Povratno kihanje pri psih – za kaj gre?

1911

Povratno kihanje pri psih pravzaprav sploh ni kihanje. Gre bolj za zvoke, kot so prhanje, zvok podoben hupanju, lovljenje zraka in podobno. Povratno kihanje samo po sebi ni nevarno, lahko pa je precej šokantno, če ne veste, za kaj gre. Vedno je lahko to simptom resnega obolenja, zato je nujno posvetovanje z veterinarjem.

[members_only]

Povratno kihanje lahko prepoznate tudi po tem, da kuža iztegne vrat in prične loviti sapo. To lahko opazimo, kadar kuže vleče za povodec, je pretirano razigran ali kadar se prehitro prehranjuje. Ostali vzroki so lahko tudi alergije, pretirana rekreacija, čistila, virusi, rak ali tujki v požiralniku. Povratno kihanje najpogosteje nastane, kadar nekaj draži mehko nebo in grlo, kar povzroči nastanek krča. To vpliva na sapnik, ki se zoži in kuža tako težje pride do zraka. Bodite pozorni na dogajanje v vašem okolju ko se pri kužku pojavijo ti znaki.

Če ste ravno sredi čiščenja stanovanja, gre morda za reakcijo na kemikalije, ki jih uporabljate. Cigareti lahko prav tako dražijo sluznico in sodijo med kancerogene snovi, ki lahko povzročijo raka tudi pri psih. Nekateri kužki so občutljivi tudi na dim sveč. Lastniki povratno kihanje pogosto zamenjajo s kašljanjem, toda če ste resnično pozorni, boste opazili razliko. Pri kašljanju kuža zrak potiska ven skozi usta, medtem ko pri povratnem dihanju zrak s hitrimi potegi srka skozi nos, kar vodi v nastanek zvokov, podobnih prašičjemu oglašanju.

Kaj storiti, če opazite, da vaš kuža povratno kiha?

Pomagate mu lahko z masažo grla ali pa mu pokrijete nos, kar povzroči goltanje sline. Ti tehniki lahko pomagata pri izločanju snovi, ki iritirajo grlo. Če to ne pomaga, mu lahko ponudite hrano ali vodo in ga odpeljete na sveži zrak. Večina kužkov si bo opomogla sama, toda če se povratno kihanje nadaljuje, ga odpeljite k veterinarju na posvet.

Kdaj je povratno kihanje bolj nevarno?

Znaki, da vaš kuža optrebuje obisk pri veterinarju, so krvav izcedek iz nosu, kakršnakoli deformacija nosu, pomanjkanje energije ali apetita in kakršnekoli težave s dihanjem.

Pasme, ki so bolj nagnjene k povratnemu kihanju, so brahicefalične pasme. Te pasme psov imajo skrajšano lobanjo, čemur pa se mehka tkiva v lobanji niso prilagodila in posledično ovirajo prehod zraka skozi nosnice in sapnik. Takšne pasme so na denimo bokserji, mopsi, shih tzuji in podobne. Pri teh pasmah psov se povratno kihanje pojavlja bolj pogosto, saj se lahko ob vdihu mehko nebo spusti v grlo, kar onemogoča prehod zraka. Manjše pasme so še bolj ogrožene, ker imajo manjše in ožje grlo. To obolenje se pojavlja tudi pri mačkah, ki jih je potrebno nujno peljati k veterinaju, saj je to tipičen znak mačje astme, ki lahko vodi v smrt.

Pomembno je, da svojega psa opazujete in se naučite prepoznati odstopanja od normalnega vedenja, saj mu boste lahko le tako pravilno in učinkovito pomagali.

[/members_only]

Barbara Reher

Viri:
www.dogster.com
www.petmd.com