Poporodna mrzlica

2355

Naša psička ima ljubke mladičke, stare dva tedna, kar naenkrat pa z njo nekaj ni v redu. Je čisto brez energije in ne more vstati. Zelo zaskrbljeni jo odpeljemo k veterinarju. Po pregledu ugotovi, da gre za poporodno mrzlico, ker ji manjka kalcija. Kako to, saj smo ji že med brejostjo dajali hrano za mladičke?

Poglejmo, kaj se je zgodilo.

Nivo kalcija v krvi uravnava žleza obščitnica, ki izloča obščitnični hormon (PTH). Ko se količina kalcija v krvi zmanjša, se poveča izločanje PTH. Pod njegovim vplivom se začnejo črpati zaloge kalcija iz kosti, ledvica še dodatno počrpa kalcij in tvori aktivno obliko vitamina D. Tako se nivo kalcija v krvi zviša. Za ta proces je potreben določen čas, saj črpanje kalcija iz kosti pomeni razgradnjo kosti, kar je počasen proces.

Pri naši psički smo hrano za mladičke, ki ima večjo količino kalcija, dodajali že prej. Rast plodov v maternici in razvoj njihovega okostja zahtevata večjo potrebo po kalciju. V krvi je bila količina kalcija zaradi hrane dovolj visoka, zato ni prišlo do povečanega izločanja obščitničnega hormona (PTH). Zato se mehanizmi, ki črpajo rezerve kalcija iz telesa, niso aktivirali.

Psička je skotila mladičke in začela je proizvajati veliko mleka. Potrebe po kalciju so še narasle, zdaj se je znižala količina kalcija v krvi in začelo se je izločanje PTH. Rezerve iz kosti in dodatno črpanje kalcija v ledvicah se je začelo. Vendar ta proces potrebuje nekaj časa in mine teden, dva, tri, ko je količina mleka vedno večja in se potrebe povečujejo, mehanizmi pa ne uspejo zagotoviti zadostne pošiljke iz telesnih rezerv. Kalcija je tako malo, da ga primanjkuje v mišicah in tudi v srčni mišici. Zdaj se pokažejo klinični znaki.

Klinični znaki

Klinični znaki so sopenje, tresavica, krči v mišicah, slabost, nezmožnost postaviti se na noge. Ti zgodnji znaki lahko že v nekaj urah preidejo v hujše krče vsega telesa, zavijanje glave nazaj. Srčni utrip in dihanje sta pospešena, telesna temperatura je povišana, predvsem med napadi krčev. Psička lahko pogine, če hitro ne dobi zdravljenja.

[members_only]

Zdravljenje

Z zdravljenjem moramo začeti takoj, saj psička lahko pogine. V žilo dobi zelo počasno infuzijo kalcijevega boroglukonata, tako se krči pomirijo že med samo infuzijo. Zelo pomembno je, da kalcija ne dodajamo prehitro, saj upočasni bitje srca. Nadaljuje se zdravljenje z dodajanjem kalcija v tabletah od enega do tri grame na dan, dokler doji. Psička naj ima hrano na voljo ves čas.

Kako preprečimo poporodno mrzlico?

Ta bolezen je tipična za psičke majhnih pasem, ki imajo veliko mladičev in veliko mleka. Med brejostjo naj imajo na voljo hrano za aktivne pse, ki nima večje vsebnosti kalcija. Hrano naj ima v drugi polovici brejosti na voljo stalno, da lahko poje več manjših obrokov. V tem obdobju se zaradi večjih potreb po kalciju začne izločati hormon PTH, ki aktivira proces črpanja rezerve kalcija iz telesa, tako smo na varni strani, da bodo ti mehanizmi med dojenjem mladičkov v polnem pogonu in bodo delovali.

Po porodu, ko se začne produkcija mleka, ponudimo psički hrano za mladičke, ki vsebuje več kalcija. Hrano naj ima na voljo stalno, da lahko jé po potrebi.

Redkokatera psička poleg take hrane potrebuje še dodatne količine kalcija in kljub temu pade v poporodno mrzlico. Takim dodajamo kalcij v obliki tablet.

Dodajanje prekomerne količine kalcija ni priporočljivo, saj lahko to vpliva na delovanje predvsem ledvic, gastrointestinalnega trakta in srca.

Uravnotežena prehrana in aktiviran mehanizem črpanja rezerv iz telesa sta dovolj za uravnavanje kalcija v telesu.

Brejo psico hranite s hrano za aktivne pse in ne za mladiče. Po porodu pa naj dobi hrano za mladiče, ki naj ji bo stalno na voljo.

[/members_only]

 Mateja Plevnik, dr. vet. med.

Objavljeno v petnajsti številki revije Kužek