Kako pomagati kužku, ki se sooča z izgubo?

1538

Kužki se lahko, tako kot ljudje, soočajo z izgubo pasjega ali človeškega prijatelja. Kako jim lahko pomagamo pri soočanju z bolečino? Tako kot pri ljudeh, namreč niti dva kužka med seboj nista podobna in s tem se razlikujejo tudi reakcije na smrt in izgubo. Nekateri lahko kažejo znake fizične žalosti, drugi kažejo simptome negativnega vedenja, nekateri pa morda sploh ne kažejo znakov čustvenega trpljenja. Psi, ki doživljajo kakršne koli velike spremembe, kot je uvedba novega otroka ali selitev prebivališča, lahko kažejo znake depresije. Ko izjemno navezan pes izgubi člana družine, najsi gre za drugega psa v gospodinjstvu ali človeka, se fizični znaki depresije lahko pojavijo na različnih ravneh. Žalovanje lahko privede do izgube apetita, zmanjšanega pitja vode, slabšega odziva na ljudi in drugih hišnih ljubljenčkov, izgube zanimanja za igro ali telesne simptome. Simptomi se lahko tudi postopoma povečujejo čez nekaj tednov ali mesecev. Če ste opazili te simptome pri vašem hišnem ljubljenčku, je najbolje, da psa čimprej peljete k veterinarju, da bi izključili morebitne fizične bolezni.

Tukaj je nekaj nasvetov, ki vam pomagajo, da pomagate kužku pri soočanju z izgubo:

  1. Prezrite neželeno vedenje in okrepite pozitivno vedenje.

Ne tolažite kužka, kadar joka in se hkrati neprimerno vede. S tem lahko oddate napačne znake in neprimerno vedenje le povečate. Čeprav se vam bo trgalo srce, se potrudite, da kužka tolažite le, ko je miren in lepega vedenja.

[members_only]

  1. Naj vaša rutina ostane enaka

Izguba pasjega prijatelja ali svojega človeškega lastnika je za kužka že dovolj velika sprememba, zato se potrudite, da je vseh sprememb čim manj. Potrudite se, da rutina kužka, kot je je navajen, ostane enaka.

  1. Samota po izgubi

Če bo vaš pes prvič sam doma v času po izgubi, poskrbite, da mu ne bo dolgčas. Naj ima igračo, ki spodbuja njegovo mišljenje ali katerokoli novo ali njemu ljubo igračo. Če se boste z njim sicer na splošno dovolj sprehajali in igrali, bo njegova tesnoba manjša, ko bo sam doma.

  1. Pazite, da ne oddajate pretirane skrbi ali zaščite

Ko ljudje doživimo izgubo, želimo ostale družinske člane ali prijatelje čim bližje. Postanemo tudi zaščitniški. Napako lahko storite, če boste enako naredili s svojim hišnim ljubljenčkom. Prepričajte se, da ne pretiravate in da kužku kljub vsemu dovolite dovolj svobode.

  1. Pazite, da si novega hišnega ljubljenčka ne omislite prehitro

Če kužek žaluje za svojim pasjim prijateljem, je pomembno, da si novega ne omislite prehitro. Nujno je, da počakate, da kužek pride k sebi in šele potem uvedete novo spremembo. Ko bo nov kužek pri hiši, pa pazite, da se bosta medsebojno psa ujela in nujno opazujte reakcijo prvega. Če kužek žaluje za svojim človeškim prijateljem, pa morate biti prav tako previdni pri novih družinskih članih.

  1. Pazite na svojo žalost

Naši kosmati prijatelji se hitro nalezejo naših čustev, zato je pomembno, da malo pazimo, kakšna čustva oddajamo. Močni čustveni izbruhi lahko prizadanejo ali prestrašijo psa, ki je prav tako v stiski. Stiske mu ne želimo povečati še s tem, da mu dodamo še skrb za nas.

Postopek žalovanja je težek tako pri ljudeh, kot pri živalih, zato je najbolje, da vašemu hišnemu ljubljenčku namenite posebno pozornost zaradi znakov reakcije na stres. Vedeti, kaj lahko pričakujemo in kako reagirati, je lahko zelo koristno v času, ko vsi v družini občutijo globok občutek izgube.

[/members_only]

Katarina Robnik

Viri: