Ste kdaj opazili, da se vaš kuža trese ali drgeta tudi v toplem vremenu? Res je, da običajno drgetanje psa pomeni, da ga zebe, toda obstaja še mnogo drugih razlogov, ki lahko povzročijo takšen odziv.
Psi se lahko tresejo zaradi termoregulacije. Drgetanje je normalen odziv na znižano telesno temperaturo, saj se s tem v telesu proizvaja toplota. Psi, ki imajo vročino imajo termostat v telesu nastavljen na višjo temperaturo kot je to običajno in ko se ta vrne na normalo, se pes prične tresti, saj mu telo sporoča, da se je temperatura spustila pod dovoljeno točko. S tem poskuša telo temperaturo dvigniti na zadovoljiv nivo.
Razburjenje, tesnoba ali strah so čustva, ki lahko pri psih povzročijo drgetanje. To lahko opazimo v primeru neviht, kadar se psi močno bojijo grmenja in njihovega strahu ni mogoče odpraviti drugače kot z zdravili. Strah in s tem povezano drgetanje je lahko posledica kakršnegakoli stresnega dejavnika, tudi potovanja in drugih sprememb v okolju. Lahko pa se preprosto razburijo, ker zagledajo plen, ki bi ga resnično radi ulovili in tudi v tem primeru se to lahko izrazi kot drgetanje.
[members_only]
Tudi bolečina se lahko izrazi kot tresavica celega telesa. Lahko je akutna ali pa spremlja kronična obolenja. Zavedajte pa se, da pes, ki čuti bolečino tega ne bo nujno pokazal s tresenjem, ampak je to le eden izmed možnih simptomov.
Različne bolezni lahko prav tako povzročijo drgetanje psa. Med te bolezni spadajo odpoved ledvic, hormonska neravnovesja, nevrološke bolezni in obolenja mišic.
Vzrok za nenadno tresenje psa so lahko tudi številni toksini, zato moramo biti na vzrok še posebej pozorni. Med takšne toksine sodijo tekočina za hlajenje motorja, čokolada ter vabe za polže.
Oslabelost mišic v zadnjih okončinah je lahko pogosto kriva za drgetanje. Pojavlja se predvsem pri starejših psih, kjer mišice postanejo šibke zaradi starosti.
Za majhne pasme psov velja, da se lahko občasno pojavi tresenje, ki nima posebnega vzroka. Obstajajo različne teorije zakaj je temu tako, vendar še nobena ni potrjena.
Psi se lahko tresejo tudi zato, ker so se v preteklosti naučili, da bo njihovemu drgetanju sledil določen odziv. Lastnik ga lahko potolaži ter mu ponudi priboljšek ali objem in tako se pes nauči, da bo po tresenju sledila tolažba, ki mu zelo ugaja.
Kuža se lahko trese tudi, ker ga močno tišči na stranišče. Psi, ki so naučeni, da lahko gredo na stranišče samo zunaj lahko urin zadržujejo dolgo časa, kar pa je zanje izjemno neprijetno in kot posledico lahko opazimo tresenje.
V primeru, da opazite drgetanje, ki se pri vašem psu običajno ne pojavlja je pomembno, da ugotovite vzrok. Psa pozorno opazujte ter poskusite določiti specifičen dejavnik v okolju, ki mu lahko povzroča stres in ga odstranite. Priporočljivo je tudi, da psu izmerite telesno temperaturo in če je ta povišana, ga odpeljite k veterinarju. V primeru, da poleg drgetanja opazite še druge simptome kot so izguba apetita, bruhanje, driska ali oteženo dihanje pa se na veterinarja obrnite takoj. Psi se lahko tresejo iz različnih razlogov in nekateri izmed njih zanje niso nevarni, zato je pomembno, da se naučite prepoznavati vzroke in le tako boste lahko psu pravočasno in kvalitetno pomagali.
Barbara Reher
[/members_only]
Viri: