Zakaj pasje tačke dišijo po ‘kokicah’?

1863

Ste že kdaj opazili, da imajo tačke vašega psa vonj po ”kokicah’? Če se z vašim kužkom pogosto crkljate na kavču ali zjutraj na postelji, ste gotovo že zaznali ta ljubek vonj po ‘kokicah’ na tačkah, ki vas je gotovo presenetil. Sama sem namreč tako prišla do tega spoznanja, in enostavno nisem mogla verjeti, da je vonj identičen vonju pečenih ‘kokic’. Na trenutke sem se celo želela prepričati, da se to zdi samo meni in, da sem čudna. Zato sem se lotila globljega raziskovanja, kjer sem ugotovila, da z mano ni prav nič narobe ter, da je vonj ‘kokic’ na pasjih tačkah povsem resničen in celo strokovno utemeljen.

Ali potenje pripomore k vonju tačk?

Ali veste, da se psi ne potijo na enak način kot ljudje? Medtem, ko imamo ljudje po celotnem telesu razporejene žleze znojnice, preko katerih se hladimo in izločamo znoj, pa pri psih ni tako. Psi imajo žleze znojnice le na njihovih smrčkih in blazinicah na tačkah. Enako kot imamo ljudje potne dlani, ko smo nervozni, imajo psi potne njihove tačke. Kljub temu pa je funkcija žlez znojnic pri psih precej omejena in ne opravlja glavne vloge ohlajanja telesa, kot pri ljudeh. Psi namreč še vedno najbolj učinkovito znižujejo vročino z izrazitim sopenjem. Vseeno pa delovanje žlez znojnic, kljub njihovi okornosti, med drugim pripomore k specifičnemu vonju tačk.

[members_only]

Bakterije? So nevarne?

K nastanku tega vonja pa pripomorejo tudi bakterije. Pasje telo je namreč v celoti poseljeno s številnimi bakterijami. Če pogledate pasje tačke, so prsti oziroma blazinice stisnjeni skupaj, kar onemogoča stalno kroženje zraka med njimi in povzroča kopičenje vlage. Psi si pogosto ta vmesna mesta tudi ližejo in s tem količino mikrobov še povečajo, kar vodi v izrazit vonj, ki ga lastniki pogosto primerjamo z vonjem ‘kokic’. Veterinarski strokovnjak Rob Hilton je izpostavil dve bakteriji, pseudomonas in proteus, ki se množično naseljujeta v pasjih ušesih in na tačkah in povzročata različne vonjave; za ta prepoznaven vonj po prigrizkih je kriva ravno slednja, proteus.

Vonj po ‘kokicah’ še ni razlog za skrb

Veterinarji poudarjajo, da značilen vonj še nikakor ni opozorilen alarm, da ima naš pes kakršnekoli zdravstvene težave. Prav tako omenjene bakterije, ki se naseljujejo na tačkah in povzročajo vonj po ‘kokicah’ niso nevarne za ljudi. Vseeno pa je potrebno biti pozoren, ali se vonj pasje kože, dlake, tačk ali ušes drastično spreminja. Če na kateremkoli delu psa zaznamo kakšen izredno odvraten vonj in morda celo opazimo kakršnekoli kožne spremembe, je nujno potreben obisk veterinarja, ki bo stanje diagnosticiral in ponudil ustrezno zdravljenje.

Kako pa ta vonj vseeno odpraviti?

Če vas vonj moti in bi ga radi odpravili, lahko upoštevate nekaj navodil, ki bodo pripomogla k izboljšanju. Če je vaš pes dolgodlak, je nabiranje vlage med blazinicami še toliko pogostejše, zrak pa še težje kroži med njimi, zato lahko dlako med blazinicami pristrižete in s tem omogočite potrebno prezračevanje. Po striženju pa bo vonj dobro odgnala tudi mlačna kopel, ki ji dodate nekaj pasjega šampona. Prav tako poskusite, še posebej v toplih mesecih, ohranjati suhe pasje tačke, da preprečite razvoj bakterij. Psu lahko pomagate tudi z raznimi prehranskimi dodatki, ki ojačajo imunski sistem, da se bolj učinkovito bori proti različnim bakterijam. Nekaterim pa je vonj po ‘kokicah’ precej prisrčen in celo ljub, zato lahko v primeru, da vam vonj ustreza ali celo ugaja, mirno vohljate tačke vašega ljubljenčka in pri tem brezskrbno uživate.

[/members_only]

Tea Rogan

Viri:
www.dailymail.co.uk
dogdiscoveries.com
www.goodvetandpetguide.com