Lejšmanioza je bolezen, ki jo prenaša peščena muha (Phlebotomum). Razširjena je ob mediteranski obali (Hrvaška, Srbija, Grčija, Turčija, Italija, Francija, Španija, Portugalska …, severna Afrika, Srednja in Južna Amerika), zadnja leta pa se širi tudi na celino (Nemčija). Peščena muha je vrsta komarja, ki leta neslišno. Najbolj dejavna je ob mraku in zori. Leta samo v temi. Podnevi je ne srečamo. Živi v grmovnatem terenu, ne v pesku, kot bi sklepali po imenu.
Komar s pikom vbrizga lejšmaniozo v kri. Ta okuži bele krvničke, se v njih namnoži in z njimi potuje do notranjih organov – vranica, jetra, bezgavke, kostni mozeg, tanko črevo. Pri obrambi organizma se tvorijo tako imenovani imunski kompleksi, ki se naložijo v ledvicah, sklepih, očeh in krvnih žilah. Bolezen se kaže z drobnim prhljajem in vnetjem kože po obrazu, ušesih, ki se širi po telesu in ne srbi. Ko bolezen napreduje, nastanejo kraste. Pes ima povečane bezgavke, kljub dobremu apetitu hujša, je otožen, pojavi se šepanje, povečano pitje vode, ki je znak odpovedi ledvic, vnetje oči, bruhanje, driska, pljučnica. Lejšmanioza lahko oponaša katerokoli bolezen v organizmu, zato je zelo pomemben podatek, da veterinarju poveste tudi, če ste bili na potovanju v krajih ob morju.
Za boleznijo zbolijo psi, lisice, glodalci in ljudje. Inkubacijska doba je od treh mesecev do več let. Bolezen se lahko s psa na psa prenese tudi z izločki in s krvjo. Psica bolezen prenese na mladiče že v maternici.
Bolezen ni ozdravljiva. Okuženi psi morajo jemati zdravila, ki preprečujejo razmnoževanje lejšmanioze, do konca življenja. Ko odpovejo ledvica, je bolezen smrtna.
[members_only]
Kako preprečimo okužbo?
Zelo pomembno je, da sebe in psa zaščitimo z repelenti – ovratnice in »spot on« proizvodi, ki so registrirani za peščeno muho. Za njih povprašajte svojega veterinarja. Ob mraku naj bodo psi v notranjih prostorih in ne na prostem.
Obstaja tudi cepivo CaniLeish, ki pa pri nas ni na voljo.
[/members_only]Mateja Plevnik, dr. vet. med.
Objavljeno v šesti številki revije Kužek