Lahko psi občutijo nadnaravno?

998

Naj bo to le ljudsko vraževerje ali pa dejstvo, številni ljudje so prepričani, da psi lahko začutijo nevidno prisotnost »nadnaravnih sil« oz. pojavov, ki jih ne moremo pojasniti. Nekatere pojave res tako hitro odkrijejo, da morda res imajo t. i. »pasji šesti čut«.

Ko govorimo o pasjem šestem čutu, pa se ne moremo zanašati na neizpodbitne dokaze, izjemna senzibilnost kosmatincev je namreč dokazana bolj posredno, anekdotično. Peggy Schmidt je leta 2009 napisala knjigo »Tails of the Afterlife«, kroniko večjega števila primerov nepojasnjenih dejanj, ko so psi komunicirali z nečim oz. nekom, ki pa ljudem v bližini ni bil viden. Eden izmed takšnih primerov se dotika ženske z imenom Del Johnson, ki je po smrti zapustila sedem psičkov in šest mačk. Med raziskovanjem je avtorica našla številne priče, ki so verjele, da gospa Del svoje ljubljenčke še vedno dnevno obiskuje, saj so se živali kar naenkrat zbrale na enem mestu, mačke so pričele z muckanjem in predenjem, psi pa so se metali na hrbet v pričakovanju čohljanja trebuščkov. Vsaka izmed živali je bila pozorna na zrak nekje pred njimi. Tudi avtoričina Jack Russel terierka Pixie se je zelo burno odzivala na »duhove« v starih zakletih stavbah, v katerih naj bi strašilo.

[members_only]

Kljub tem zanimivim pripovedim in mnogim podobnim zgodbam pa pasji šesti čut lahko razložimo še na drug, bolj logičen način, saj je prav lahko rezultat pasjega izredno dobrega sluha, voha in svojevrstnega pogleda na svet. Psi so namreč zelo osredotočeni na podrobnosti, ki jih mi v svoji raztresenosti ne zaznamo. Kosmatinčeve oči zaznajo zelo delikatne premike, njegov super smrček pa je 1000- do 10000-krat bolj občutljiv kot človeški. Prav tako lahko sliši izredno visoke frekvence (našim ušesom povsem neslišne) in tudi razdalja, iz katere še lahko sliši glave, je štirikrat daljša od človeške.

Tako divje kot domače živali, vključno s psi, so z nenavadnim vedenjem opozarjale na tsunami v Indijskem oceanu leta 2004 (in na druge naravne nesreče). Poleg sprememb v vedenju so se živali tudi drugače oglašale, iskale zavetje ali pa niso želele zapustiti doma. Strokovnjaki verjamejo, da so zaznale spremembe v vibracijah zemlje (podobno kot zaznajo tudi potresne sunke). Ekspert za živalsko psihologijo, Marti Miller, je prepričan, da imajo tako ljudje kot živali t. i. šesti čut, vendar pa »ljudje zanikajo in odmislijo svoje občutke, psi pa nasprotno ne začnejo tako presojati, kaj se dogaja v okolju. Medtem ko naše glave začnejo analizirati, kaj se dogaja, psi tega ne počnejo. Ko začutijo spremembo, ki preveč odstopa, se začnejo tresti, sliniti, skakati, lajati ali pa le zamišljeno zašilijo ušesa«. Miller nadaljuje, da so reakcije naših štirinožnih prijateljev odvisne od morebitnih travm (če so denimo ujeti v hudi nevihti ali orkanskem vetru). Takšni dogodki se močno vtisnejo v njihov spomin, da jih spremljajo vse življenje. Nasprotno od nas, ki se nam »nadnaravni pojavi« zdijo nekaj tako čudnega, da se pred njimi večinoma kar zapremo, so psi tako občutljivi, ker ne poznajo obsojanja. Tovrstna intuitivnost je torej zanje povsem naravna.

Nadnaravni pojavi so že vrsto let zanimivi tudi znanstvenikom, zato lahko najdemo številne študije o pasjih čutih, ki ponujajo zanimive ugotovitve. Med znanstveniki, ki so raziskovali pasjo intuicijo, je tudi biolog Rupert Sheldrake, ki je leta 1999 v knjigi »Dogs That Know When Their Owners Are Coming Home and Other Unexplained Powers of Animals: An Investigation« predstavil pet let trajajočo študijo pasjega vedenja. Njegovo delo temelji na izkušnjah s tisoči psov in njihovimi skrbniki, ki so se domov vračali ob nepričakovanem časih. Psičke so želeli presenetiti, vendar pa jim to ni uspelo, saj so jih kosmatinci že navdušeno pričakovali. Sheldrake je svojo študijo zaključil z mislijo, da »med psom in človekom obstaja močna povezava, ki presega znanstveno razumevanje«.

[/members_only]

Maša Pirnat

Vir: