Sladkorna bolezen, imenovana tudi diabetes, postaja v današnji družbi vse bolj razširjena. Ne prizanaša tako ljudem kot tudi našim hišnim ljubljenčkom. Za njo namreč zbolevajo tudi psi in mačke.
Raziskovalci ocenjujejo, da sladkorno bolezen razvije eden od 200 psov. K sreči je zdravljenje in obvladovanje sladkorne bolezni pri psih v zadnjih letih močno napredovalo, zato psi s sladkorno boleznijo živijo daljše in bolj kakovostno življenje.
Delovanje diabetesa je razmeroma preprosto opisati. Tako kot avtomobili uporabljajo gorivo za delovanje, telesne celice uporabljajo sladkor, glukozo, za življenje. Telo pridobiva glukozo z razgradnjo ogljikovih hidratov v prehrani. Celice nato s pomočjo hormona inzulina, ki ga tvori trebušna slinavka, izločajo glukozo iz krvi. Pri diabetesu mellitusu, celice ne zaužijejo dovolj glukoze. Ta glukoza se zato nabira v krvi. Kot rezultat celice stradajo, organi pa se kopajo v sladkorju.
Čeprav sladkorna bolezen pri psu ni ozdravljiva, jo lahko zdravimo in svojemu kužku omogočimo kakovostno življenje z diagnozo.
[members_only]Tipi sladkorne bolezni
Ločimo dva tipa sladkorne bolezni. Prvi tip je inzulinsko odvisna sladkorna bolezen, ki je po navadi dedna. Bolnik ne proizvaja več lastnega inzulina, saj ga celice v trebušni slinavki ne izločajo dovolj, zato ga je treba vsakodnevno dodajati v obliki injekcij.
Drugi tip je od inzulina neodvisna sladkorna bolezen, ki je mnogokrat posledica prekomerne telesne teže. Bolnik inzulin sicer proizvaja, vendar ta ne opravlja dobro svoje vloge, saj tkiva postajajo nanj vse manj odzivna. Posledica pri obeh tipih je prekomerna raven sladkorja v krvi.
Sladkorna bolezen pri psih se običajno razvije v srednjih letih ali v poznejšem obdobju pasjega življenja.
Sladkorna bolezen pri psih je gensko pogojena
Dr. Audrey Cook, profesorica na univerzi veterinarske medicine A & M v Teksasu, pojasnjuje, kako lahko pomanjkanje inzulina negativno vpliva na zdravje psa.
“Pri ljudeh sta najpogostejši obliki sladkorne bolezni tipa 1 in 2. Bolniki, ki trpijo za sladkorno boleznijo tipa 1, bodo vsakodnevne injekcije inzulina potrebovali do konca življenja, ta tip sladkorne bolezni pa naj bi bil najpogostejši tudi pri psih.”
Vseeno znanstveniki v zadnjih letih ločijo sladkorno bolezen pri psih na dve obliki. Ena je: sladkorna bolezen s pomanjkanjem inzulina in druga je sladkorna bolezen z inzulinsko odsotnostjo. Obe obliki imata po nedavnih raziskavah malo skupnega s človeško obliko sladkorne bolezni.
Pri sladkorni bolezni, ko psu primanjkuje inzulina, telo psa ne proizvaja dovolj inzulina za normalno delovanje celic. Vzroki zanjo vključujejo genetske okvare, vnetje trebušne slinavke in imunske kolapse.
Pri drugi obliki sladkorne bolezni pri psih pa psu nekaj preprečuje, da bi hormon, ki tvori inzulin pravilno deloval. Ti motilci so lahko brejost samice, endokrina bolezen ali zdravljenje s steroidi. Ta oblika sladkorne bolezni pri psih je nekoliko podobna gestacijski (nosečniški) sladkorni bolezni pri človeku.
Znaki sladkorne bolezni pri psu
Kadar pes zboli za sladkorno boleznijo, pri njem opazimo določene spremembe, ki se največkrat kažejo v močno povečanem pitju vode in pogostejšem uriniranju. Poleg tega psi navadno shujšajo kljub velikemu teku. Ker telo ni več sposobno uravnavati nivoja glukoze v krvi, pes je več, vendar kljub temu hujša, saj iz hrane ne dobi dovolj energije, glukozo pa izloča kar z urinom.
Na nastanek diabetesa vpliva prekomerna telesna teža, pogosteje se pojavi pri psih po sedmem letu starosti, lahko pa gre tudi za posledico hormonskih sprememb, npr. pri psicah pred gonitvijo. Vendar pa je bolj kot vse ostalo ključna genska pogojenost.
Pasme s povečanim tveganjem za sladkorno bolezen so med drugim:
- pritlikavi šnavcer,
- samojed,
- frizijski bišon,
- sibirski haski,
- finski špic in
- cairnski terier.
Pasme, ki niso toliko nagnjene k razvoju sladkorne bolezni, pa so:
- bokser,
- nemški ovčar,
- pekinčan,
- buldog,
- nemška doga,
- koker španjel,
- zlati prinašalec in
- irski seter.
Zdravljenje in obvladovanje sladkorne bolezni
Bistvenega pomena je, da pravočasno opazimo prej naštete znake in čim prej začnemo ustrezno zdravljenje. Če psu ne nudimo ustreznega zdravljenja, nastopijo apatičnost, izguba teka, bruhanje in nazadnje smrt. Včasih se ti skrajni simptomi pojavijo že dva tedna po pojavitvi prvih, blažjih simptomov.
Cilj zdravljenja sladkorne bolezni je ohranjanje ravni glukoze v krvi, blizu normale. Pomembno je, da se vaš kužek počuti dobro.
Raziskovalci še vedno niso popolnoma enotni, kakšen način prehrane je najboljši za pse s sladkorno boleznijo. Večina strokovnjakov priporoča dieto z malo maščobami in veliko vlakninami. Vlaknine namreč upočasnijo vnos glukoze v kri in bolje nasitijo vašega kužka.
Pri vadbi psa s sladkorno boleznijo bodite dosledni, a ne pretiravajte. Kužek, ki ima sladkorno bolezen, bi moral biti aktiven vsak dan približno enako časa. Obenem je pomembno, da je nivo intenzivnosti aktivnosti vsak dan enak.
Ob dogovoru z veterinarjem lahko sami doma dnevno spremljate nivo sladkorja v krvi svojega psa in temu primerno ukrepate. Če potrebuje vaš hišni ljubljenček injekcije inzulina, poskrbite, da jih redno prejema, saj s tem učinkovito uravnavate nivo sladkorja v telesu.
Če menite, da se je pri vašem psu pojavil kateri od simptomov sladkorne bolezni, ukrepajte takoj in psa peljite k veterinarju. Ta bo izmeril vsebnost glukoze v krvi in urinu. Določil bo tip sladkorne bolezni in vam predlagal nekaj primerov, kako bolezen obvladovati in z njo živeti.
[/members_only]Lina Zalaznik in Deja Drobne