Zakaj si moj kuža ves čas liže tačke?

8455

Lizanje tačk je pri psih kar pogost pojav, navado pa največkrat opazimo v trenutkih, ko ne jejo ali spijo in se ne igrajo, rečeno drugače – ko se dolgočasijo. Čeprav je lizanje tačk povsem normalno in je za večino psov zgolj eden od korakov pri njihovi rutini čiščenja, je lahko pretirano lizanje šap nedolžen simptom resnejših problemov.

 

Kot mačke, tudi psi ližejo morebitne rane ali poškodbe, ki so nastale, z namenom, da bi se le-te hitreje zacelile. Mnenja o tej temi se med strokovnjaki sicer razlikujejo, vendar obstaja kar nekaj dokazov, ki kažejo v prid zdravilnosti pasje sline. V kolikor opazite, da si vaš prijatelj ves čas oblizuje isto mesto na tački, je nujno, da preverite, če je prišlo do kakršnekoli poškodbe na področju blazinic ali med njimi.

Slino pa psi uporabljajo tudi za blaženje srbečice. Srbeče tačke lahko povzročajo paraziti – bolhe, klopi ali alergije, ki so, po mnenju veterinarjev, najpogostejši zdravstveni razlog za prekomerno lizanje tac. Iritacije največkrat povzročajo alergeni, ki jih najdemo v okolju: cvetni prah, določene vrste trav in dreves, spore plesni, pršice in prah. Morda se zdi logično, da bi za pojav razdraženih blazinic, pes moral stopiti v fizični kontakt z alergenom, a temu ni tako. Težave na koži tačk lahko povzročijo tudi snovi, ki jih kuža vdihne, zaužije ali kako drugače vnese v sistem.

[members_only]

Alergijska reakcija povzroči, da se v telesu psa sprosti mnogo molekul, ki povzročajo različne nevšečnosti na koži, na primer razna vnetja in hudo srbečico. Prav tačke so tisti del telesa, ki je najgosteje posejan s celicami, ki sproščajo te neželene molekule, zaradi česar so prvi pokazatelj alergij pri psih.

 

Zelo pomembno je natančno opazovanje pasjega obnašanja in vplivov, ki ga spremljajo. Smo pred kratkim menjali hrano? Se težave pojavljajo v samo določenih mesecih? Je pes menjal okolje?

Z odgovori na ta in podobna vprašanja se odpravimo k veterinarju, ki bo na podlagi podanih informacij in dodatnih testov ugotovil, za katero vrsto alergije gre in predpisal ustrezno terapijo.

Če ste na blazinicah vašega ljubljenčka opazili rdečico, je lizanje tačk po vsej verjetnosti stranski učinek bakterijske ali glivične okužbe. Če je koža na blazinicah hrapava in se lušči, pomeni, da je suha in nujno potrebuje pravo nego. Nastanek suhe kože je lahko povezan s hormonskim neravnovesjem ali z zunanjimi vplivi, kot so pretirano šamponiranje in ogrevanje prostorov ali uporaba klime. Naravno je, da psi hočejo omiliti suhost svoje kože z lizanjem, ki pa je v tem primeru žal neučinkovito in težavo le še poslabša. Potrebno je ugotoviti, kaj je vzrok suhosti in nato ustrezno ukrepati.

V kolikor se nobeden od naštetih vzrokov ne sklada z vašim primerom, je morda razlog nenehnega oblizovanja šap psihološkega izvora. Tako kompulzivno vedenje mnogokrat povzročata dolgčas in občutek tesnobe, ki pri psih in ostalih živalih, kot pri ljudeh, ni nič nenavadnega. Prepričajte se, da svojemu ljubljenčku namenite dovolj pozornosti in igre, redno gibanje in kakovostno hrano. Seznanite ga s kakšno novo aktivnostjo, ki bo njegovo pozornost usmerila stran od lizanja, morda začnite z učenjem novega trika, kar bo zagotovo zaposlilo njegove možgane, ali v dnevno rutino vpeljite druženje s sosedovim psom … Možnosti je neskončno, vzroki za lizanje tačk pa raznoliki. Na vas je, da ugotovite, kateri je pravi in tako poskrbite za zdrave in zadovoljne pasje šapice.

[/members_only]

Maja Bernik

Viri: