- Alpski brak jazbečar je lovski pes nizke rasti s prikupnim pogledom, s katerim se prikupi prav vsakomur.
- Pasma je znana kot lovska, vendar se odlično znajde tudi v vlogi hišnega ljubljenčka v stanovanju.
- Ker pa v sebi nosi še vedno svoj lovski nagon, je nujno potrebno veliko gibanja in raznoraznih aktivnosti.
Splošne značilnosti pasme:
- Vrsta: goniči in krvosledci.
- Velikost: majhen.
- Teža: 15 kg-18 kg.
- Višina: do 36 cm do 42 cm.
- Barva: temno rjava z ali brez posameznih črnih dlak, črna z rdeče-rjavimi ožigi po glavi, prsih, nogah in šapah ter spodnjem delu repa.
- Dolžina dlake: kratka.
- Odpadanje dlake: zmerno.
- Življenjska doba: 12–16 let.
- Bivalni prostor: v stanovanju ali hiši z vrtom,tudi v pesjaku.
- Velikost legla: 8 mladičev v povprečju.
Opis pasme
Alpski brak jazbečar izvira vse iz prazgodovine, ko so ga uporabljali za lov. Izvira iz avstrijskih Alp, kjer so ga vzgojili v psa za sledenje ter v goniča za divjad še posebej na divje prašiče. Danes je znan kot lovski kot tudi družinski pes. Po videzu je nizke rasti s kratkimi tacami in značilnim podolgovatim telesom. Je izredno krepak, mišičast pes s srednje dolgo dlako temno rjave barve s svetlo rjavimi ožigi po tačkah, glavi, prsih in spodnjem delu repa.
Karakter
Karakterno je alpski brak jazbečar inteligenten, ubogljiv, poslušen, zaščitniški, a hkrati zaradi njegove lovske narave izredno močan, odločen in dober lovec. Med domačimi ljudmi je vesel, prikupen in izredno družaben kuža. Prav tako pa velja tudi za dobrega čuvaja z izredno izostrenim vonjem in dobro orientacijo.
Zdravje
Pasma je na splošno zdrava brez posebnih zdravstvenih težav. Lahko se zgodi, da morda preraste določeno višino, vendar to ne vpliva neposredno na njegovo zdravje.
Nega
Alpski brak jazbečar ni zahteven, kar se tiče nege. Potrebno je redno krtačenje njegove kratke in goste dlake ter občasno kopanje po potrebi, da odstranimo vso odvečno dlako in umazanijo iz njegovega kožuščka. Prav tako je potrebno redno čiščenje njegovih ušes, da ne bi prišlo do kakšnega vnetja. Seveda pa pazite tudi na dolžino njegovih krempljev, po potrebi jih tudi skrajšajte, vendar svetujemo, da to naj raje stori veterinar, da kužka vi ne ranite po nepotrebnem.
Bivalni prostor
Pasma lahko biva kot v stanovanju kot tudi v hiši z ogranjenim vrtom, seveda priporočamo drugo možnost, saj s tem kužku daste dovolj prostora za gibanje. Lahko je pasma tudi v pesjaku in ima s tem svoj prostor, kjer lahko počiva in v miru poje svoje obroke. Na lastnika se pasma izredno naveže, do otrok je prijazen in zelo zaščitniški. Velja za dobrega psa čuvaja, ki je do tujcev zadržan in njihov prihod oznani z laježem.
Seveda je treba omeniti tudi vzgojo, ki je obvezna sploh pri tej pasmi. Vzgajati je treba psička že v njegovih prvih letih, lastnik pa mora biti odločen in hkrati pozitivno naravnan. Priporočamo tudi obisk pasje šole, ki bo še dodatno pripomogla k boljši vzgoji vašega kosmatinca. Potrebuje pa ta pasma izredno veliko gibanja in zato za manj aktivne ljudi pasmo odsvetujemo.
Vesna Popovič
VIRI:
https://dogell.com
https://brit-petfood.com