večje količine. Minimalna smrtna doza nerazredčenega antifriza za pse je 4,4 ml/kg telesne teže (mačke: 1,4 ml/kg TT).

Po zaužitju etilenglikol oksidira v glikolno kislino, ta pa oksidira v toksično oksalno kislino. Presnovki, nastali pri oksidaciji, so zelo toksični. Najprej nastopijo težave v centralnem živčnem sistemu, nato povzročijo težave s srcem in na koncu lahko pride do odpovedi ledvic.

Simptomi zastrupitve z etilenglikolom se pojavijo v treh fazah:

Prva faza zastrupitve

Klinični znaki nastopijo že zelo hitro po zaužitju (od 30 minut do 12 ur). Najprej povzročijo težave v centralnem živčnem sistemu. Pojavijo se tresenje, nekoordinirano gibanje mišic, zmanjšani refleksi, nistagmus (premikanje zenic v očeh) in zmedenost. Draženje prebavnega sistema lahko povzroči slinjenje in bruhanje. Pojavita se močna žeja in uriniranje. V telesu se v tem času etilenglikol začne pretvarjati v strupene presnovke.

Druga faza zastrupitve

Nastopi od 12 do 36 ur po zaužitju, ko nastanejo že številni metabolni presnovki pri oksidaciji etilenglikola, ki povzročijo težave s srcem. Simptomi so povečan utrip srca, krvni tlak in pospešeno dihanje. Pojavi se acidoza organizma. Koncentracija kalcija v krvi pade, to povzroči nastanek mišičnih krčev, posledično lahko pride do ustavitve srca (QT interval je podaljšan) in pogina.

Tretja faza zastrupitve

Od 36 do 72 ur po zaužitju lahko pride do akutne odpovedi ledvic pri psih (pri mačkah nastopi že od 12 do 24 ur). Simptomi so dehidracija, anoreksija, omotičnost, driska in bolečine v ledvenem delu hrbta. Vsi metabolni presnovki, ki so nastali ob zaužitju etilenglikola, so zelo toksični za ledvice. Tvoriti se začnejo kalcijevi oksalatni kristali, ki povzročijo poškodbe v možganih, pljučih, srcu in ledvicah. Diagnosticiramo jih s pregledom urina. Pojavijo se akutna tubularna nekroza ledvic, rdeče krvne celice in beljakovine v urinu, zmanjšanje ali odsotnost uriniranja in povišana koncentracija kalija v krvi.

[members_only]

Postavitev diagnoze je lahko zelo težka, saj živali v večini primerov ne vidimo zaužiti strupene snovi. Simptomi so podobni tudi pri drugih zastrupitvah (na primer s polžjim strupom, težkimi kovinami, alkoholom, z zdravili za ljudi (paracetamol – lekadol) in boleznih (obolenje centralnega živčnega sistema, sladkorna bolezen …).

Pri nekaterih antifrizih je dodano barvilo fluorescin, ki pod woodovo svetilko zafluorescira rumeno-zeleno ali rožnato. Barva se pojavi okoli gobčka živali, v bruhanju ali urinu.

Izid zdravljenja je odvisen od pretečenega časa od zaužitja do prihoda k veterinarju. Zdravljenje začnemo takoj s stabilizacijo pacienta: primerna tekočinska terapija (i/v) (vzpostavitvijo elektrolitov in acido-baznega ravnotežja). Če žival pripeljete v ambulanto zelo hitro po zaužitju strupa, opravimo izpiranje želodca. Kot antidot za etilenglikol se uporablja etanol (od 5 do 10 % i/v raztopini) ali fomepizol (zelo drag). Antidot je učinkovit le v prvih treh urah po zaužitju. Opravi se tudi dializa (peritonealna dializa, hemodializa). Zdravljenje lahko traja nekaj tednov ali mesecev.

Preventiva

Zastrupitev lahko preprečimo tako, da imamo pse na povodcu. Kot antifriz lahko uporabimo drugo sredstvo, ki ni toksično (na primer propilen glikol). Lahko pa se etilenglikolu doda sredstvo, ki ima zelo grenek okus, s tem pa žival odvrnemo od lizanja.

[/members_only]

Karin Kališnik, dr. vet. med.

 

Objavljeno v petnajsti številki revije Kužek

 

Viri

http://vetmedicine.about.com/od/diseasesandconditions/f/FAQ_antifreeze.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_glycol
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_glycol_poisoning
http://www.petpoisonhelpline.com/poison/antifreeze/
http://www.petmd.com/dog/conditions/urinary/c_dg_antifreeze_poisoning#.UqhxyCfwg25
http://www.vspn.org/Library/misc/VSPN_M00981.htm
http://www.v2cigarete.si/v2-skupnost/blog/zdravje/30-kaj-je-propilen-glikol