Najpogostejši prehranski dodatki, ki jih ljudje dajejo svojim živalim, so denimo multivitamini, dodatki za lajšanje artritisa in maščobne kisline za izboljšanje stanja dlake. Pogosto se kupujejo tudi probiotiki in antioksidanti. Vsi prehranski dodatki niso enaki, poleg tega večinoma niso nadzorovani oz. podvrženi takim regulativam kot podobni izdelki, namenjeni za ljudi. Kako torej vedeti, kaj je sploh smiselno dodajati in predvsem, kaj lahko svojemu štirinožcu damo brez skrbi?
Pri mnogih tovrstnih izdelkih, ki se dandanes vrstijo na trgovskih policah, žal v resnici lastnik ali celo veterinar ne moreta zagotovo vedeti, če bodo imeli kakršenkoli učinek na zdravje in počutje psa. Pripravilnih odločitvah vam lahko pomaga nekaj preprostih vodil:
Priporočljivo:
- Posvet z veterinarjem pred začetkom uporabe kateregakoli izdelka
Poleg vas je veterinar tisti, ki najbolje pozna zdravstveno stanje in morebitne težave vašega psa. Nekatere simptome si lahko laiki napačno tolmačimo kot pomanjkanje določenih snovi in jih skušamo zdraviti z dodatki, vzrok pa je lahko nekje drugje. Veterinar lahko predlaga, kateri izdelki ali znamke so najboljši in vam odgovori na morebitna vprašanja. Če vaš pes jemlje kakršnakoli zdravila, se morate vsekakor pozanimati pri veterinarju, če, katere in koliko katerih dodatkov lahko jemlje v kombinaciji s temi zdravili.
[members_only]
- Iskanje informacij
Poiščite znamke, firme in izdelke, ki imajo za seboj znanstvene raziskave, strokovno pregledane študije itd., ki potrjujejo njihovo varnost in/ali učinkovitost.
- Branje etiket
Pomembno je vedeti, kaj iskati na etiketi in kako presoditi, če je napisano tudi res. Kvalitetni izdelki poštenih proizvajalcev bi morali imeti naveden seznam in količine vseh aktivnih sestavin in prav tako vključevati spletno stran in/ali tel. številko, preko katere je mogoče dobiti dodatne informacije.
Ni priporočljivo:
- Zgrabiti najbolj vpadljive stekleničke
Velike obljube ne pomenijo nujno velikih rezultatov. Znamke, ki porabijo vsa sredstva za trženje, morda štedijo pri stvareh, ki so zares pomembne, kot npr. uporaba kvalitetnih sestavin in naročanje kliničnih študij.
-Začeti s polno količino
Dodatki naj bi se uvajali postopoma, da se izognemo draženju želodca in da lahko opazujemo morebitne slabe reakcije. V primeru teh se posvetujte z veterinarjem.
- Popolnoma dviogniti rok nad dodatki – pravi lahko delajo čudeže!
Prebijanje skozi neskončno veliko izdelkov in sestavin se morda zdi mukotrpno opravilo, a vendar se izplača, če pomislimo, koliko dobrega lahko našemu psu naredijo dobri, pravilno izbrani prehranski dodatki. Če jih dodajamo pravilno in pod nadzorom veterinarja, lahko psu izboljšajo ali celo podaljšajo življenje.
[/members_only]
Katja Pavlič