Pridobitev pasje pozornosti, še posebej ko ga pričnemo šolati je prvi korak v učenje katerega koli vedenja. Če pes ni pozoren na vas, obstaja velika možnost, da vas niti ne posluša. Za uspešno šolanje psa preverite, zakaj in kako psa naučiti pozornosti.
Zakaj bi morali naučiti psa pozornosti?
Imeti pozornost psa je zelo priročno tako za šolanje psa, kakor tudi v vsakdanjem življenju. Pes ki bo pozoren, se bo lažje učil in imel večjo željo po delu.
Izven treningov in učenja pa pozornost pride prav, ko kaj želimo od psa. Med sprehodom lahko naletimo na psa ali katerega od drugih motečih dejavnikov. Če je pes navajen posvečati pozornost vam, tudi v primeru motečih dejavnikov lažje pozornost preusmerite nase.
Upoštevati moramo tudi, da nekateri psi ne marajo gledati v oči človeku ali drugi živali, saj lahko to dojamejo kot grožnjo. Navajanje kužka, da nas pogleda v oči lahko tako zmanjša stres, ki bi ga pes doživljal če bi nekdo strmel vanj. Spet drugi psi pa ravno s pogledom v oči izražajo ljubezen. Strmenje sprošča tudi hormon ljubezni, zato lahko z gledanjem našega kužka v oči povečamo vez z njim, seveda v kolikor je kužku to všeč.
Kako psa naučiti pozornosti?
[members_only]Najprej izberemo besedo na katero bomo želeli, da nas pes pogleda. Najpogosteje se uporablja ”poglej me” ali pa preprosto “oči”. Začnemo v mirnem okolju, s tem preprečimo, da bi različni dejavniki zmotili našega kužka. V kolikor mu bomo dovolj jasno pokazali kaj želimo od njega, se bo zelo hitro naučil pomena besede.
- Držimo priboljšek pred smrčkom našega psa.
- Počasi dvignemo priboljšek k obrazu na nivo naših oči. Kuža bo tako gledal v priboljšek in v naše čelo.
- Pohvalimo kužka in ga nagradimo s priboljškom.
- Ponovimo zgornje korake, kužka pohvalimo s priboljškom iz druge roke.
- Ponovimo korak 1-3 ampak s prazno roko, kužka pa še vedno nagradimo s priboljškom, kadar nas pogleda.
- Ko kuža že ve kaj pomeni premik roke k naši glavi, dodamo besedni ukaz ”poglej me” preden premaknemo roko.
Z nekaj vaje se bo tako kužek navadil, da nas pogleda.
Dodajanje motečih dejavnikov
Ko se kuža nauči ukaza, je pripravljen, da k triku dodamo moteč dejavnik. Lahko mu ponudimo na izbiro tudi kam pogledati- nas ali priboljšek. Psa hočemo naučiti, da bo dobil hrano če pogleda nas in ne priboljška.
- Priboljšek približamo smrčku, nato pa počasi iztegnemo roko v stran. Kuža bo najverjetneje gledal v priboljšek. Počakajte.
- S časom bo kuža sam od sebe pogledal vas, takrat ga nemudoma nagradimo in pohvalimo.
- Po nekajkratnih ponovitvah zgornjih dveh korakov bo kuža začel razumeti, da nas mora pogledati.
- Ko začne pes gledati nas in ne priboljška dodamo besedo ”poglej me” preden iztegnemo roko v stran.
Če naš kuža ni motiviran s hrano lahko za nagrado uporabimo igračo.
Ko se pes nauči pomena trika in kaj želimo od njega ter nas brez težav uboga, se prestavimo v bolj moteče okolje. Vajo tako ponavljamo na sprehodih, v parku ter mestih kjer se velikokrat dogaja kaj vznemirljivega. Psa pohvalimo vedno ko nas pogleda tudi kadar to ne želimo od njega, tako se bo navadil, da je gledanje nas enako vredno ali še bolj kot gledanje v tisto kar ga vznemirja.
Razumeti moramo, da nekateri psi niso naklonjeni gledanju v oči. Zato lahko traja dlje časa, da razumejo kaj želimo od njih oziroma, da so nas pripravljeni pogledati. Vsekakor pa je za šolanje psa ključna potrpežljivost in vztrajnost.
[/members_only]Lea Žerovnik
VIRI:
www.akc.org
www.thesprucepets.com
www.cesarsway.com