Kaj storiti, ko pes ugrizne psa

3117

Skrbniki psov se lahko znajdejo v grozljivem položaju, ko njihov pes ugrizne drugega psa ali pa se zgodi obratno.

Če v takšni situaciji ohranite trezno glavo, dobro ocenite poškodbo in veste, kaj je naslednji korak, s tem omogočite, da dobi poškodovani pes hitro in korektno oskrbo in s tem boljše zdravljenje.

Ob morebitnem dogodku, ko tuj pes ugrizne vašega, je prvi korak ta, da svojega psa umaknete iz nastale situacije. Če pes lahko hodi, mu dovolite, da to stori. To ga utegne umiriti, vam pa da priložnost, da si psa in njegovo hojo ter morebitne krvavitve dobro ogledate. Če pes ne more hoditi, ga odnesite, a bodite previdni. Lahko se zgodi, da vas bo ugriznil, saj je ranjen in prestrašen ter reagira nagonsko.

Naslednji korak je, da na kraju dogodka pridobite čim več informacij o psu, ki je napadel vašega. Pozanimajte se o cepljenosti psa in pridobite kontakt lastnikov.

[members_only]

Nato ocenite poškodbe. Resnost poškodb je odvisna od več dejavnikov. Ugriz lahko zajema vse, od komaj vidne ranice, do ran, ki zahtevajo veterinarsko oskrbo. Na splošno je dobro, da vse rane oceni veterinar. Kajti tudi drobne punkcijske rane so zelo tvegane za okužbo in jih je potrebno čim prej oskrbeti. Veterinarji pravijo, da je poškodba na koži le vrh ledene gore. Pogosto se tkivo pod punkcijo poškoduje in nastane žep. Tako lahko pride do krvavitev ali živčnih poškodb. Pomembno je tudi, kje je položaj ugriza, saj so nekatera območja na telesu bolj nagnjena k zapletom. Nos in usta na primer, se hitro celita in če je pes ugriznjen ali popraskan tam, ni potrebno pretirano skrbeti. Če pa je mesto ugriza noga, trup, vrat ali okoli sklepov, je priporočljiv obisk veterinarja. Sploh je obisk veterinarja nujen, kadar pes bruha, težko diha ali se le s težavo premika.

Veterinar bo ob manjši rani, ki ne potrebuje kirurškega posega, ocenil stanje ran, razkužil mesto ugriza z antibakterijsko raztopino in po potrebi predpisal antibiotike. V bolj resnem primeru, kot je okužen ugriz, pa se lahko zgodi, da bodo vašega psa oskrbeli pod anestezijo in mu naredili ultrazvok ali rentgen. Veterinar lahko odredi za psa karanteno in obnovitev cepiva proti steklini.

Po pasjem ugrizu je pri vašem psu ključnega pomena preprečevanje okužbe. Poskrbite za to, da pes dobi vse antibiotike in ostala zdravila. Pomembno je tudi, da si pes nastalih ran ne liže ali praska. Dobra prepreka za to je tako imenovan »stožec sramu«, ki ga nadenemo psu okoli vratu in preprečuje, da bi se rana ponovno okužila. Ni nujno, da predstavlja ta zaščita psu oviro, saj obstajajo že mehkejše različice in ogrinjala, ki ustvarjajo oviro, ne motijo pa vida in pitja ter prehranjevanja.

Za konec je pomembna tudi resocializacija ob hujših poškodbah. Pri tem poskušajte svojega psa razumeti. Če se vaš pes ne počuti dobro ob srečevanju z drugimi psi, ga ne izpostavljajte takim situacijam. Kot lastnik psa morate vedeti, kako izgleda in se obnaša pes, ko je nervozen ali, ko se počuti dobro in sproščeno. Če se pes začne pri srečevanju z drugimi psi obnašati agresivno, poiščite strokovno pomoč in preprečite kakšne dodatne zaplete pri vzgoji vašega hišnega ljubljenčka.

[/members_only]

Drobne Deja

Viri: