Če psa hranite s komercialno suho hrano in želite, da izgubi kilograme, ga morate hraniti s približno 60 do 75 odstotkov količine, ki je priporočena za ljubljenčkovo ciljno težo, ne pa za njegovo dejansko težo. Porcije lahko tako izpadejo precej majhne in nenasitne. Posledično so zelo dobra rešitev lahke različice komercialne hrane.
Lahka suha hrana je ekonomična, preprosta za uporabo, okusna in dobro prebavljiva. Dobro je, če hrana ne vsebuje pšenice, govedine, soje in mlečnih izdelkov, saj te sodijo med štiri najpogostejše sestavine, ki povzročajo alergije in prehransko intoleranco pri živalih. Hrana naj prav tako ne vsebuje umetnih barvil, arom in konzervansov.
Takšna hrana ima manjši delež maščobe in manj kalorij od standardne hrane za odraslo žival, zato lahko ljubljenček poje solidno količino, kar je velik plus, še posebej za pse z večjim apetitom.
Smernice in koristi za izbiro lahke hrane
Pri izbiri hrane bodite pozorni na naslednje sestavine, ki so navedene na embalaži:
– Manj maščobe – Manj kalorij.
–Dodan L-karnitin – Pospešuje pretvorbo maščobe v energijo.
–Skrbno izbrani ogljikovi hidrati – Riž in koruza za ohranjanje stalne ravni sladkorja v krvi in primerne ravni serotonina. Slednji je hormon, ki je odgovoren za zadovoljstvo po obroku.
–Pesina pulpa kot vir vlaknin – Upočasni prehod hrane skozi črevesje, zagotavlja primerno trajanje prehoda hrane, kar najboljšo prebavo in vsrkavanje hranil. Topne vlaknine so dober vir prebiotikov, netopne pa pri psu vzbudijo občutek sitosti.
–Dobro prebavljivi viri maščob – Ker je pri dieti vnos maščobe omejen, je pomembno izbrati kakovosten vir tega hranila, da se vsaj prisotna maščoba dobro koristi. Primerni viri maščob so lososovo olje in perutninska mast v kombinaciji z maščobnimi kislinami omega 3 in 6. Maščobne kisline omega 3 so koristne za debele živali, saj so te podvržene boleznim srca in vnetjem sklepov.
–Dobro prebavljivi viri beljakovin – Debeli psi potrebujejo primerne količine ustreznih hranil. Pri tem so zelo pomembne kakovostne beljakovine, saj zagotavljajo odličen aminokislinski profil (in s tem vse osnovne gradnike, ki jih telo potrebuje za strukturne in funkcionalne potrebe). Odlični viri beljakovin so perutnina, ribe in jajca.
–Bioflavonoidni rastlinski izvlečki in antioksidativni vitamini in minerali – Pomagajo preprečevati škodljive učinke prostih radikalov, ki so jim debele živali bolj podvržene. Zmanjšujejo tudi tveganje za razvoj raka in s starostjo povezanih motenj.
–Nukleotidi – Ti naravni proteini, ki so pridobljeni iz kvasa, omogočajo, da telo vsrka optimalno količino hranil ter pripomorejo k hitrejšemu celičnemu odzivu na zunanjo nevarnost. Za debele pse so koristni, saj študije kažejo, da pospešujejo delovanje metabolizma.
–Prebiotiki fos in mos – Odličen prehranski vir za prijazno črevesno floro. Omejujejo tudi rast patogenih bakterij in izboljšujejo odpornost znotraj gastrointestinalnega trakta ter koriščenje hranil.
–Glukozamin, kondroitin in msm – Ta dopolnila nudijo zaščito in lajšajo težave s sklepi, ki so posledica debelosti.
Psa stehtajte z natančno tehtnico. Nato (s pomočjo veterinarja) določite optimalno telesno težo. Pred začetkom diete se prepričajte, ali je vaš ljubljenček popolnoma zdrav. Zapišite začetno in ciljno težo v tabelo, ki je na koncu tega članka.
Zapišite si vso hrano, ki jo vaš pes poje (bodite iskreni!) v obdobju treh dni. Na podlagi zapisanega boste videli, kaj lahko izboljšate. Še vedno lahko ljubljenčka nagrajujete za dobro obnašanje, vendar naj bodo priboljški zdravi in hranilni, da ne boste ogrozili diete. Vse priboljške si mora ljubljenček zaslužiti. V zvezi s tem ne pozabite zmanjšati količine glavnih obrokov, da ne boste s priboljški presegli dovoljene kalorične vrednosti.
Tako kot pri ljudeh je tudi pri živalih bolje zastaviti zdrav načrt prehranjevanja, ki se ga bo pes lahko dolgotrajno držal, ne pa uvajati izrazitih sprememb, ki po navadi pripomorejo k prehitri izgubi telesne teže, ki se nato počasi vrne, ko se ljubljenček začne normalno prehranjevati. Sprememba življenjskega sloga je učinkovitejša od diet tako pri ljudeh kot tudi pri živalih; trajne spremembe dnevne rutine bodo pripomogle k dolgotrajnemu zdravju.
[members_only]
Odločite se, kako se boste hujšanja lotili. Lahko zmanjšate količino običajne hrane ali pa se odločite za lahko različico določene komercialne hrane. Prosite strokovnjaka, da izračuna energijske potrebe vašega psa ter posledično kalorije in količino hrane, ki jih ljubljenček lahko zaužije, da bo dolgotrajno in zdravo izgubljal težo.
Družino obvestite o spremembah. Pomembno je, da se vsi v gospodinjstvu zavedajo, da spremembe uvajate, da bi izboljšali zdravje vaše ljubljene živali. Tako psu ne bodo dajali priboljškov ali dodatnih obrokov.
Spremembe uvajajte postopoma. Prebava se bo počasi navadila na nove sestavine in razmerje hranil. Želodec se bo počasi krčil in žival ne bo občutila lakote. Izrazita zmanjšanja količine hrane niso priporočljiva, saj imajo za posledico zelo nesrečno žival, ki se lahko začne neprimerno obnašati, na primer prosjačiti, brskati po odpadkih in uživati iztrebke. Izrazita zmanjšanja tudi upočasnijo metabolizem, zaradi česar hujšanje postane težje.
Zastavite si dosegljive kratkotrajne cilje na poti do ciljne teže. Redno izpolnjujte tabelo. Med pregledom ljubljenčkovega napredka bi morali opaziti tudi vidno izboljšanje telesnega stanja, lažje gibanje, predvsem pa bolj energičnega in srečnega psa.
Ljubljenčka hranite z majhnimi, rednimi obroki. Trije ali celo štirje manjši obroki na dan namesto dveh velikih so primernejši za izgubo teže, saj stabilizirajo sladkor v krvi in višajo raven serotonina v krvi. Slednji je znan kot »hormon sreče«, odgovoren pa je tudi za občutek zadovoljstva po obroku. Nastajanje serotonina v krvi preprečuje lakoto. Ker ima črevesje pri vsakem obroku manj dela, prebavni encimi pa so ves čas na preži, manjši redni obroki tudi pospešujejo metabolizem in zagotavljajo kar najboljše koriščenje hranil. To je zelo pomembno, ko ljubljenčka hranite po omejevalnem načrtu za izgubo težo. Poleg tega so dodatni obroki za žival zanimivi. Uporabite manjšo posodo, da porcije ne bodo videti majhne, živali pa se boste tako priljubili.
Vadba
Vadba je pomemben dejavnik za obvladovanje debelosti, saj pomaga porabiti kalorije in pospešiti metabolizem. Previdnost je potrebna pri debelih živalih ali pri živalih v zelo slabi kondiciji, zlasti če trpijo za boleznimi, ki so povezane z odvečno težo. Recept za napredek je nenaporna, vendar redna vadba, težavnost vadbe pa vsak dan postopno zvišujte, da boste preprečili utrujenost in poškodbe. Plavanje v bazenu za vodno terapijo (pod nadzorom strokovnjaka) je odlična vadba za debele ljubljenčke. Posodo s hrano postavite na vrh ali dno stopnic, da jih bo moral pes prehoditi, preden bo lahko jedel. Z igro tako fizično kot tudi mentalno spodbujate ljubljenčka, zato nakupite nekaj novih in zanimivih igrač.
Izbira zdravih prigrizkov in priboljškov za psa
Visoka kalorična vrednost/nizka hranilna vrednost:
- Prašičji uhlji so sestavljeni iz neprebavljivih proteinov, ocvrti pa vsebujejo tudi dodatne kalorije.
- Priboljški iz surove kože imajo nizko hranilno vrednost, zato lahko upočasnijo prebavo in zmanjšajo učinkovitost metabolizma.
- Ostanki imajo lahko visoko kalorično vrednost, ki jo je težko natančno oceniti.
Nizka kalorična vrednost/visoka hranilna vrednost
- Majhno jabolko ima samo 55 kalorij, je bogato z vlakninami in vitamini (majhen pes ne potrebuje celega).
- Srednje velik korenček ima samo 25 kalorij ter je bogat z vitamini in vlakninami.
- V votli igrači zamrznite domačo piščančjo ali ribjo jušno osnovo z malo soli. Okusen, nizkokaloričen in trajen prigrizek, ki ga je bolje uporabiti zunaj.
Nasveti
Mnogi veterinarji radi nadzorujejo postopek izgubljanja teže. Nekateri so bolj naklonjeni tradicionalnemu postopku, to je prehrani z nizkim deležem maščob in visokim deležem vlaknin. Drugi se raje ravnajo po smernicah, podobnim Atkinsonovi dieti, prehrani z veliko beljakovinami in malo ogljikovimi hidrati.
Če je veterinar mnenja, da bi vašemu psu koristila z vlakninami bogata prehrana, lahko hrani dodate ustrezno dopolnilo (uporabite dopolnilo za živali, saj človeška dopolnila, kot so otrobi, težko pravilno doziramo). Pri vlakninah moramo biti previdni, saj jih je preveč zaužitih prav tako škodljivo kot premalo. Posledica sta lahko zaprtost ali tekoče blato.
Na voljo imate tudi komercialno hrano z višjim deležem beljakovin. Uporabite manjšo količino in jo kombinirajte s hrano v pločevinkah. Slednja ima vedno manj kalorij kot suha, saj vsebuje več tekočine. To je dober način, da k obrokom dodate volumen in raznovrstnost, ne da bi dodajali preveč dodatnih kalorij. Slednje dobro preračunajte in bodite previdni pri doziranju. Za natančnejše napotke se obrnite na strokovnjaka.
[/members_only]Povzeto po Ness Bird, svetovalki za prehrano pri Arden Grange
Objavljeno v trinajsti številki revije Kužek