Zakaj moj pes koplje po preprogi?

1739

Le kaj je tako privlačnega na preprogah, da so nekateri psi videti, kot da želijo izkopati vanjo luknjo vse do Kitajske? Če se tudi vam naježi koža, ko zaslišite praskajoč zvok pasjih krempljev, ki neumorno kopljejo po preprogi, vas bo gotovo zanimalo, zakaj naši kosmatinci to sploh počnejo.

Kopanje lukenj je za pse naravno

Nekatera pojasnila za tovrstno pasje vedenje so povsem preprosta, saj morda kužki s kopanjem iz vlaken preproge želijo izkopati drobtinico hrane, ki so jo našli notri. Drugim je še posebno zanimiv vonj preproge, zato želijo vanjo izkopati čim večjo luknjo, da se lahko potem namesti vanjo (kot bi naredil zunaj v kakšni še posebno »dišeči« umazaniji). V takšnem primeru kopanje lahko opišemo kot instinktivno reakcijo na ta vonj. Verjetno ste že opazili, da se psi zunaj vedno nekajkrat obrnejo, preden se uležejo na tla in pri preprogi znova lahko vidimo to naravno pasje vedenje, ko naši prijatelji želijo »pripraviti svoje ležišče« pred počitkom.

[members_only]

Luknja v preprogi tudi izraz vznemirjenosti

Poleg prirojenega vedenja kužki lahko kopljejo po preprogi, ker so vznemirjeni ali zaskrbljeni. Kopanje je pogosto tudi nekakšno nadomestno vedenje, ko pes ne more narediti nečesa, kar si zares želi in namesto tega poišče vsaj približno podobno alternativo. Kot primer lahko navedemo srečanje psa z veverico. Veverica v naši zgodbi sedi na veji in pes je ne doseže, zato namesto tega pod drevesom začne s kopanjem luknje (ali skozi okno vidi mačko in je ne doseže, zato hoče izkopati pot ven). Luknje v preprogah so poleg izraza vznemirjenja tudi dokaz presežka energije. Kljub teku naokoli, sprehodih in igrah se nekateri kosmatinci v dnevni sobi zapodijo še v preprogo. Strokovnjaki ponujajo še eno razlago, in sicer lahko izkopana preproga pomeni tudi iskanje pozornosti pri skrbniku. Ne glede na to, ali gre za verbalni opomin ali priklic z drugo igračko, se kuža nauči, da preproga pomeni nekaj dragocenega preživljanja časa z najljubšim človekom.

Kaj lahko storimo?

Če nas počasi začenja skrbeti, ali bo naša preproga preživela vso to pasjo pozornost, poskusimo psička odvrniti od tega početja. Poslužimo se lahko rahlo presenetljivega hrupa, da pritegnemo kosmatinčevo pozornost in prekinemo njegovo neumnorno kopanje. Paziti moramo le, da izbran hrup samo pritegne pasjo pozornost in ga ne prestraši. Ko se kopanje preneha, pokličimo psa k sebi in mu dajmo nekaj preprostih ukazov, kot so sedi, lezi in podobno. Ko pes naredi, kar si želimo, ga ali pohvalimo ali pa drugače nagradimo. Če imamo psa s preveč energije, mu spremenimo in podaljšajmo sprehajalno pot, dodajmo nekaj ugank in ga učimo novih trikov, s čimer bomo zaposlili njegovo telo in možgančke. V kolikor pa je preproga tako zanimiva zaradi drobtin in zanimivih arom, bo morda najhitrejša rešitev pogostejše sesanje ali čiščenje preproge in vonjave bodo izginile.

[/members_only]

Maša Pirnat

Vir: