V naše kraje počasi a zagotovo, prihaja zima. Nič ni lepšega, kot iz toplega fotelja, s psom ob sebi, opazovati zimsko idilo. A kljub snegu in nizkim temperaturam je pomembno, da vaš kužek tudi v zimskem času dobi dovolj rekreacije na svežem zraku. Pred vami je nekaj nasvetov, s katerimi boste poskrbeli, da bo vašemu ljubljenčku tudi pri najnižjih temperaturah udobno.
[members_only]Obstaja več načinov, kako svojega psa zaščititi pred hladnim vremenom. Pred zimo mu ne strizite dlake, saj mu ta omogoča dodatno toploto. Ne glede na to, ali ima vaš pes kratko ali dolgo dlako, mu lahko kupite zimski plašč, lahko tudi pulover/puli, ki je udoben in prijeten. Če imate psa, ki dlake nima ali je dlaka takšna, da ga ne ščiti pred mrazom, je najbolje, da psu nadenete debelejši plašč, saj mu boste le tako omogočili prijetno gibanje na prostem, ki je pomemben del pasjega življenja.
Ko v naravi pritisne najhujši mraz, ni priporočljivo opravljati dolgih sprehodov s psom. To je še posebej pomembno, če ima vaš pes zdravstveno težavo, kot je artritis, ki lahko izbruhne v hladnem vremenu. Ko se vrnete domov s sprehoda, psa otrite z brisačo in poskrbite, da odstranite morebiten sneg ali led, ki se je nabral na njegovih tačkah in dlaki.
Če so temperature pozimi res nizke, je potrebno prilagoditi tudi pasjo prehrano, saj psi porabijo pozimi več kalorij, da v hladnem vremenu ohranijo svojo telesno temperaturo. A preden to storite, se posvetujte s svojim veterinarjem, ki vam lahko pove, kako uravnotežiti kužkovo prehrano pozimi.
Verjamemo, da je vaš kužek ljubitelj snega in zabave, ki jo prinaša. Ravno zato, ker psi pozimi tekajo po snegu in ledu, namenite več pozornosti njihovim tačkam. Pločniki in ceste so pozimi običajno posuti s kameno soljo ter kemikalijami, ki dražijo šape vašega ljubljenčka. Te zmesi lahko pri psih povzročijo tudi ozebline in kemične opekline. To lahko preprečite z uporabo pasjih čevljev. Če vaš kužek ni ljubitelj obuval, poskrbite, da bodo njegove tačke po vsakem sprehodu skrbno oprane z mlačno vodo.
Predolga izpostavljenost mrazu lahko pri psu povzroči hipotermijo. Temu so bolj podvrženi starejši psi in mladički. Pomembno je vedeti, kakšna je povprečna telesna temperatura vašega psa. Ta lahko niha za skoraj dve stopinji. Običajno je telesna temperatura psov med 37,7 °C in 39,2 °C. Če opazite, da je vaš pes šibek, se trese, je zaspan, ima težave z dihanjem ali nizek srčni utrip, je morda podhlajen, zato ga čim prej odpeljite k veterinarju. Za začetek pa ga sami odpeljite na toplo mesto in ga pokrijte z odejo. Včasih se pri psih, ki so občutljivi na mraz, pojavijo ozebline. Takrat je koža na prizadetem mestu bleda in otekla, lahko se pojavijo razjede na koži ali mehurji. Če pri svojem psu opazite te simptome, prizadeta območja natrite s toplo vodo ali nanje položite toplo brisačo. Psa zavijte v odejo, poskrbite, da mu bo toplo in ga odpeljite k veterinarju.
Poleg tega, da omejite čas, ki ga v mrzlih dneh s svojim psom preživite na prostem, ne pustite, da vaš pes pozimi spi na mrzlih tleh. Udobno posteljo svojega psa postavite na toplo mesto, proč od prepiha, hladnih ploščic in betona.
Karkoli boste to zimo počeli v naravi s svojim kužkom, poskrbite da bo vam in njemu udobno. Zavedajte se, da če zebe vas, zebe tudi vašega kužka.
[/members_only]Deja Drobne
Viri:
https://www.cuteness.com/dogshttps://www.dogsnaturallymagazine.com/