Hernija pri psih

4315

Hernija pri psih je dokaj pogost pojav. Slovenski izraz, ki se uporablja za hernijo, je kila. Obstaja pet glavnih vrst hernije pri psih, in sicer hiatalna, popkovna, diafragmatična, dimeljska in perianalna kila. Glede na tip so lahko simptomi kile blagi ali življenjsko nevarni, če se stanje ne zdravi. Vendar je večina hernij z veterinarsko oskrbo ozdravljivih. Če pri psu opazite znake kile oz. hernije, se posvetujte s svojim veterinarjem. Pred vami pa je nekaj o vrstah, simptomih in zdravljenju hernije pri psih.

[members_only]

Obstaja torej pet tipov hernije, ki prizadenejo različne organe in področja telesa, a vse prizadenejo področje trebuha. Več kot 90 % hernij je posledica genetike. Jo pa lahko povzročijo tudi telesne poškodbe.

  • Hiatalna kila se razvije, ko se del želodca premakne v diafragmo, kjer se stikata želodec in požiralnik. Požiralnik se premakne v želodec, vsebina želodca pa prehaja skozi diafragmo.
  • Popkovno kilo običajno opazimo pri mladičih okoli dveh tednov starosti, povzroča jo genetika. To je najpogostejša vrsta kile in se kaže, kot izboklina na področju trebuha. Črevesje ali maščoba se premikata skozi odprtino pod kožo, kar povzroča izrastke. Včasih se sama pozdravi, pogosto je potreben operativni poseg.
  • Diafragmatična kila se pojavi, ko luknja v diafragmi omogoči, da jetra ali želodec preidejo skozi prsno votlino, kjer so pljuča. To psom oteži dihanje.
  • Dimeljska kila se pojavlja v dimeljskem predelu, na notranji strani zadnje noge. Deli črevesja, mehurja ali maternice se lahko premaknejo v kilo, kar je lahko smrtno nevarno, če se ne zdravi.
  • Perianalna kila, se pojavi, ko se vsebina trebuha premakne skozi zanko v medenici, na območje blizu anusa. Pogosteje se zgodi pri moških psih, starejših od pet let.

In kako ugotoviti, ali ima vaš pes hernijo? Nekateri psi ob herniji ne kažejo znakov nelagodja. Spet drugi bodo razvili hude, smrtno nevarne simptome. Vse to je odvisno od tega, kateri organ je prizadet. Najbolj opazna je kila, ki se pojavi kot mehka masa, oblikovana kot mehurček.

Nekaj simptomov ob kili:

  • bruhanje hrane ali vode,
  • prekomerno slinjenje,
  • krči,
  • povišana temperatura,
  • hitra zasoplost,
  • otrplost v nogah,
  • kašelj.

Cilj zdravljenja kile pri psih je po navadi namenjen temu, da se zdrknjeno tkivo vrne na svoje mesto in popravi mišica, pogosto tako, da jo zaprejo. Kot pri večini zdravstvenih stanj, je pomembno, da kilo odkrijemo čim prej, saj imamo tako večje možnosti za zdravljenje. Neozdravljive kile se pojavijo, ko tkivo raste zaradi otekline oz. ko je tkivo potisnjeno skozi solzo mišice, da ga ni mogoče več potisniti nazaj na svoje mesto. Včasih se lahko razvije kila, ki prekine oskrbo telesa s krvjo, kar vodi do resnih zapletov ali smrti. V teh primerih je za odpravo težave potreben kirurški poseg. Med zdravljenjem po kirurškem posegu pa je zaradi motene prebave potrebna sprememba prehranskih navad. Preprečevanje kile večinoma ni mogoče zaradi dejstva, da je stanje večinoma dedno. Previdnostni ukrepi za preprečevanje resnih poškodb pa lahko pomagajo preprečiti kilo, ki jo povzroči travma.

[/members_only]

Drobne Deja

Viri:
https://dogtime.com
https://m.petmd.com