Da bi ugotovili, kakšne motnje ima naša psica v reprodukcijskem ciklusu, moramo naprej vedeti, kako poteka normalen ciklus in kakšne variacije spolnega ciklusa so še normalne.
Normalni spolni ciklus pri psici
Psica spolno dozori večinoma pri starosti devet do deset mesecev, razpon pa je od šest do 24 mesecev starosti. To pomeni, da se takrat pojavi prva gonitev. Ta se večinoma pojavlja dvakrat na leto, interval med dvema gonitvama pa je lahko različen in traja lahko samo štiri mesece, pa tudi do 12 mesecev. Tako se nekatere psice gonijo samo enkrat letno. To je pri pasmah, kot so basenji, tibetanski mastif, whippet in druge.
Spolni ciklus je sestavljen iz štirih faz, ki jih imenujemo: proestrus, estrus, diestrus in anestrus.
Proestrus in estrus skupaj poznamo kot gonitev psice. V tej fazi pride do dozorevanja folikla na jajčniku in do ovulacije jajčeca. Na jajčniku se na mestu ovulacije naredi tako imenovano rumeno telo, ki proizvaja hormon progesteron. Trajanje rumenega telesa imenujemo diestrus. Na koncu diestrusa količina tega hormona pade in ciklus preide v anestrus, tako imenovano fazo mirovanja.
Proestrus
Se začne, ko opazimo otečeno spolovilo in prvi krvav izcedek iz nožnice. Traja od tri do 17 dni, v povprečju devet dni. Konča se, ko psica dovoli zaskok. V tej fazi se v jajčnih foliklih izloča hormon estrogen, ki povzroča znake gonitve, to je oteklino vulve in vagine ter krvavitev iz maternice. V tej fazi pride tudi do povečanja števila slojev površinskih (epitelnih) celic v vagini in do njihovega poroženevanja. Še prej nekaj slojev preide na 20 do 30 slojev teh celic. Če vzamemo bris celic iz vagine, lahko na podlagi njihovega videza določimo, v kateri fazi gonitve je psica.
Estrus
Nastopi ko psica dovoli zaskok samcu. Uporabljamo tudi izraz, da psica »stoji«. Ko pobožamo pripravljeno psico po križu, ta iztegne zadnje noge, da jih pripravi na zaskok in zaviha rep v stran, da pripravi pot samcu. Tipično za to fazo je tudi to, da vulva že nekoliko uplahne, izcedek iz nožnice pa postane svetlo rdeč. Neuki lastniki bi lahko to pomešali s tem, da gre gonitev že h koncu.
Estrus traja od tri do 21 dni, v povprečju devet dni. Hormon estrogen narašča in ko ga je dovolj, se iz možganskega priveska hipotalamusa izloči LH hormon, ki v roku 48 ur sproži ovulacijo. Na mestu ovulacije nastane na jajčniku rumeno telo, ki začne sproščati hormon progesteron. Na podlagi meritve tega hormona v krvi lahko zelo natančno določimo, kdaj je ovulacija. Po njej potujejo jačeca po jajcevodu in zorijo. Ko so stara dva do tri dni, so zrela in godna za oploditev. Zrela jajčeca preživijo še dva do štiri dni in čakajo na oploditev v rogovih maternice.
Oploditev
Oploditev nastane v rogovih maternice. Med paritvijo pes seme vbrizga v vagino pred maternični vrat, vendar sila izbrizga potisne nekaj semena tudi neposredno v maternico. Transport semena pospešita krčenje vagine in maternice med paritvijo. Do tega ne pride med umetno osemenitvijo. Seme se v maternici vsidra med gube sluznice in ostane vitalno za oploditev še tri do štiri dni, včasih tudi šest dni. Seme samo pa najdemo v spolovilu psice do 11 dni po paritvi.
Paritev načrtujemo običajno 10 in 12 dan gonitve – to pomeni od dneva, ko smo opazili prvo kapljico krvi. Paritev ponavljamo čez 48 ur. Ko smo s paritvijo že pozni, takrat jo ponavljamo naslednji dan.
Koristna dopolnitev načrtovanju parjenja je tudi pregledovanje brisov celic iz vagine, ki jih jemljemo večkrat zapored, da lahko sledimo, v katerem delu spolnega ciklusa je psica. Danes je še bolj aktualno določanje hormona progesterona v krvi, ki nam lahko precej natačno pove, kdaj ima psica ovulacijo. V času ovulacije je vrednost progesterona 3,5 do 4 ng/ml.
Diestrus
Je faza rumenega telesa na jajčniku. Traja 64 dni po izločanju LH hormona, ne glede na to, ali je psica breja ali ne. V tej fazi hitro narašča hormon progesteron, ki drži visoke vrednosti. Po 64 dneh pride do hitrega padca tega hormona, kar pri breji psici sproži porod, pri nebreji pa ciklus preide v fazo mirovanja ali anestrus.
Anestrus
Služi počitku spolnih organov in regeneraciji maternice. Maternična sluznica – endometrij potrebuje 120 dni za regeneracijo.
Netipični ciklusi, ki so normalni:
tiha gonitev – pri tej niso dobro izraženi zunanji znaki gonitve. Če merimo progesteron v krvi, pa vidimo, da je hormonski ciklus normalen.
deljena gonitev – pri tej ima psica samo fazo proestrusa, ki se ustavi, preden preide v estrus. Čez štiri tedne se gonitev ponovi z vsemi fazami. Psica pa je normalno plodna. Taka gonitev se lahko pojavi pri katerikoli psici v katerikoli starosti.
Razlogi za neplodnost psice
Najpogosteje sta za neuspešno paritev krivi napaka pri opazovanju psice in nepravilna določitev dneva za paritev. Med bolezenske vzroke za neplodnost pa štejemo:
– nenormalne cikluse: prekratek interval med gonitvami, podaljšan estrus zaradi ciste ali tumorja na jajčniku;
– infekcije: brucella canis, virus herpes, mikoplazma;
– anatomske nepravilnosti spolovil: strukture v nožnici, zaradi katerih psica ne dovoli zaskoka;
– hormonske motnje ali bolezni: težave s ščitnico, z nadledvično žlezo;
– določena zdravila: predvsem kortikosteroidi. [members_only]
Druge bolezni in motnje spolnih organov
Navidezna brejost
Že ime pove, da gre za hormonsko motnjo, ki oponaša brejost psice. Psička si dela gnezdo, kot bi se pripravljala na porod, vanj nosi razne predmete, povečajo se ji mlečne žleze, iz seskov pa lahko iztisnemo mleko. Pri tej motnji gre za povečano izločanje hormona prolaktina, ki traja od enega do treh tednov.
Taki psički dajemo sirup, ki izniči delovanje hormona. Opazujemo mlečno žlezo, da ne pride do staze mleka ali celo do mastitisa.
Piometra – gnojno vnetje maternice
Primarni vzrok za piometro so hormonske motnje, ki se zapletejo še z infekcijo.
Po navadi nastane piometra pri psicah, ki imajo večkrat navidezne brejosti in niso breje. Zato je priporočljivo, da psičke, ki niso namenjene za reprodukcijo, sterilizirate po prvi gonitvi.
Dva meseca po gonitvi se psička slabo počuti, popije veliko količino vode, lahko ima vročino, nima apetita, iz nožnice pa opazimo zeleno-rumen smrdeč izcedek, pojavita se bruhanje in driska. V tem primeru gre za odprto piometro. Če pa se gnoj iz maternice ne izceja, govorimo o zaprti piometri. Diagnozo postavimo z ultrazvokom in s pregledom krvi. Zdravljenje je čimprejšnja odstranitev maternice in jajčnikov, saj v nasprotnem primeru lahko maternica poči in pride do vnetja potrebušnice, sepse in pogina.
Lastniki velikokrat vprašajo, kakšne prednosti in slabosti ima kastracija. Pri nekastriranih psih je zelo pogosta težava izražanje dominance, predvsem z agresivnostjo. Pri starejših pa se pojavljajo težave s prostato in z rakavimi stanji na modih. Pri obeh težavah je terapija kastracija psa.
Prostata je pomožna spolna žleza, ki se jo lahko tipa tudi per rectum. Izpostavimo lahko predvsem benigno hiperplazijo prostate, do katere pride zaradi povečane koncentracije hormona estrogena. Kar 50 odstotkov psov, starejših od pet let, naj bi se srečalo s to težavo. Od kliničnih znakov je najpogosteje prisotna kri v urinu, ob pregledu pa veterinar ugotovi simetrično povečanje. Pogoste so tudi infekcije te spolne žleze, ki pa so lahko akutne ali kronične. Predvsem pri akutnem prostatitisu so znaki zelo izraziti: vročina, bolečina ob pregledovanju trebuha, dehidracija ter asimetrično povečana in boleča prostata. Med tumorji na modih je najpogostejši adenokarcinom, vendar teh ni veliko. Tumorji se najpogosteje pojavijo na modih, ki so zaostala v trebušni votlini, zato se že preventivno svetuje kastracija.
[/members_only]
Mateja Plevnik, dr. vet. med. in Irena Bahovec, dr. vet. med.
Objavljeno v deseti številki revije Kužek
Vir: Richard W. Nelson, C. Guillermo Couto: Small Animal internal medicine, 4th Ed., 2009.