Alergija in intoleranca na različna živila predstavlja približno 10 % vseh alergij, ki težave povzročajo psom. Prehranski izdelki se natančneje med pasjimi alergijami nahajajo na 3. mestu, takoj za alergijami na pike žuželk in atopijo (alergijo na zunanje alergene). V splošnem so alergije na živila krive za 20 % vzrokov srbenja in praskanja. Združeni alergiji na hrano in atopija pa sta krivca za še dodatnih 20 % pasje srbečice. Kljub vedno večjemu število psov alergikov, vzrok za nastanek alergij na hrano pri psih še ni popolnoma pojasnjen, poznamo pa simptome, znamo diagnosticirati alergije na hrano in vemo, kako stanje lahko izboljšamo, zato tudi v primeru alergije na hrano brez skrbi – kužek bo potreboval le malce več pozornosti pri prehrani in pozornega opazovanja njegovih reakcij na živila.
Alergija ali intoleranca na hrano?
Razlikovati moramo med alergijami na hrano in intoleranco. Alergije na hrano se kažejo v značilnih simptomih srbečice in težavah s kožo, preobčutljivost oz. intoleranca pa povzročata drisko ali bruhanje, ne povzroča pa tipičnih alergijskih reakcij. Intoleranca pri psih je podobna kot pri ljudeh, ki, po močno začinjeni ali ocvrti hrani, lahko opazimo bolečine v želodcu ali prebavne motnje. K sreči z različnimi dietami in izogibanjem težavnim živilom lahko tako alergijam kot intoleranci lahko kljubujemo.
Glavni krivci za alergijo v prehrani
Strokovnjaki so izvedli nemajhno število študij, ki so pokazale, da so nekatere sestavine v hrani bolj verjetno razlog za alergijske reakcije kot druga živila. Alergijska reakcija na hrano je namreč prekomeren odziv imunskega sistema na sestavine hrane. Obstaja več različnih vrst alergij, veliko težav pa našim hišnim ljubljencem povzročajo alergije na določene sestavine hrane. Preobčutljivost lahko povzroči katerakoli sestavina hrane, a večino preobčutljivosti po raziskavah povzročijo beljakovine. Kar pri 80 % preobčutljivih psih in mačkah naj bi bila glavna vzroka za alergijo govedina in/ali kravje mleko. Pri psih več težav povzročajo še piščanec, jagnjetina, ribe, kokošja jajca, žitarice in soja. Kot vidimo, so prav povzročitelji alergij tudi najpogostejše sestavine pasje prehrane, kar ni naključje. Verjetnost alergijskih reakcij je tako zelo verjetno povezana s količino izpostavljenosti določenemu živilu.
[members_only]Simptomi
Simptomi alergije na hrano so podobni simptomom ostalih alergij pri psih in mačkah, kjer v prvi vrsti opazimo srbečo kožo, predvsem na gobčku, po tačkah, ušesih, pazduhah in okoli anusa. Med kožnimi znamenji se najpogosteje pojavljajo srbež, vnetje zunanjega sluhovoda, različna kožna vnetja, pojav krast, lusk in sekundarna, to je naknadna gnojna vnetja kože. Najpogostejši znaki, ki so povezani s prebavili so bruhanje, driska, trebušna slabost in izguba telesne teže oziroma zavrta rast. Pojavljajo pa se tudi različni splošni znaki, kot sta otopelost in zmanjšan apetit. Če opazimo opisane simptome, je potrebno ljubljenčka odpeljati k veterinarju, ki kužka pregleda in potrdi ali ovrže sum na alergijo na hrano. Pri tem je zelo pomembno, da veterinarju podrobno opišemo, kaj naš psiček jé, katere vrste mesa, zelenjave in sadja dobiva v svojem obroku, ne smemo pa pozabiti niti na priboljške in koščke, ki mu jih včasih naklonimo iz mize.
Diagnoza
Podobne simptome imajo psi lahko pri različnih obolenjih, ne le pri alergijah, zato je zelo pomembno pravilno identificirati identificirati simptome in jih po potrebi tudi zdraviti, še pred diagnozo alergije na hrano. Lahko gre za atopični dermatitis, alergije na ugrize bolh, preobčutljivost na črevesne parazite ali bakterijske okužbe, zato moramo pred postavitvijo diagnoze izločiti vse druge morebitne težave. Ko vse druge potencialne vzroke izključimo, so na vrsti preizkusi s hrano in izločanje tiste, ki povzroča težave. Da veterinar lažje ugotovi, katera vrsta hrane psičku povzroča težave, na osnovi dosedanjega jedilnika za kosmatinca pripravi t. i. ločevalno dieto, ki vključuje le tiste vrste mesa in dodatkov, ki jih kuža ni še nikoli poskusil. Predpisana dieta navadno traja najmanj 10 tednov (prvi rezultati so sicer vidni že po približno treh tednih), saj se v tem času iz telesa izločijo vse snovi prejšnje prehrane, ki bi lahko povzročale alergije. V tem času kuža ne sme jesti nič drugega kot predpisano hrano, tudi priboljški za čas diete niso primerni.
Nasveti za prehranjevanje
V času diete kuža kljub prosečim očem ne sme dobiti nobenih priboljškov, jesti surove kože, prašičjih ali kravjih uhljev ter drugih pasjih poslastic. Odstraniti moramo tudi aromatizirana zdravila (vključno s preventivnimi zdravili za srce) in druge aromatizirane dodatke, kot so zobne kreme ali plastične igrače. Če vaš kuža potrebuje zdravilo, mu ga dajte s priporočeno prehrano. Če v vašem domu kraljuje več kot en kužek, naj imata vsaj svojo in povsem ločeno posodico, psu z alergijo pa ne smemo dovoliti, da pohrusta hrano ostalih psičkov. Če imate poleg psička tudi mačko, psu s težavami nikar ne dovolite niti dostopa do mačjega stranišča. Pasjega prijatelja imejmo za vsak slučaj ob naših obrokih raje zunaj sobe, saj lahko tudi majhne količine neprimerne hrane izničijo rezultate diete. Zunaj naj bo psiček na povodcu, prav tako si moramo po jedi cela družina skrbnikov umiti obraz in roke, da kuža ne pride v stik s katero izmed škodljivih sestavin.
Zdravljenje
Alergije pozdraviti žal ne moremo, lahko pa z izogibanjem problematičnim živilom povsem normalno živimo, brez nadležnih simptomov. Po kliničnih testih in dieti skupaj z veterinarjem izločimo živila, ki kužku povzročajo stisko, iz prehrane in običajno se stanje kar hitro izboljša. Kratkoročno lahko alergijske reakcije lajšamo tudi z antihistaminiki in maščobnimi kislinami, vendar je odstranitev izdelkov iz prehrane edina dolgoročna rešitev. Pasji skrbnik ima nato na voljo dve možnosti, ali pripravljamo posebno hrano za psa sami ali pa kupimo že pripravljeno hrano za pse alergike. Kako pa vemo, da hrana našim kužkom ustreza? Praskanja ne bo več, kuža bo znova z velikim veseljem jedel, iztrebek bo manjši in bolj čvrst (to pomeni, da je bilo vnesenih več hranljivih snovi v telo), manj bo imel težav z analnimi žlezami, ne bo tako izrazitega ustnega zadaha in pasja dlaka bo lepa ter svetleča. Opazimo lahko tudi čistejši sluhovod, močnejše kremplje in manj težav s prhljajem.
[/members_only]Maša Pirnat