Kognitivno upadanje pri psih

1714

Tako kot vsaka živa stvar, se bodo tudi tkiva vašega ljubega kužka sčasoma razgradila. To je neizogibno dejstvo staranja … in ker so možgani sestavljeni iz živega tkiva, niso pri tem nobena izjema. Ko se možgansko tkivo razgradi, vpliva to na celoten živčni sistem. Čeprav se nevrološke težave pojavijo v katerikoli fazi življenja, so najpogosteje prizadeti starejši psi. Če poznamo simptome, vzroke in zdravljenje nevroloških motenj pri psih, lahko pomagamo zmanjšati negativne učinke nevroloških težav.

Na žalost, tako kot pri mnogih možganskih motnjah pri ljudeh, kognitivno upadanje pri psih ni dobro razumljeno polje znanosti. Vemo, da večinoma prizadene starejše pse, stare 8 let ali več.

[members_only]

Prizadetih je do 60 % starejših psov, zlasti tisti, starejši od 11 let. Čeprav ni povezave med kognitivnim upadanjem in določenimi pasmami psov, je znano, da večje pasme živijo krajše življenje. Zato se kognitivno upadanje pogosteje opaža pri manjših psih, saj živijo dovolj dolgo, da razvijejo to stanje. Simptomi so podobni znakom demence pri ljudeh. Poleg starosti obstajajo tudi drugi razlogi za nevrološke motnje pri psih.

  • Lahko jo povzroči prometna nesreča, padec z višine, poškodbe, ki jih je povzročil drugi pes. Če so poškodovani možgani, je škoda morda nepopravljiva.
  • Nekatere virusne okužbe lahko pri psih povzročijo nevrološke okvare. Ena od teh je steklina. Steklino namreč povzroča virus, ki prizadene osrednje živčevje živali. Tudi določeni notranji zajedavci lahko vplivajo na pasje možgane in povzročajo težave.
  • Če pes poje ali vdihava določeno strupeno snov, lahko to povzroči poškodbe možganov in drugih vitalnih organov.

Čeprav je pri starejših psih nevroloških motenj relativno veliko, je težave težko prepoznati. Zlasti moramo biti pozorni na vedenjske in fiziološke spremembe, ki lahko pomenijo nevrološko motnjo in demenco. Te spremembe vključujejo:

  • izgubo orientacije,
  • moten spanec,
  • povečano razdražljivost,
  • lajanje v prazno,
  • agresijo in
  • neodzivnost na ukaze.

Kognitivno upadanje je pri psih težko opaziti, saj z njimi ne moremo verbalno komunicirati, zato je pomembno, da dobro poznamo svojega psa. Spremembe so običajno postopne. Sprva se pojavijo subtilno, nato se s časom večajo. Za natančno diagnozo je pomembno, da psa pregleda strokovnjak in s preiskavami določi njegovo stanje.

Pomembno je spoznanje, da pri večini starejših psih nevroloških težav ne zdravimo. Razlog je v tem, da možganske skorje ne moremo povrniti. Kar je treba storiti, je obvladovanje simptomov. Drug način za izboljšanje kakovosti življenja psov s kognitivnim upadanjem je pomoč pri spodbujanju le-te. To vključuje uporabo obveščevalnih iger, učenje določenih ukazov in zagotavljanje dovolj možganske aktivnosti. Pomembna je tudi telesna vadba. Prav tako je pomembna uravnotežena prehrana, bogata z omega-3 maščobnimi kislinami in skrb za to, da pes ne doseže prekomerne telesne teže.

[/members_only]

Drobne Deja

Viri:
https://www.animalwised.com
https://wagwalking.com