Kaj psi sporočajo z oblizovanjem gobčka?

2755

Ko mene moja kosmatinka ujame slabe volje in jezno, me želi takoj razvedriti, kari ji s plezanjem med moje noge in kobacanjem po tleh ponavadi zelo hitro uspe. Kako pa vas skušajo potolažiti vaši pasji prijatelji? Ste kdaj opazili, da so začeli z obsedenim oblizovanjem gobčka? Če kužke vsaj malo opazujete, potem ste se z oblizovanjem gotovo že srečali. Psi si namreč nenehno dajo opraviti z usti, smrčki, čeljustjo … Kdaj pa postane gobček tako privlačen za oblizovanje?

Oblizovanje kot obramba pred stresom

Oblizovanje strokovnjaki opisujejo kot mehanizem za obvladovanje stresa, kot spontani prikaz razburjenosti ali vzhičenosti oziroma kot način komunikacije, kjer kuža želi od nas točno določeno igračo ali pa točno določen priboljšek. Glede na eno izmed novejših študij pasjega vedenja, ki so jo izvedli na Univerzi v Sao Paulu, v Braziliji, je lizanje gobčka hkrati eno najbolj zanesljivih orodij za branje in odzivanje na človeške obraze – natančneje, na jezne človeške obraze.

Prepoznavanje jeznih človeških obrazov

V študiji je sodelovalo 17 odraslih, zdravih psov,  ki so bili soočeni s serijo zvočnih in video signalov s pozitivnimi ter negativnimi čustvi. Na dveh zaslonih so psom prikazali kombinacijo srečnih in jeznih človeških obrazov ter veselih in jeznih pasjih obrazov (s spremljevalnimi zvočnimi efekti). Raziskovalci so dokumentirali vsak »obliz« in na koncu so prišli do ugotovitve, da so se kot zanesljiv sprožilec lizanja gobčka izkazale le slike jeznih človeških obrazov.

[members_only]

»Oblizovanje so sprožili le vizualni dejavniki,« je poudarila ena izmed raziskovalk in doktorska študentka eksprimentalne psihologije, Natalia Albuquerque. Izpostavila je še, da so se psi večkrat obliznili, ko so opazovali ljudi kot pa druge pse. Med najpomembnejšimi ugotovitvami pa je dejstvo, da je to vedenje povezano z zaznavanjem negativnih človeških čustev. Raziskovalci potrjujejo, da so se psi na jezno mimiko človeka z lizanjem gobčka odzvali dvakrat tolikokrat kot na veselje.

Psi se lahko pohvalijo s fascinantno čustveno inteligenco

Impresivna čustvena inteligenca človekovega najboljšega prijatelja ni nova novica, vendar pa te ugotovitve nakazujejo obstoj še bolj intimne vedenjske evolucije med človekom in psom, kot smo si do zdaj domišljali. Oblizovanje gobčka naj bi se razvil v procesu udomačevanja psov, in sicer predvsem z namenom boljše komunikacije s svojimi človeškimi družabniki/sodelavci.

»Obrazna komunikacija ima ključno vlogo pri socialni kogniciji številnih živalskih vrst in sposobnost hitrega razlikovanja med pozitivnimi ter negativnimi izrazi obraza je lahko bistvenega pomena za obstoj vrste,« pojasnjujejo strokovnjaki. »Še posebej je to pomembno za domače pse, ki živijo v družbenih skupinah skupaj z ljudmi, kjer smo ljudje tista vrsta, ki se v večji meri opira na vizualne komunikacijske signale«.

Nova študija tako tesno sledi ugotovitvam iz raziskave, izvedene leta 2016, kjer so preučevali ujemanje pasjih reakcij tako na posnete vzorce govora kot na ustrezne izraze na obrazu (psi so poskusili najti ujemajoč obraz in govor). Ko nas bodo naši kužki naslednjič prav pozorno opazovali, bodo iz naše mimike gotovo bolje razbrali naše razpoloženje, kot ga razumemo sami. Fascinantno, se strinjate?

[/members_only]

Maša Pirnat

Vir:
www.livescience.com