Blazinice naših kužkov prekriva debela in močna koža. Ta psu omogoči aktivno gibanje, blaži pritisk na sklepe in ščiti pred poškodbami. Kljub temu da so ravno blazinice na tačkah najmočnejša in najdebelejša koža na našem kosmatincu, pa so izpostavljene številnim različnim situacijam, pri katerih se lahko poškodujejo. Zato moramo pasje tačke zaščititi pred hudim mrazom in vročino in poskrbeti za ustrezno nego pasjih podplatkov.
Kako opazimo poškodbe tačk?
Pri nekaterih poškodbah tačk se pojavi krvavitev. To lahko opazimo v primeru odrgnin, raztrganin in vbodov, ki so med pogostejšimi poškodbami pasjih blazinic. V večini primerov poškodb podplatov bodo kužki poškodovano tačko držali v zraku, jo pretirano lizali ali žvečili, bolečino pa lahko nakažejo tudi s cviljenjem.
[members_only]
Simptom poškodbe so tudi razbarvane blazinice, vendar je le-te težje opaziti pri kužkih s temnejšimi blazinicami. Poškodbe, ki nastanejo zaradi tujkov med prstki ali celo opeklin, moramo pregledovati zelo previdno in kužku, v primeru, da ga pregledovanje boli in vznemirja, nadeti nagobčnik.
Kako oskrbeti poškodbe?
Med pogoste poškodbe prištevamo odrgnine in manjše ureznine, ki jih lahko oskrbimo sami. Poškodovani del tačke očistimo z antibakterijskim sredstvom in tačko povijemo. Ovoj je potrebno redno menjati, hkrati pa moramo spremljati celjenje rane, ki se navadno pozdravi v nekaj dneh. Pogoste so tudi težave s suhimi in razpokanimi tačkami, ki so večinoma posledica vremenskih razmer. Pri tovrstnih poškodbah lahko uporabimo mazila za zaščito tačk. Paziti moramo, da odstranimo umazanijo na razpokanih tačkah, da ta ne privede do infekcije. Poletna vročina, ki močno segreje tla, lahko povzroči celo opekline na pasjih tačkah. Poškodovani del speremo z antibakterijskim sredstvom in povijemo. Mehurjev, ki nastanejo od opeklin, pa nikakor ne smemo pokati. Psi lahko med svojim brezskrbnim tekanjem naletijo tudi na kamenje in travo, ki se sprime med prstke. Če med prstki našega kužka opazimo tujek, ga previdno odstranimo s pinceto. Med večje poškodbe prištevamo globoke raztrganine, ki navadno zahtevajo veterinarsko oskrbo.
Kdaj k veterinarju?
Včasih poškodbe zahtevajo veterinarsko oskrbo. Kužka odpeljite k veterinarju, če ne poznate vzroka poškodbe ali menite, da je ne zmorete oskrbeti sami. Obisk veterinarja je smiseln tudi, če tačka močno oteče in kadar se poškodba ne celi. Posvet z veterinarjem je nujen v primeru večjih poškodb, torej v primeru večjih krvavitev in ognojenih poškodb. Tovrstne rane lahko zahtevajo zdravljenje z antibiotiki ali kirurški poseg.
Zaščitimo pasje blazinice
Pozimi so pasje blazinice izpostavljene hudemu mrazu in ledu, ki ga pogosto posujejo s soljo. Sneg, led in sol lahko poškodujejo pasje tačke. Čeprav mnogi psi uživajo v igri na snegu, moramo njihove tačke zaščititi pred pojavom morebitnih razpok, ozeblin in odrgnin. Na tržišču so na voljo različna mazila, ki omogočajo večjo zaščito tačk pozimi. V tem obdobju je smiselno, da psu skrajšamo dlako med prstki in sproti odstranjujemo sneg med njimi, saj sprijete kepice snega lahko povzročijo rane na pasjih tačkah.
Za ustrezno nego moramo poskrbeti tudi poleti, ko so podplatki naših kosmatincev izpostavljeni visokim temperaturam in segretim površinam tal. Ne le zaradi drugih nevarnosti, ki jih lahko povzroči izpostavljenost visokim temperaturam, temveč tudi zaradi blazinic na tačkah psa ne smemo voditi na sprehode v času najvišjih temperatur. Kdaj so temperature tal previsoke, lahko preprosto preverite tudi sami – če sami zaradi visoke temperature asfalta ne zdržite hoje po njem, po njem ne želi stopati niti vaš kosmatinec.
Več nege potrebujejo tudi psi, ki jih vodimo na sprehode na bolj zahtevne terene. Vejevje in ostro kamenje lahko povzročita odrgnine, vbode in rane na tačkah, zato na tovrstne terene pse pripravljamo postopoma in jih prilagodimo fizičnim zmožnostim našega psa. V času dopustovanja na morju pa je potrebno tačke kužkov po kopanju sprati, da s tačk odstranimo morsko sol.
Nego pasjih tačk lahko prištejemo med redno nego svojega kužka. Tačke po sprehodu skrbno pregledamo in z njih odstranimo morebitno umazanijo. Umivanje tačk je pomembno, saj s tem psu ne le odstranimo motečo umazanijo, temveč tudi preprečimo, da bi jo zaužil. V poletnih dneh, ob hudem mrazu in na zahtevnejših terenih pa moramo tačkam posvetiti še posebno pozornost, saj lahko s skrbjo in nego preprečimo številne neprijetnosti in nezgode.
[/members_only]
Enja Zagoršek
Objavljeno v petindvajseti številki revije Kužek