Množica reklam, polne police trgovin, mediji in nutricionisti nam predstavljajo številne izdelke za izboljšanje počutja. Mnogi pravijo, da je današnja zemlja izropana mineralov, hrana pa manj kakovostna, zato moramo za svoje zdravje dodatno poskrbeti z uživanjem superživil. Nekateri mednje uvrščajo domače rastline, na primer koprivo in regrat, drugi pa raje posežejo po »čudežnih rastlinah« iz Andov, Tibeta in morja. Preverite, kaj sploh so superživila in katera so »super« tudi za naše pse.
Med superživila običajno prištevamo živila, ki uspevajo na odmaknjenih predelih, stran od civilizacije, pogosto v težkih vremenskih pogojih, katerim se uspešno prilagodijo, zato pravimo, da so adaptogena. Čeprav sta osnova za zdrav način prehranjevanja čim bolj kakovostna in ekološka prehrana, si z njimi lahko zagotovimo številne minerale, vitamine, aminokisline ter uspešno premagujemo številne bolezni. Z določeno superhrano pa lahko razvajamo tudi naše kužke, pri čemer ljubitelji psov najraje posežejo po algi spirulini in kokosovem olju.
[members_only]
Alga spirulina
Modrozelena alga pomaga ljudem pri številnih zdravstvenih težavah in izboljšanju počutja. Dobra je tudi za otroke v obdobju razvoja, saj nima stranskih učinkov. Je ena prvih oblik življenja na Zemlji, stara približno 3,6 milijard let in ugodno vpliva na kožo in dlako naših kužkov. Spirulina pomaga psom, ki imajo težave z alergijami, saj tako pri ljudeh kot tudi pri psih deluje anti-alergeno. Mnogi se spomladi lotijo pomladnega razstrupljanja, pri čemer si pomagajo s spirulino. Le-ta odstranjuje težke kovine iz telesa naših štirinožnih prijateljev. Kužki so danes izpostavljeni številnim kemikalijam v vodi, zraku, v hrani in zdravilih. S kombinacijo mineralov, vitaminov, klorofila in polisaharidov, ki jih vsebuje ta alga, lahko kužke očistimo strupov, s katerimi se dnevno bojujejo njihove ledvice. Zaradi vsebnosti gama-linolenske kisline ji pripisujejo pozitivne učinke na imunski sistem. Številne raziskave potrjujejo, da alga, ki vsebuje tudi veliko beljakovin in vitamina A, krepi imunski sistem, delovanje srčne mišice ter ohranja zdrave kosti. Ljubljenčkom lahko spirulino ponudimo dnevno, najlažje jo zaužijejo v obliki kapsul, lahko pa jo izberemo tudi v prahu. Pri tem moramo upoštevati velikost naših štirinožnih prijateljev – manjšim psom zadostuje že osmina čajne žličke, medtem ko lahko večji psi zaužijejo do dve čajni žlički dnevno.
Kokosovo olje
Drugo superživilo, ki se ga skrbniki psov radi poslužujejo, je kokosovo olje. Tako kot spirulina, tudi olje, ki vsebuje 90 odstotkov nasičenih maščob, ugodno vpliva na dlako in kožo naših psov. Kokosovo olje lahko učinkovito nadomesti farmacevtsko proizvedene kreme, ki jih nanašamo na kožo psov alergikov, saj uspešno pomirja alergije, rdečice in pospešuje celjenje ran. Olje nanesemo neposredno na prizadet predel, suho kožo, rdečico, rano ali pik žuželke. Kokosovo olje deluje antivirusno in aktibakterijsko, dobro vpliva na črevesno floro ter pri mačkah pomaga pri odpravljanju težav, ki nastajajo zaradi zaužitih kep dlak. Psičkom pomaga izgubiti odvečno težo in ugodno vpliva na možgane, zato je še posebej priporočljivo za pse, ki so imeli možganske poškodbe. Okus kokosovega olja je kužkom večinoma všeč, zato ga je enostavno vmešati v prehrano. Če jim hrano pripravljamo sami, pa je kokosovo olje odličen dodatek, na katerem lahko psu pripravimo zdrav in kakovosten obrok.
Številna superživila imajo odlične učinke na zdravje in počutje ljudi. Nekatera pozitivno vplivajo tudi na naše štirinožne prijatelje, vendar moramo pri tem upoštevati, da vse, kar je dobro za človeka, ni vedno dobro za psa. Nujno je, da preden psu ponudimo superživila, preverimo, ali imajo ta ugodne učinke tudi zanj.
[/members_only]
Enja Zagoršek
Objavljeno v dvaindvajseti številki revije Kužek