9 pripomočkov, ki vam bodo olajšali življenje s kosmatincem

1847
  1. Ovratnica in povodec

Ovratnica in povodec sta pravzaprav obvezni opremi. Psu omejita gibanje, vam pa na drugi strani prineseta svobodo. Sprehod po mestu, tek ob prometni cesti, čakanje pred trgovino – vaš kužek bo vedno pod nadzorom in varen. Mladič potrebuje manjšo ovratnico in lažji povodec, ki ju po nekaj mesecih zamenjate z močnejšima. Če se pogosto sprehajate zvečer, razmislite o povodcu z odsevnim trakom, tako bosta bolj vidna.

  1. Transportni in/ali hišni boks

Transportni boks je nadvse uporaben pripomoček in na presenečenje mnogih lastnikov tudi zelo priljubljen pri kosmatincih, če je le pravilno predstavljen. Vaš kužek namreč uživa v majhnem, poznanem brlogu, kamor se lahko umakne bodisi doma bodisi na potovanju. Ko ga enkrat vzljubi, bo v njem brez težav počakal nekaj uric, ko boste zdoma, pa tudi v hotelski sobi vas ne bo počakalo razdejanje, ko boste odšli na večerjo. Če ostaja vaš kosmatinec pogosto sam v stanovanju, mu raje postavite hišni boks ali, če imate možnost, pesjak. Kužek bo srečen in varen, vaše pohištvo in vrt pa bosta v enakem stanju kot ob vašem odhodu.

  1. Igrače

Lastniki kosmatincev lahko pred policami z igračami stojijo dolge minute in omahujejo, s čim razveseliti kužka. Izbira je namreč res pestra. Kaj je zares nepogrešljivo? Žogica za prinašanje, igrača za vleko in trpežnejša gumijasta igrača, ki jo lahko napolnite s priboljški in bo kužka kratkočasila, ko vas ne bo doma. Igrače bodo veliko bolj zanimive, če ne bodo dostopne ves čas, temveč le med igro z vami. Mehke otroške živalce imajo kosmatinci sicer nadvse radi, a pozor: gumbi, polnilo in drugi manjši delci so lahko nevarni in povzročijo zadušitev, zato jih kužku ponudite le, kadar ga boste skrbno opazovali.

  1. Kliker in priboljški

Sodobne teorije vzgoje in šolanja psov temeljijo na pozitivni motivaciji, pri kateri so priboljški nepogrešljivi, kliker pa je nadvse priročen označevalec želenega vedenja. Pomislite, kako navdušeno zveni vaš »da«, kadar je vaš kužek zares priden in vi polni energije, a kako kislo ga izrečete, ko končno neha skakati po vaših novih hlačah ali ko spusti vaš najljubši čevelj. Kliker bo kosmatinca vedno pohvalil enako. Zanj boste odšteli le evro, za priboljške pa najbrž mnogo več. Bolj kot bo vaš kužek priden, več jih bo pojedel, zato izberite zdrave in ne preveč kalorične, kot na primer majhne koščke sadja, sira ali surovega mesa. Nekateri psi navdušeni delajo tudi za koščke kruha, korenčka ali za drugo, nevsakdanjo vrsto briketov.

  1. Torbica za priboljške

Nikoli ne veste, kdaj bo vaš kužek zelo priden in ga boste želeli izdatno pohvaliti, zato se na sprehod nikar ne odpravite brez priboljškov. Brikete ali piškote boste brez težav vtaknili v žep na jakni. Kaj pa lepljivo meso ali sadje? Torbica za priboljške je zato nepogrešljiva. Lahko jo obesite prek rame ali zataknete za pas, dodatna prednost pa je, da so tako spravljeni priboljški hitro dostopni.

[members_only]

  1. Furminator

Če imate dolgodlakega psa in se z njim ne odpravljate pogosto na razstave, vam bo ta pripomoček nadvse olajšal nego. Z njim boste preprosto in neboleče izčesali poddlako in rešili manjše vozle, nadvse priročen pa bo ob sezonskem izpadanju dlake. Pazljivo pri rokovanju – z njim ne češite prepogosto ali preveč intenzivno, saj bo vaš kosmatinec sicer hitro dobil novo, kratkodlako podobo.

  1. Nosilec za vrečke

Kužek je pač kužek in kakec uide tam, kjer bi bilo najmanj zaželeno – na sosedovem dvorišču, pri otroškem igrišču ali kar sredi pločnika. Kot skrbnik psa ste za njim dolžni počistiti, zato so vrečke zelo priročne. Da jih ne boste iskali po vseh žepih ali preklinjali, ko jih bo zmanjkalo na smetnjaku za pasje kakce, si priskrbite nekaj nosilcev za vrečke in jih pripnite na hlače, vtaknite v žep na jakni in podobno. Tako boste vedno oboroženi za spopad s kakci in vzor vsem drugim lastnikom.

  1. Pripravki proti zajedavcem

Bolhe so neprijetna nadloga, ki jih v pasjem življenju stakne skoraj vsak kosmatinec. Že krajše ovohavanje s sosedovim kužkom je dovolj, da se preselijo tudi v vaš dom. Klopi so še bolj hudobni – vašega kosmatinca bodo napadli kar v travi, problematični pa so tudi notranji paraziti, kot so gliste in trakulje. Za vse ponuja preprosto rešitev vaš veterinar. Vsakih nekaj mesecev boste kužku dali tableto proti notranjim zajedavcem in ampulo proti bolham in klopom. Tako boste rešeni vseh tegob.

  1. Pasja literatura

Ne glede na to, ali imamo svojega prvega kosmatinca, smo domov po dolgih letih pripeljali novega kužka, ali pa se znajdemo v slepi ulici pri učenju novih vaj, odpravljanju neželenega vedenja ali dilemi glede nege, je pasja literatura nepogrešljiva. Kakšna sodobna pasja knjiga ali revija, kot je Kužek, morajo biti na polici vsakega pravega pesjanarja.

[/members_only]

Jana Puhar

 

 

 Objavljeno v četrti številki revije Kužek