Fluorid – tihi motilec zdravja psov

1401

Brez vode ni življenja. Tudi za pse, ne samo za ljudi, je voda osnovno živilo, brez katerega naše telo ne more delovati. K sreči je voda, ki teče iz pip v naših gospodinjstvih pitna in čista. Vseeno, je voda v nekaterih predelih Slovenije trda, vsebuje veliko vodnega kamna ali je celo onesnažena. Kljub temu, da lahko v Sloveniji zaupamo vodi, ki priteče v naše gospodinjstvo, pa v večini Evrope in sveta voda ni pitna.

Lahko se zgodi, da voda, ki jo pijemo mi in naši štirinožni ljubljenci, ogroža naše zdravje. Voda ponekod vsebuje veliko fluora, ki je za zdravje človeka in živali potencialno nevaren, če se ga uživa v večjih količinah.

Leta 2014 je raziskovalna študija, objavljena v eni najbolj uglednih medicinskih revij na svetu, The Lancet, razvrstila fluorid med nevarne toksine. Skupaj z arzenom, svincem in živim srebrom.  Raziskave so namreč pokazale, da povzroča fluor nevrološke motnje. In če naredi veliko škode pri ljudeh, potem ima pri psih verjetno še več škodljivih učinkov.

Najslabše od vsega pa je, da se fluoru zelo težko izognemo. Obstajata dva glavna načina, kako fluor vstopa v telo vašega hišnega ljubljenca.

[members_only]

Fluor v vodi vašega psa

Fluor (natrijev fluorid) je strupen bledo rumen plinski halogen. Od vseh elementov v periodnem sistemu, je fluor najbolj elektronegativen in kemijsko reaktiven. Ljudje ga v majhni količini uporabljamo v zobni pasti.

Fluor je običajno dodan številnim mestnim zalogam vode, da pri ljudeh prepreči karies. Tudi nekatera vodna zajetja iz zasebnih vodnjakov lahko vsebujejo fluor, saj je naravno prisoten v večini vod. Prav tako lahko fluor vsebuje ustekleničena voda, vendar tega proizvajalcu ni potrebno navesti na etiketi. V nekaterih državah ga dodajajo tudi soli in mleku.

Voda v Sloveniji vsebuje od 0,04 do 0,02 mg/l fluorida. Kadar je v pitni vodi 1 del fluorida na milijon enot, se ta voda šteje za varno.

K sreči je večina evropskih držav zaradi strupenih lastnosti prenehala dodajati fluor v pitno vodo. V nekaterih državah, kot so Kitajska, Indija in deli Afrike, ima voda visoko naravno vsebnost fluora. V teh državah ravno zaradi tega odstranjujejo fluorid iz vode.

Fluor lahko preide v telo vašega psa tudi s pogostim kopanjem, skozi kožo, ali plavanjem v domačem bazenu.

Fluor v hrani vašega psa

Fluor se lahko v prehrani vašega psa nahaja predvsem v briketih in raznih priboljških. Neodvisne študije, kažejo, da ima veliko predelane pasje hrane preveliko vsebnost fluorida. Ta raven se v pasji hrani pogosto dvigne za 2 do 3 kratno količino običajnega dnevnega vnosa.

Večina fluora v hrani za hišne ljubljenčke se nahaja v naslednjih sestavinah:

  • Piščančji priboljški
  • Perutninski priboljški
  • Pakirano mleto meso
  • Mesna in kostna moka
  • Piščančje suhe hrane za pse (briketi)
  • Notranji organi ostalih živali, ki jih ponudimo svojemu psu

Če svojemu psu hranite komercialno pridelano hrano namenjeno psom, preverite sestavine na embalaži in če je le možno, se fluori izognite.

Vsekakor pa je potrebno upoštevati tudi to, da se med predelavo živil, živilom dodaja voda, ki ima lahko visoko vsebnost fluora.

Če svojemu kužku umivate zobe, preverite tudi sestavine v njegovi zobni pasti, da se prepričate, da fluor ni prisoten. Kot alternativo, lahko uporabljate zeliščne zobne paste ali ostale produkte, ki ne vsebujejo fluorov.

Tveganje zastrupitve

Eno glavnih tveganj ob vnosu prevelike količine flurida je bolezen, imenovana skeletna fluoroza.

Skeletna  fluoroza je boleča izčrpavajoča bolezen, ki jo povzroči kopičenje fluorida v telesu. Ta bolezen je pogosto napačno diagnosticirana tudi v kasnejših fazah bolezni, saj simptomi posnemajo simptome drugih bolezni.

Fluorozo je pri psih enostavno zamenjati za artritis. RTG, ki se uporabljajo v zgodnji fazi odkrivanja bolezni, običajno tega ne prikažejo. Z RTG, je lahko vidna samo napredujoča faza fluoroze. Simptomi te zahrbtne bolezni vključujejo togost in boleče sklepe in jih lahko preprosto pripišemo običajnemu procesu staranja našega ljubljenca.

Naprednejše stopnje bolezni pa lahko napačno diagnosticiramo tudi kot stanje, kot je spondiloza ali ledvična osteodistrofija.

Dodatna tveganja pri fluoru

Čeprav še danes velja, da je fluor najpomembnejši element pri gradnji čvrstih in zdravih zob, so nekatere izmed zadnjih raziskav izpostavile veliko zobnih bolezni, povezanih s fluorom. Snov, ki je dejansko namenjena preprečevanju propadanja zob, škoduje zobem na drugačne načine.

Fluor lahko pri kužkih povzroči tudi:

  • Oslabitev kosti.
  • Bolezni ledvic.
  • Prebavne motnje, povezane s fluorom.

Na žalost obstaja veliko možnosti, da je osteosarkom, kostni rak, povezan z negativnim delovanjem fluora v telesu. V Evropi vsako leto umre okoli 10.000 psov zaradi osteosarkoma – upoštevati je potrebno še primere, ki niso zabeleženi. To gre pripisati hrani, ki jo psi jedo. Možno je, da kužki s hrano zaužijejo veliko dodatnega fluora. Obenem vsak dan jedo isto hrano, v primerjavi s človekom, ki je raznoliko in bolj kakovostno hrano.

Stran od fluora

Čeprav je simptome prekomernega zaužitja fluoridov mogoče zdraviti, je edino resnično zdravljenje zagotovilo, da svojega psa čim manj izpostavljate fluoridom.

Pomembno je, da vedno preverite vsebino pasje hrane. Predvsem bodite pozorni na sestavine kot so stranski piščančji produkti, piščančji zdrob ali kostna moka.

Če svojega psa hranite s surovo prehrano, je pomembno, da mu dnevno zagotovite hrano najboljše kakovosti, ki si jo lahko privoščite. Meso poskusite kupiti lokalno ali ekološke pridelave, prav tako kupujte sadje in zelenjavo iz lokalnega okolja.

Obenem lahko preverite, ali voda, ki priteka iz pipe v vašem gospodinjstvu vsebuje fluorid. V kolikor se vam voda, ki jo imate doma ne zdi primerna za pitje, jo prefiltrirajte. Tukaj bodite pozorni na to, da vaš filter filtrira tudi fluor, saj ga mnogi med njimi ne.

Kako fluor odstraniti iz telesa

Pri razstrupljanju ob kopičenju fluora v telesu vašega kosmatinca, lahko pomaga jod. Zato je dodajanje alg v prehrano vašega psa dobra ideja. Pri tem je pomembno, da kupite alge pri proizvajalcu, ki le-te testira na čistost. V tem primeru, za najboljše alge veljajo tiste, ki izvirajo iz Nove Škotske, Islandije ali Nove Zelandije.

Druga alternativa razstrupljanju je klorela. Klorera je superživilo, ki nase veže toksine in jih pomaga odstraniti iz telesa. Začnite počasi in dodajajte 1 gram klorele na dan za majhne pse in 3 grame klorele na dan za večje pse.

Druga zelišča, ki pomagajo odstranjevati fluor iz telesa so:

  • kurkuma
  • kajenski poper
  • peteršilj
  • koriander

Karkoli od tega, lahko posujete po hrani vašega kužka. Nikakor ne pretiravajte z ničemer, predvsem ne s kajenskim poprom.

S čemerkoli prehranjujete svojega psa in ne glede na to kakšno hrano uživa je pomembno, da v ničemer nikoli ne pretiravate. Bodite zmerni in opazujte svojega ljubljenca. Poglavitnega pomena je, da svojega psa dobro poznate in zaznate kakršnokoli spremembo v njegovem zdravju, obnašanju ali videzu.

[/members_only]

Deja Drobne

Viri:

drfoxonehealth.com

wagwalking.com

iaamb.org