Prehrana za optimalno telesno težo

2123

Skrbnike pogosto zanima, kako naj izboljšajo splošno zdravje ter zagotovijo optimalno težo svojega psa. Za izgubo telesne teže obstaja mnogo vzrokov, včasih k tej pripomore kombinacija več dejavnikov. Najpomembnejše je, da identificiramo pravi vzrok ter se posvetujemo z veterinarjem, če je vzrok zdravstvene narave. Vsako izrazito izgubo telesne teže je treba nemudoma raziskati, saj je lahko posledica bolezni.

Če poznate optimalno zdravo težo vašega psa, boste v prihodnosti enostavneje prepoznali morebitne bolezenske simptome, zato vam priporočamo, da psa redno tehtate in si njegovo težo zapisujete. Obstajajo številni razlogi, ki pripomorejo k izgubi telesne teže, zato ne moremo našteti vseh, bomo pa opisali najpogostejše.

Izguba teka

Vsaka zdravstvena ali vedenjska motnja, katere posledica je dolgotrajna izguba teka, povzroči izgubo telesne teže, saj je poraba energije večja od kaloričnega vnosa. Posvetujte se z veterinarjem, ki naj vam razloži morebitne vzroke za izgubo teka. Za psa brez teka priporočamo energijsko koncentrirano hrano, po možnosti z visokim deležem svežega piščančjega mesa za boljši okus.

Reakcije na hrano

Številni psi so alergični na hrano ali pa ne prenesejo določenih sestavin. To je pogost vzrok za slabo fizično stanje in končno tudi hujšanje, saj metabolizem psa težje (ali v resnih primerih sploh ne) presnovi snov, na katero je občutljiv. Sestavino, ki je pes ne prenese, izločite iz njegove prehrane in jo nadomestite z lahko prebavljivo snovjo, ki jo bo njegov metabolizem z lahkoto presnovil.

Metabolični stres

Metabolični stres je lahko posledica bolezni, kirurškega posega, fizične poškodbe, podhranjenosti, naporne fizične aktivnosti, ekstremnih okoljskih in klimatskih sprememb, nosečnosti in laktacije (zlasti pri psicah z velikimi legli), kroničnega strahu, hiperaktivnosti in raznih vedenjskih motenj. V primeru metaboličnega stresa telo za ohranjanje telesne temperature in opravljanje funkcij porabi več energije kot navadno. Za živali, ki okrevajo po bolezni ali operaciji, ter za živali med pozno nosečnostjo ali laktacijo je najprimernejša energijsko koncentrirana hrana.

Presnovna bolezen

Če sumite, da ima vaš pes presnovno bolezen, se morate posvetovati z veterinarjem. Poleg izgube telesne teže pes pri presnovni bolezni trpi še za drugimi simptomi. Mednje spadajo mrko in depresivno obnašanje, bruhanje in kronična driska. Med presnovne bolezni spadata nepopolna absorpcija hranil v črevesju ter zmanjšano delovanje trebušne slinavke.

Paraziti

Črevesni črvi so pogost vzrok za hujšanje. Zlasti pri brejih psicah, psičkih in psih z oslabljenim imunskim sistemom je pomembno, da jih redno odpravljate. Zaradi zunanjih parazitov (kot so bolhe) je lahko pes v slabem fizičnem stanju, saj se mora njegovo telo neprestano braniti pred njimi in dela močneje kot po navadi.

Okužbe

Bakterijske in virusne okužbe so najpogostejši povzročitelj izgube telesne teže pri psih, saj pogosto povzročajo bruhanje in drisko, obenem pa porušijo ravnotežje elektrolitov v telesu. Imunski sistem se trudi, da bi premagal okužbo, antibakterijska terapija pa neredko poruši zdravo črevesno floro. Za pse z bakterijskimi in virusnimi okužbami priporočamo prebiotike, ki pospešujejo rast koristnih in preprečujejo rast patogenih bakterij. Ravno tako so koristni nukleotidi, ki imajo pozitiven učinek na imunski sistem in pomagajo pri hitrejšem celičnem odzivu na zunanjo grožnjo.

[members_only]

Kljub naštetim morebitnim vzrokom pa skrbniki psov zelo pogosto ne morejo določiti razloga za hujšanje. Neredko pes ni v slabem stanju in ne kaže nobenih bolezenskih simptomov, vendar kljub temu ni videti popolnoma zdrav. To je zelo pogosto pri mladih psih, zlasti pri bolj energičnih, ki vse kalorije takoj porabijo. Za zelo aktivne odrasle pse je primerna hrana, ki je bogata z antioksidanti, kot so na primer izvleček zelenega čaja, grozdnih pešk ter kvercetin. Priporočljiva sta tudi tavrin, ki koristi srcu, in L-karnitin, ki viša energijo in izboljšuje vzdržljivost.

Psa (pravilno) stehtajte, določite najverjetnejši vzrok za izgubo telesne teže ter se po potrebi pogovorite z veterinarjem o zdravljenju in terapiji. Nato se posvetite njegovi prehrani in jo po potrebi spremenite. Spremembe uvajajte postopoma.

Prehranski nasveti

  • Psa hranite s primerno dnevno količine hrane glede na njegovo težo. Mnogo skrbnikov na pamet oceni težo svojega psa ter po občutku določa velikost njegovih obrokov. Tako seveda prihaja do številnih napak in psa pogosto preveč ali premalo nahranijo. Najbolje je, da obrok stehtate s kuhinjsko tehtnico ali z merilnim lončkom. Količino hrane spreminjajte postopoma. Če je vaš pes navajen na večje porcije hrane, bo skoraj zagotovo lačen, če boste te nenadoma zmanjšali. Če je navajen na majhne, bo najbrž napihnjen ali pa bo imel tekoče blato, če jih boste nenadoma povečali.
  • Hrana naj bo prilagojena starosti in aktivnosti psa. Psičke začnite postopoma privajati na hrano za odrasle pse takoj, ko se njihovo okostje neha razvijati v višino (ko dosežejo maksimalno višino). Čeprav bo psiček še dolgo razvijal svojo odraslo postavo, ne potrebuje več hrane za rast, ko neha rasti v višino. Hrana za rast je bolj kalorična in vsebuje večji delež beljakovin, kalcija in fosforja. Če z njo torej hranite psa, ki je že dosegel maksimalno višino, lahko presežete priporočeno količino hranil. Pri psih, zlasti mladih, se odvečne kalorije ne pretvorijo vedno v maščobo. Številni psi jih pokurijo kot dodatno energijo, kar pogosto zamenjujemo za hiperaktivnost. Nekateri psi odvečno hrano izločijo skozi prebavni trakt v obliki blata. Posledica tega so pogosto iztrebljanje, povečana količina blata in driska.
  • Psa hranite s kakovostno hrano, ki je lahko prebavljiva in jo metabolizem učinkovito presnavlja. Beljakovine morajo na primer imeti visoko biološko vrednost – to pomeni, da se enostavno razgradijo v esencialne aminokisline, ki jih telo potrebuje za gradbene in metabolične procese. Izberite hrano, ki vsebuje svežega piščanca, lososa, piščančjo moko, jagnjetino in ribjo moko, saj so odlični viri beljakovin. Piščančje olje je najkakovostnejši vir maščobe, ki je na voljo za pse. Je dobro prebavljivo, telo pa ga enostavno razgradi na esencialne maščobne kisline, ki so potrebne za energijo ter ločitev in transport v maščobi topnih vitaminov.
  • Izogibajte se sestavinam, ki jih navadno povezujemo z reakcijami na hrano (pšenični gluten, soja, mlečni izdelki in govedina). Izberite hrano, ki je hipoalergena in ne vsebuje zgoraj navedenih sestavin, ki pogosto sprožajo alergije ter intoleranco na hrano. Če je telo zaposleno z izločanjem sestavin, ki jih ne more presnoviti, je logično, da je splošna učinkovitost metabolizma slabša.
  • Izogibajte se umetnim barvilom, aromam in konzervansom. Razni priboljški so prežeti z umetnimi dodatki, da bi bili okusnejši. Številne živali so zelo občutljive na takšne dodatke, ki lahko povzročijo vrsto težav, od želodčnih in kožnih do vedenjskih motenj. Med naravne konzervanse spadajo mešani tokoferoli (vitamin E) in rožmarin.
  • Poskrbite, da bo vaš pes živel aktivno in ga minimalno izpostavljajte stresu. To je pomembno zlasti pri mladih psih, ki se še vedno razvijajo. Psički in mladi psi (tako kot dojenčki in otroci) potrebujejo vsak dan nekaj časa za miren počitek in spanec, da se normalno razvijejo. Če se pes ne more umakniti od drugih psov ali otrok, lahko to negativno vpliva na njegovo fizično stanje, zavira razvoj ter povzroči mehko blato zaradi nenehnega vznemirjenja in aktivnosti. Nekateri psi so že po naravi živahnejši in težko obdržijo določeno težo, saj kalorije porabijo, še preden smo jim sposobni dovesti nove. Za takšne pse je primerno redno hranjenje z več manjšimi obroki na dan, da ohranijo stalen nivo sladkorja v krvi in ne doživljajo nenadnih viškov in padcev energije. Zanje je primerna tudi hrana, bogata z antioksidanti, ki preprečujejo morebitne nevarne učinke prostih radikalov (zelo aktivni psi ter psi pod stresom so bolj podvrženi zdravstvenim tveganjem).
  • Psa hranite z več manjšimi obroki na dan. To ne pripomore le k ohranjanju stalnega nivoja energije, temveč se manjši obrok tudi lažje prebavi, absorbira in metabolizira. Pes ima tako maksimalno korist od hrane.
  • Psa ne poskušajte zrediti tako, da dramatično povečate njegovo dnevno količine hrane. Večina psov ima takšen metabolizem, da bodo enostavno pokurili odvečne kalorije ali pa jih izločili z blatom. Preveč hrane je ravno tako škodljivo kot premalo in lahko povzroči drisko. Klasičen znak prenajedanja je, če pes izloči normalen iztrebek, ko gre prvič na potrebo, nato pa ti postajajo vedno mehkejši. Vsako povečanje dnevne količine hrane morate uvesti postopoma, da se želodec raztegne in je sposoben sprejeti večjo količino hrane. Najmanj tri dni opazujte konsistenco iztrebkov in če ostanejo čvrsti, lahko ponovno postopno povečujete obroke.
  • Grajenje optimalnega zdravstvenega in fizičnega stanja psa je zamuden proces. Pomembno je, da gradite na vzdržljivosti in mišicah ter povečate celotno telesno težo. Gibanje je poglavitnega pomena in gibanje na povodcu ter plavanje sta med procesom grajenja fizične pripravljenosti pomembnejša od prostega gibanja.
  • Natančno opazujte telesno težo, apetit, splošno vedenje in blato vašega psa. Psa tehtajte tedensko, da lahko količino hrane sproti prilagajate, blato pa opazujte dnevno.
  • Če menite, da ima vaš pes zdravstvene težave, se posvetujte z veterinarjem.
  • Če ima vaš pes vedenjske motnje, se posvetujte z veterinarjem, da izključite morebitne zdravstvene vzroke motenj. Poiščete lahko tudi strokovnjaka za vedenjske motnje pri psih, ki vam bo pomagal odpraviti težave.
[/members_only]

Objavljeno v deseti številki revije Kužek