Psi krvodajalci

1790

pasji-krvodajalciŽivljenje s psom prinaša ogromno lepih, zabavnih in pestrih dogodivščin. Žal pa se moramo skrbniki psov soočati tudi s pravočasnim prepoznavanjem bolezni in poznavanjem hitrih in pravilnih ukrepov. V primeru večjih krvavitev se lahko zgodi, da naš štirinožni prijatelj potrebuje transfuzijo krvi psa krvodajalca. Ker lahko ta psu reši življenje, so psi krvodajalci izjemnega pomena.

Je moj pes lahko krvodajalec?

Psi krvodajalci morajo biti zdravi kužki, ki so redno cepljeni proti steklini in kužnim boleznim. Kuža mora biti star vsaj eno leto in ne več kot osem, ter tehtati vsaj 18 kilogramov. Redno mora dobivati sredstva proti notranjim in zunanjim parazitom. Posebej zaželeno je, da so psi krvodajalci kastrirani oziroma samičke sterilizirane. Vaš štirinožni prijatelj pa ni primeren za krvodajalca, če je v preteklosti prebolel katero izmed klopnih bolezni.

Krvne skupine

Tako kot pri ljudeh, tudi pri psih obstajajo različne krvne skupine. Idealno je, če kuža, ki potrebuje transfuzijo, le-to prejme od psa z isto krvno skupino. Vendar pa je teh pri psih precej več kot pri ljudeh, zato je ključni dejavnik to, ali gre za psa z negativno ali pozitivno krvno skupino, kar zadostuje za kompatibilnost krvodajalca s prejemnikovo skupino.

Koliko krvi in kako pogosto? 

[members_only]

Večinoma psom, ki so težji od 25 kilogramov, odvzamejo 450 mililitrov krvi. Taka količina psu ne bi smela povzročiti težav in kakršnihkoli tveganj. Manjšim psom, v skladu z njihovo težo, odvzamejo manjše količine krvi. Kužki so lahko donatorji krvi največ štirikrat letno. Preveč donacij bi namreč lahko povzročilo anemijo, zato mora pred ponovnim odvzemom krvi preteči vsaj tri mesečno obdobje.

Kako odvzem krvi vpliva na psa?

Po odvzemu krvi je lahko kuža nekoliko zaspan, sicer pa le-ta načeloma poteka brez večjih tveganj. Gre za preprost in neboleč postopek, pri katerem psu odvzamejo kri iz tačk ali žile na vratu, pri čemer po potrebi lahko dobi tudi pomirjevalo.

Kako bo transfuzija uporabljena?

Pes krvodajalec lahko reši življenje, saj se transfuzija uporablja v kritičnih situacijah. Te navadno povzročijo nesreče kužkov na cesti ali drugi vzroki krvavitev, med katere spadajo tudi zastrupitve. V takih primerih je sveža in zdrava kri ključnega pomena za preživetje prizadetega psa.

Krvodajalstvo v Sloveniji

Krvi psov krvodajalcev v veterinarski bolnicah dolgoročno ne morejo shranjevati, prav zato je izjemnega pomena hitra odzivnost. Iskanje psov krvodajalcev se tako opravlja v primeru urgentnih situacij, kar skrbnikom bolnega psa otežuje že tako težko situacijo. Kljub manjši bazi krvodajalcev na nacionalni ravni, pogosto pomagajo kar psi prijateljev ali znancev. Nekatere veterinarske klinike so vzpostavile tudi lastno bazo psov donatorjev krvi. Da je danes iskanje primernega krvodajalca lažje, se poleg klinik lahko obrnemo tudi na spletne naslove, na katere tudi prijavimo svojega psa kot krvodajalca. Ta se, če ustreza pogojem, s tem vpiše v bazo in lahko rešuje življenja psov v stiski.

[/members_only]

Enja Zagoršek

Objavljeno v triindvajseti številki revije Kužek