Kopanje je pogosto vedenje psov, še posebno pri terierjih in pasmah prvobitnejšega izvora. Razlogov, zakaj vaš pes rad koplje, je lahko več. Eden prvih ukrepov je ugotoviti, kaj vašo žival motivira pri tem. Najpogosteje psi kopljejo za zabavo. To jim je enostavno v užitek. Vendar pa to počno tudi iz bolj praktičnih razlogov. Mnogi bodo izkopali luknje, da bi si shranili posebne »zaklade«, npr. kosti ali igrače, ki jih po polaganju v jamo skrbno pokrijejo z zemljo ali peskom s pomočjo smrčka. Tovrstno vedenje lahko opazite tudi v notranjih prostorih, ko vaš pes potiska odejo čez posodo za hrano ali priboljšek ali samo premika nos po zraku nad nekim zanj posebnim predmetom ali hrano.
Kopljejo tudi zaradi družabnosti – ko vas vidijo, da kopljete po vrtu, se želijo pridružiti tej dejavnosti. Nekateri radi kopljejo v družbi z drugim psom. Prav tako si radi izkopljejo jame v hladno zemljo, sploh, ko je zunaj vroče. Nekatere breje samice si na vsak način skušajo izkopati »brlog«. Prav tako kopljejo, da bi dosegli nek določen cilj, npr. pobegnili pod ograjo in se odpravili na pustolovščino ali se dokopali do legla mladih zajcev ali miši.
[members_only]
Če vaš pes koplje iz točno določenega razloga, bo odprava tega lahko povsem razrešila težavo s kopanjem. Če vaš pes koplje pod ograjami, najprej dobro zavarujte ograjo, tudi, če to pomeni cementne bloke pod zemljo, če pa to še vedno počne tudi na sredini vrta, mu je verjetno dolgčas in potrebuje na vrtu še kakšno drugačno zaposlitev. Če jim omogočimo popestritve, npr. nove vonje, predmete, ovire in igrače, je manj verjetno, da se bodo zatekli h kopanju lukenj, še posebno, če to počnejo iz dolgčasa. Vendar ni priporočljivo povsem preprečiti kopanja, saj je dober odganjalec stresa in zabava. Namesto, da to početje povsem prepovemo in preprečimo, ga usmerimo v sprejemljivo obliko. Kako boste to storili, je odvisno od vaših možnosti in tega, kako navdušen kopač je vaš pes. Tisti z manj razpoložljivega prostora lahko uporabijo balo sena, po kateri posujejo priboljške,pes pa jo bo z veseljem razkopal. Za manjšega psa lahko nizko plastično kad napolnite z raztrganim papirjem, kosmi volne, itd. In psu npr. enkrat tedensko omogočite kopanje po njej. Najbolje v sobi, ki jo lahko kasneje z lahkoto počistite. Nadvse bodo uživali tudi v lastnem peskovniku, če imate možnost, da ga naredite. Če jih boste spodbujali, da kopljejo tam,jimobčasno zakopali kak priboljšek in igračo ali korenine, in jim hkrati dali vedeti, da drugje to ni zaželeno, se bodo hitro navadili a takšen režim. To lahko dosežete z nadzorom, peusmerjanjempozornosti in korekcijo, predvsem pa doslednostjo.
Prepogosto psom v življenju ne dovolimo, da so zares psi. Pozabimo, da so inteligentna, avtonomna bitja. Početja, kot so lajanje, kopanje, lovljenje..niso nujno slaba. Težava ni v teh početjih kot takih, ampak zakaj in kje vaš pes to počenja. Namesto, da normalno in naravno pasje obnašanje v svojem psu zatiramo, raje razmislimo, če ga lahko preusmerimo v bolj sprejemljive oblike. Pomislite, kako dobro se pes ob njih počuti in kako mu koristijo.
[/members_only]
Katja Pavlič
Vir:
paws4udogs.wordpress.com