Si želite kužka, a ga ne želite kupiti? Svojega kosmatinca lahko tudi rešite iz zavetišča ali posvojite preko društev. Informacije o posvojitvi psov iz zavetišča najdete v članku tukaj. Če pa vas zanima posvojitev psa preko društva, je ta članek pravi za vas.
V Sloveniji obstajajo številna društva, ki kosmatincem iščejo stalne domove. To so denimo društvo AniMa, Zavod Pit, društvo Lajka, društvo Animal Angels Slovenija… Nekatera so namenjena točno določenemu tipu psov, npr. Srce za bulle ali Hrtji svet. V društvih običajno posvojitev poteka podobno, a za vas smo poiskali natančnejše informacije o posvojitvi za društvo AniMa in društvo Lajka.
Društvo AniMa
Društvo redno objavlja pse in mačke, ki potrebujejo dom, predvsem na spletnem portalu Facebook. V primeru, da vam je eden od njih prirasel k srcu in bi ga želeli posvojiti, stopite v stik s kontaktom, ki je naveden pod objavo oziroma fotko. Le tako boste dobili osebo, ki je odgovorna za tega določenega kosmatinca in vam bo lahko povedala več informacij o živali.
Ogled doma
Nato sledi pregled vašega doma s strani društva. Vse dokler pregled ni opravljen, je kosmatinec še vedno na voljo tudi drugim. Pregled ni nič strašnega. Je le zagotovilo društvu, da daje žival v prave roke.
Člani ne gledajo, kako pospravljen je vaš dom ali kakšno pohištvo imate. Želijo si spoznati vas kot človeka, vašo družino in obenem tudi videti, ali je okolje za psa varno (npr. ograjeno dvorišče oziroma zagotovilo, da bo pes vedno pod nadzorom). Hkrati pa je to priložnost za vas, da povprašate o dodatnih informacijah.
Pogoji posvojitve
Če je pregled doma uspešen in se strinjate s pogoji posvojitve vam psa rezervirajo. Pred posvojitvijo se podpiše tudi pogodba, s katero se zavežete, da boste za žival ustrezno skrbeli, jo hranili, po potrebi šolali in redno vozili na potrebne veterinarske preglede.
Društvo pa ima določene pogoje glede posvojitve. Želijo, da pes nikoli ni privezan na verigo in da ni v boksu. Za vsakega psa je potrebna kastracija ali sterilizacija, za kar običajno poskrbi društvo, sicer pa morate za to poskrbeti vi in društvu kasneje priložiti potrdilo o opravljenem posegu. Posvojenčki morajo biti tudi redno cepljeni in zdravljeni za zunanje in notranje zajedavce.
Veliko živali je pripeljanih iz balkanskih držav. Posvojitveni postopek za njih je enak, le da nekoliko dlje časa traja, da se uredijo vsa cepljenja, sterilizacija/kastracija in ostali dokumenti ter prevoz psa v Slovenijo.
Društvo je financirano s strani donacij, zato bodo zelo veseli, če jim boste namenili prostovoljni prispevek ali poravnali določene veterinarske stroške. Prizadevajo si tudi, da z njimi ostanete v stikih tudi po posvojitvi in se občasno oglasite s kakšno fotko.
Društvo Lajka
Društvo Lajka se ukvarja s posvojitvami živali iz slovenskih zavetišč in takih, ki zaradi določenih razlogov izgubijo dom. Oglase psov, ki iščejo posvojitev najdete na njihovih spletnih straneh in v Gloss Ekspresu, ki je priloga Dnevnika, občasno pa tudi na Bolhi.
Ko jih kontaktirate sledi natančnejši pogovor. Če ste za posvojitev še vedno zainteresirani in se s tem strinja tudi društvo, vas povabijo na dom, kjer pes začasno prebiva. Če se po obisku tako društvo kot posvojitelj strinja, lahko žival odide v nov dom.
Poskusna posvojitev psa
V začetnem oziroma poskusnem obdobju posvojitve, ki traja en teden, je društvo s posvojiteljem v tesnem stiku. Če posvojitelj meni, da za žival vseeno ne zmore/zna skrbeti, jo lahko vrne. In dom za žival se ponovno začne iskati. Če pa gre vse v redu in se posvojitelj odloči za posvojitev kosmatinca, ob tem podpiše posvojitveno pogodbo. Z njo se zaveže, da bo ostal v stiku z društvom, poslal kakšno sliko srečnega kosmatinca in dovolil (ne)napovedane obiske.
Samo društvo pravi, da posvojitelje skrbno izbirajo in da je pri njih težko posvojiti. V primeru, da pride do napake oz. žival pride v roke ljudem, ki z njo ne ravnajo na ustrezen način, žival odvzamejo. Za vsako žival za katero iščejo dom, se počutijo odgovorni.
Ne glede na to, pri kom se odločite za posvojitev psa, je pomembno, da se ob tem zavedate odgovornosti, ki jo žival prinaša. Prav vsak pes potrebuje kvalitetno oskrbo, posvojeni kužki pa včasih potrebujejo tudi nekoliko več časa, da se navadijo na vas in na novo okolje. Dajte jim priložnost, čas ter ljubezen in dobili boste najboljšega prijatelja.
Eva Tomažin