Prednosti skrbništva psa med otrokovim odraščanjem

1766

31594430_mKo hišnega ljubljenčka, predvsem psa, pripeljete v svoj dom, s sabo prinese veliko prednosti. Mednje prištevamo predvsem zmanjšano tveganje za depresijo, zvišanje telesne aktivnosti in odpiranje novih možnosti za socialno interakcijo. Nekatere novejše raziskave pa kažejo tudi na to, da lahko pes otrokom pomaga razvijati veščine, ki so nujne pri odraščanju v zaokrožene in samostojne odrasle ljudi.

SAMOZAVEST

Vedno znova se potrjujeje povezava med skrbjo za psa in povečano samozavestjo pri otrocih. Že majhni otroci lahko staršem uspešno pomagajo skrbeti za žival, kar jim daje občutek kompetentnosti. Vedenje, da so zmožni skrbeti za živo bitje, omogoča otrokom razvijanje samostojnosti, ki temelji na samozavesti in je bistvena pri sprejemanju dobrih odločitev v adolescenci in odraslosti. Takšna samozavest lahko pomembno vpliva na sprejemanje odločitev kot je na primer odločitev za študij v tujini – daleč od doma in domačih.

Še en pomemben dejavnik pri razvijanju samozavesti je brezpogojna ljubezen, ki so je otroci deležni s strani psov in jim pomaga oblikovati pozitivno samopodobo.

EMPATIJA

Skrbništvo je tesno povezano z razvijanjem empatije, zato je hišni ljubljenček, za katerega otrok pomaga skrbeti, lahko pomemben element pri oblikovanju emocionalne inteligence. Pes je odvisen od svojega skrbnika in otroci, ki razumejo potrebe svojega pasjega prijatelja ter z njim sočustvujejo, ves čas razvijajo emocionalno inteligenco. To ne pomeni zgolj tega, da vzgajate prijazne otroke, ki bodo zrasli v prijazne odrasle, temveč veljajo ljudje z dobro razvito emocionalno inteligenco za boljše vodje, imajo posledično boljše službe in višji prihodek. Poleg tega je empatija ključnega pomena tudi za grajenje trdnih razmerij in vzdrževanje dobrih medčloveških odnosov.

Seveda pa tu ne smemo ovreči verjetnosti, da otroke z več empatije, živali bolj privlačijo kot tiste z manj.

ODPORNOST NA STRES

Raziskava narejena med otroci vojakov v Ameriki, katerih starši so pogosto vpoklicani, je pokazala, da se otroci z ljubljenčki lažje spopadajo s stresom ločitve kot tisti brez. Pri tem je pomemben faktor količina kvalitetno preživetega časa z živaljo ter navezanost otroka in živali. Bolj kot je bil otrok vključen v skrb za psa, lažje se je spoprijel s starševim vpoklicem v vojno.

Psi namreč otroku pomagajo razvijati občutek dolžnosti in ozaveščenosti, ki ni vezana le na njih in njihovo družino, temveč tudi na širše okolje. Tako naj bi psi otrokom pomagali v raznoraznih stresnih situacijah. Med drugim tudi pri težavah v šoli, pri selitvi ali težki bolezni v družini.

UČENJE

Psi ne pomagajo le pri razvijanju osebnostnih not, temveč lahko otrokom pomagajo tudi pri učenju. Tako se otrokom, ki berejo psu, branje hitreje izboljša, prisotnost kosmatega prijatelja pa lahko  starši izkoristite tudi za zviševanje motivacije pri učenju o živalskem svetu in naravi.

Skrbništvo psa nudi ogromno prednosti za razvoj vašega otroka. Seveda pa pes ne more vplivati na razvoj otroka iz pesjaka. Da bi želi vse prednosti, ki jih pes nudi vašemu otroku, morata skupaj  kvalitetno preživljati čas. Vsak otrok, ne glede na starost, lahko svojim staršem do neke mere pomaga skrbeti za psa. Tako lahko triletnik, psu morda le dotoči vodo v posodico ali pomaga s pripravo hrane zanj, starejši otroci pa lahko psa tudi skrtačijo in peljejo na sprehod. Pomembno je, da so otroci čim bolj vključeni v vse obveznosti, ki jih prinaša skrbništvo njihovega pasjega prijatelja.

Nina Bartol

Vir: globalanimal.org