Rak ne sodi med bolezni, ki jih lahko ozdravimo s prehrano, vendar novejše raziskave kažejo, da za rakom obolelim psom uravnotežena prehrana zelo koristi. Hranila, ki se hitro in enostavno prebavljajo in presnavljajo, razbremenijo črevesje, imunski sistem pa se lahko osredotoči na svojo zaščitno funkcijo, namesto da se ukvarja s hrano, kar mu je tuje. Neobremenjena prebavni in imunski sistem pripomoreta tudi k boljšemu delovanju drugih telesnih sistemov. Takšen holistični pristop pomaga, da kljub metaboličnemu stresu, ki ga povzroča bolezen, telo še naprej normalno deluje, pozitivno pa vpliva tudi na kakovost življenja.
Na temo obvladovanja raka s prehrano je bilo opravljenih mnogo raziskav, nekatere pa so celo pokazale, da je presežek ogljikovih hidratov »hrana« za tumorje. Poleg tega so psi, čeprav so vsejede živali, bolje »opremljeni« za uživanje mesa in bolje delujejo, če je njihova prehrana bogata z beljakovinami in maščobami. Drugače kot pri ljudeh pri psih ni treba paziti na delež maščobe, razen če je žival debela ali trpi za boleznijo, kot je na primer zmanjšano delovanje trebušne slinavke, pri kateri je treba omejiti vnos maščobe. Skrbniki za rakom obolele živali lahko izbirajo med številnimi načini prehranjevanja: predpisano dieto, doma pripravljeno hrano ali komercialno popolno hrano z manjšim deležem ogljikovih hidratov. Slabost predpisanih diet je, da so drage, pri doma pripravljenih obrokih pa je težko oceniti uravnoteženost hranil.
Za mnoge je torej komercialna popolna hrana najboljša možnost, saj je cenovno dostopna in priročna. V skladu z zakoni morajo proizvajalci na embalaži navesti odstotek beljakovin in maščob, ni pa jim treba navesti vsebnosti ogljikovih hidratov. Ocenite jo lahko na podlagi deleža beljakovin in maščob. Višji kot je, manj je ogljikovih hidratov. Analiza hrane nam pokaže razmerje določenega hranila v primerjavi z drugim. Da bi izmerili dejansko količino določenega hranila ali posamezne sestavine, morate upoštevati tudi kalorično vrednost in dnevno količino zaužite hrane. Najboljša prehrana je vedno tista, s katero žival dobro shaja in jo dobro prebavi. Prav tako ne smemo pozabiti, da je vsaka žival drugačna, zato ni vsaka hrana primerna za vsakega ljubljenčka.
[members_only]
Preden spremenite prehrano, se posvetujte z veterinarjem, saj sprememba v kritičnih prvih fazah zdravljenja morda ni priporočljiva in lahko povzroči prebavne motnje. Zdravljenje lahko vpliva na tek, zato boste morda morali izbrati bolj ali manj koncentrirano hrano, odvisno od odziva psa na zdravila. Steroidi po navadi povečujejo tek, medtem ko ga kemoterapija manjša.
Bolezen pri živalih pogosto povzroči anoreksijo, najbrž pa tudi sami veste, da vas poln krožnik hrane odbija, kadar ste bolni. Za živali brez apetita je primerna koncentrirana hrana, ki jo lahko servirate v majhnih porcijah.
Pozorni bodite tudi na pravilno izbiro hrane glede na obliko raka. Psi z oralnimi tumorji imajo na primer težave z briketi, zato so zanje primernejši namočeni briketi ali vlažna hrana. Poleg tega žival morda boleha še za kakšno drugo boleznijo in posledično potrebuje prilagojeno prehrano. Psom z rakom bolje kot en ali dva večja obroka ustreza več manjših rednih. Prebavni sistem ima ob vsakem obroku manj dela, prebavni encimi pa ves čas enakomerno delujejo, kar pripomore k stalnemu nivoju sladkorja v krvi. Vse to izboljšuje ljubljenčkov metabolizem.
Za rakom oboleli pacient potrebuje beljakovine najvišje biološke vrednosti, ki se najlažje razgradijo na aminokisline, potrebne za gradbene in funkcionalne potrebe telesa. Jajca imajo najvišjo biološko vrednost od vseh beljakovinskih živil. Piščanec, perutnina in ribe so odlični viri beljakovin za pse, saj imajo prav tako visoko biološko vrednost, poleg tega pa so lažje prebavljivi od svinjine in govedine. Beljakovine iz žit psi težje prebavijo, poleg tega pa se je pšeničnega in koruznega glutena najbolje izogibati. Izberite hrano, ki ima natančno navedene sestavine. Hrana slabše kakovosti ima med sestavinami pogosto navedene mesne in žitne derivate, zato je nemogoče natančno vedeti, iz česa so sestavljeni.
Izogibajte se govedini in svinjini, pšeničnemu glutenu (pogosto ga najdemo v pasjih priboljških, testeninah, kruhu), umetnim dodatkom (tudi te pogosto najdemo v pasjih priboljških) ter priboljškom za žvečenje, kot so prašičja ušesa in koža, ki so večinoma narejeni iz slabo prebavljivih beljakovin in ovirajo prebavo.
Nekatera hranila dokazano koristijo za rakom obolelim ljudem, pri psih pa je njihov učinek treba še potrditi. Med hranila, ki ščitijo pred metaboličnim stresom, sodijo:
Beta karoten: Je predhodnik vitamina A in antioksidant. Je eden najstabilnejših in najaktivnejših vitaminov v hrani, njegova učinkovitost se zmanjša le, če hrana v loncu zelo dolgo vre. Beta karoten, ki ga telo ne porabi, se skladišči v jetrih in ga ne povezujemo z zastrupljenostjo (za razliko od vitamina A, katerega presežek lahko povzroči hipervitaminozo). Pomemben je, ker celice ščiti pred učinkom prostih radikalov (ki paciente z rakom še bolj ogrožajo), krepil pa naj bi tudi imunski sistem.
Maščobne kisline omega 3: Dokazano je, da so maščobne kisline omega 3 učinkovite v borbi proti raku. Imajo tudi naravne protivnetne lastnosti.
Laneno seme: Vsebuje lignane, skupino fitoestrogenov, za katere je znano, da imajo antioksidativne učinke in preprečujejo raka.
Bioflavonoidi: So skupina fitoestrogenov, ki podpirajo imunski sistem, ker ščitijo celice.
Izvleček grozdnih pečk: Je močan antioksidant. Vsebuje polifenol resveratrol, ki preprečuje rast in množenje rakastih celic.
Izvleček zelenega čaja: Zeleni čaj je naraven antioksidant in naj bi imel številne protirakotvorne lastnosti.
Kvercetin: Je antioksidant, ki naj bi bil koristen v primerih trebušnega raka.
Inositol: Je neuraden vitamin B, ki se v telesu pretvori v lecitin. Imel naj bi določene protirakotvorne lastnosti, kot na primer zmanjšanje krvnega dovoda tumorjem.
Selen: Je mineral, ki naj bi bil koristen za preprečevanje in premagovanje raka.
Cinkov kelat: Cink naj bi povečal tvorbo belih krvničk, ki preprečujejo vnetja, in jim pomagal pri agresivnejšem boju. Povečal naj bi tudi število protirakastih celic in protiteles. Kelat pomeni, da je element »trdno vezan«, po navadi na aminokislino ali drugo organsko komponento, da se v prebavnem sistemu ne ločita. Cinkov kelat je za žival biološko bolj razpoložljiv, zato ga telo lažje absorbira.
MSM: Metildulfonilmetan pridobivamo iz borovega lubja. Je organska oblika žvepla ter manjša bolečino in vnetja. Izboljšal naj bi tudi pozornost in blažil stres.
Nukleotidi: So naravne beljakovine s kratko verigo, ki izboljšujejo delovanje metabolizma ter pozitivno učinkujejo na prebavni in imunski sistem. Nukleotidi v telesu omogočajo absorpcijo optimalne količine hranil in hitro nastajanje celic kot odgovor na zunanjo nevarnost.
Nekatera splošna priporočila, ki lahko pomagajo za rakom obolelim psom, so:
1) Psa hranite s tremi ali štirimi manjšimi obroki na dan. Tako bo črevesje manj obremenjeno, prebavni encimi bodo ves čas na preži, telo pa bo hranila kar najbolje porabilo.
2) Suho hrano za približno petnajst minut namočite v topli vodi. Vlažno hrano prebavni encimi lažje predelajo, saj je mehkejša. Pomembno je tudi, da pes pije dovolj vode.
3) Vzdržujte optimalno težo psa, da bi se izognili dodatnemu pritisku na notranje organe in sklepe.
4) Izogibajte se hrani, ki vsebuje neprebavljive beljakovine, kot so nenatančno določene žitne sestavine ali meso in mesni derivati slabe kakovosti. Črevesje in imunski sistem močno obremenijo, telo pa oskrbijo z zelo malo hranili.
5) Izogibajte se hrani in priboljškom, ki vsebujejo pšenični gluten. Žitnih beljakovin telo ne prebavi tako dobro kot kakovostnih beljakovin iz belega mesa, rib in jajc.
6) Izogibajte se hrani in priboljškom, ki vsebujejo umetne dodatke. Imunski sistem jih ne mara. Pozorno preberite sestavine, navedene na embalaži. Lahko se zgodi, da je hrana oglaševana kot naravna, brez umetnih barvil in arom, vsebuje pa umetne konzervanse.
7) Beljakovine v prehrani naj imajo visoko biološko vrednost. Takšne beljakovine se enostavneje razgradijo na aminokisline. Priporočamo, da se izogibate rdečemu mesu.
8) Izogibajte se mlečnim izdelkom. Mleko sodi med štiri najpogostejše alergene. Poleg tega odrasli psi in mačke izgubijo zmožnost presnavljanja laktoze (mlečnega sladkorja). Če želite prehrani dodati probiotike, izberite nemlečno alternativo.
Ko družinskemu ljubljenčku diagnosticirajo raka, je to zelo boleče. Normalno je, da občutite strah in nemoč, kljub temu da vam veterinar razodene vse o bolezni, možnostih zdravljenja in prognozi. Vseh oblik raka se ne dá ozdraviti, veliko pa se jih dobro odziva na terapijo. Slednja je lahko operativna odstranitev, kemoterapija, radioterapija ali kombiniran pristop. Odvisna je od vrste raka, primernosti posamezne živali za zdravljenje in skrbnikove želje. V nekaterih primerih invazivni kirurški posegi niso priporočljivi. Nekateri skrbniki se iz osebnih, verskih ali finančnih razlogov odločijo za blažilne ukrepe, s katerimi poskusijo izboljšati kakovost življenja živali z blaženjem simptomov, ne pa upočasniti in zaustaviti napredka bolezni in psa ozdraviti. Ne glede na obliko raka ali izbrano terapijo ima pravilna prehrana pozitiven učinek na zdravje, za zaskrbljenega skrbnika pa pomeni nekaj pozitivnega, na kar se lahko osredotoči.
[/members_only]
Povzeto po Ness Bird, svetovalki za prehrano pri Arden Grange
Objavljeno v šestnajsti številki revije Kužek