Ali ima moj pes težave s telesno težo?

1494

Ljudje smo vrsta, ki ves čas nadzoruje svoje zdravje in tako tudi z njim povezano telesno težo. Ko svojih hlač ne moremo zapeti več, ko naenkrat nase ne spravimo več tiste lepe rdeče oprijete oblekice ali pa ne moremo zapeti poslovnega plašča, takrat vemo, da smo pridobili kakšen kilogram. Prav tako vemo, kdaj je teh pridobljenih kilogramov preveč in se zavedamo, da lahko ogrozijo naše življenje, zato se lotimo spremembe svojega življenjskega sloga. Vendar pa smo enako pozorni na spremembe telesne teže tudi pri svojem pasjem prijatelju? Ali sploh opazimo povišanje telesne teže in, kako naj sploh vemo, kdaj so pridobljeni grami oziroma kilogrami za našega štirinožnega prijatelja že lahko usodni? In kako naj v tem primeru pomagamo svojemu psu do izgube odvečne teže?

Preveri, ali je tvoj pes predebel

Da ugotoviš ali ima tvoj kuža težave s preveliko telesno težo, ne potrebuješ znanstvenih priročnikov ali posebne tehnologije in merilnikov. Če pogledaš telo tvojega psa od zgoraj navzdol, medtem ko stoji na vseh štirih tačkah, moraš opaziti lepo aerodinamično linijo. Če s strani pogledaš linijo od glave proti repu, se ta pri normalno rejenemu psu v predelu spodnjega dela trebuha opazno zoža. Poleg tega potipaj psa v predelu reber; če čutiš rebra, vendar pa jih ne vidiš z očesom, potem je pes normalne telesne teže. V primeru, da lahko rebra tudi vidiš, potem je tvoj pes presuh, če pa reber niti ne zatipaš, je to znak, da je tvoj pes predebel.

[members_only]

Poleg telesnih sprememb, pa lahko pri pretežkem psu opazimo tudi druge znake, kot so pomanjkanje energije, nejevoljnost, povečano ješčnost in nezmožnost gibanja.

Njegova telesna teža je tvoja odgovornost

Glede na to, da si psi ne izbirajo in pripravljajo obrokov sami, lahko sklenemo in si moramo priznati, da smo za njegovo povišano telesno težo krivi mi, lastniki. Zatorej smo tudi mi tisti, ki se moramo čutiti odgovorne, da jim pomagamo pri izgubi telesne teže in tako podaljšamo in izboljšamo kakovost življenja.

Če s svojim psom še nimata določenega urnika prehranjevanja, je to prvi korak k uspešnemu hujšanju. Svojega psa navadi, kdaj je čas za njegov obrok in ga redno hrani ob točno določenih urah. Prav tako preveri, kakšna je količina hrane, ki bi jo moral tvoj pes zaužiti (odmerjanje je napisano na embalaži vsake pasje hrane), in to količino zmanjšaj za 25 odstotkov. Pri tem ohranjaj doslednost, kar najlažje dosežeš tudi s tehtanjem količine. Danes ja mogoče na trgu dobiti tudi vrsto pasje hrane, ki je namenjena izgubi telesne teže. O tem se vsekakor posvetuj s svojim veterinarjem, ki bo znal svetovati, kaj je najnujnejše za tvojega psa. Poleg prehrane uredi tudi gibanje. Za hujšanje ni dovolj le, da se tvoj pes sprehodi sam po bližjem travniku in opravi svoje dnevne potrebe. Psa pripni na povodec in se z njim vsaj dvakrat dnevno odpravi na 30-minutni sprehod, ki je lahko najprej počasnejši in nekoliko krajši, kasneje pa vedno hitrejši in daljši. Da bo tvojemu psu sprehajanje prijetno in zabavno, lahko v ta čas vključiš tudi igro z žogo ali drug način, ki ga ima tvoj kuža najraje, s čimer bo porabil dodatne kalorije.

Vaja dela mojstra

In to ne velja le za tvojega prijatelja, ampak predvsem zate. Če bo tebi uspelo organizirati urnik na način, da vanj vključiš gibanje, igro in doslednost pri prehrani, potem bo temu z veseljem sledil tudi tvoj kuža. Bolj zanimiv in razgiban kot bo nov način življenja za tvojega psa, lažje in z večjim veseljem ga bo ta sprejel. Če storiš to zanj, bo njegovo življenje podaljšano za kakšno leto ali dve, tvoje pa zaradi tega še dalj časa bolj veselo. Za svojega kužka si itak pripravljen/a storiti vse, kajne? No, potem pa kar urno ven na zrak!

Tea Rogan

[/members_only]

Viri: