Ko ste prebrali naslov ste se verjetno vprašali, ali se res lahko tudi psi okužijo s tem virusom. Da bi izvedeli odgovor, berite dalje.
Kaj je CHV?
Pasji herpes virus povzroči bolezen, ki lahko poleg psov doleti tudi volkove in kojote. Je reproduktivna bolezen, zato lastnikov psov ni treba preveč skrbeti zaradi bolezni. Večji problem virus povzroča rejcem, saj je razlog za večjo umrljivost mladičev, večje število spontanih splavov in mrtvorojenosti. Po treh tednih mladičkovega življenja se mladičku vzpostavi imunski sistem, zaradi česar se mu možnost za boj proti virusu poveča. Mladički, starejši od šestih mesecev, tako le redko podležejo virusu.
Mladički prejmejo virus predvsem preko smrčka, ust in genitalij. Virus se zlahka razmnožuje, zato se po navadi razširi po limfnem sistemu in krvnem obtoku. Virusi nato odpotujejo vse do živčnih celic, tam ostanejo v mirovanju in povzročajo škodo.
Simptomi pasjega herpes virusa
- nezmožnost razvoja (nezmožnost dojenja ali pridobivanja teže)
- pretiran jok
- brezvoljnost
- telesna temperatura nižja od običajne
- driska
- izcedek iz nosu
- pljučnica
- točkovne krvavitve na trebuhu, ušesih, blazinicah
Odrasli psi, ki so z virusom okuženi, pogosto ne kažejo nobenih znakov. Včasih imajo blage znake prehlada. Bolezen se lahko pri njih izrazi kot neplodnost, nenadna izguba legla ali mrtvorojenost mladičkov.
Vzroki za CHV
CHV se najpogosteje prenese z enega psa na drugega, s slino, izcedkom iz smrčka ali s spolnim stikom. Virus se širi med mladički, odraslimi psi, lahko pa se prenese tudi iz matere na plod.
Ali se lahko herpes virus prenese iz psa na človeka?
Ne. Samo psi, volkovi in kojoti so izpostavljeni tej vrsti herpes virusa.
Pomembno je, da ste pozorni na simptome in jih ne ignorirate, ampak jih vzamete kot resen problem.
VIRI
Manca Novak