Ste že lastnik kužka in si želite še prisrčno mucko? Ali pa v vašem stanovanju že kraljuje muc in bi strašno radi imeli tudi psička, vendar oklevate, ker ne veste, ali se bosta obnašala »kot pes in mačka«? Tudi sama sem imela pomisleke, ali bo moja psička v mucku videla le plen, in ali bo muc s svojimi ostrimi kremplji nevaren za pasje oči? Strahovi so bili odveč, saj se psi in mačke lahko povsem dobro razumejo. Le pozabiti ne smemo, da sta to dve zelo različni bitji, z različnimi značaji in potrebami.
Če prinesemo domov pasjega in mačjega mladička hkrati, se bosta najverjetneje zelo hitro ujela in navadila drug na drugega. Oba mladička bosta namreč zagotovo zelo radovedna in se bosta želela približati drug drugemu, se drug drugega dotakniti, se oblizniti ali malo pogrizljati. Ker drug z drugim še ne bosta imela slabih izkušenj, bosta kmalu bivala v sožitju. Ne glede na to, pa ju na začetku, kljub temu, da se dobro razumeta, ne smemo puščati predolgo brez nadzora.
Ko je nov družinski član maček …
[members_only]Ko domov, k našemu kužku, prinesemo mucka, je priporočljivo oba – psa in mačko – seznaniti z novim vonjem. V prostoru, kamor bomo mačka najprej prinesli, naj pred prvim srečanjem ne bo psa. Obe živali moramo pred prvim srečanjem tudi pomiriti in sprostiti, da ne bosta nemirni ali pod stresom. Kljub temu da je naš kužek navajen živeti v skupnosti, nas je doslej imel le zase, zato ga moramo pripraviti, da bo sprejel novega družinskega člana ter razumel, da ga ne sme nadlegovati ter preganjati. Med spoznavnim srečanjem, se je pametno izogibati hitrim gibom in glasnemu govoru, priporočljivo pa je tudi, da imate psa na povodcu, saj lahko prehiter neposreden stik povzroči več škode kot koristi. Da bomo seznanjeni z namerami psa, ga moramo pazljivo opazovati. Nič ni hudega, če laja in cvili, nasršena dlaka na ramenih, renčanje in mahanje z visoko vzdignjenim repom pa lahko pomenijo nezaželjeno vznemirjenost.
Vaš kuža naj mucka poveže z nečim pozitivnim, zato ne varčujte z majhni priboljški in pohvalo, če se bo do novega družinskega člana lepo obnašal. Mački pa bo všeč, če bo imela na voljo dovolj dvignjenih prostorov, kamor se bo lahko umaknila, če se ne bo želela družiti s psom.
Ko je nov družinski član pes …
Mačke niso tako družabna bitja kot psi. Potrebujejo čas zase in so včasih malo samotarske, zato moramo mačko dobro pripraviti na prihod novega, pasjega, družinskega člana. Priporočljivo je, da pred prihodom kužka, mačko navaditi na lajanje, saj bo tako manj vznemirjena ob prihodu psa. Prav tako je na začetku priporočljivo kužka namestiti v prostor, kamor muc ne bo imel dostopa. Spoznavno srečanje organizirajte na kar se da nevtralnem ozemlju (čim dlje od mačjega ležišča ali kjer se mačka najraje zadržuje). Ker so mačke za pse plen, in jih zelo radi lovijo po stanovanju in okolici, je bolje, na začetku, imeti psa v bližini mačke na povodcu. Sicer velja, da mlajši kot je pasji mladič, lažje ga odvadimo preganjanja mačk, vendar je kljub temu priporočljiva previdnost in vztrajnost. Srečanja med psom in mačko pod nadzorom ponavljamo toliko časa, dokler se ne navadita drug na drugega.
Kot lahko na prišleka postane ljubosumen pes, tako tudi mačke niso vedno najbolj navdušene nad novim sostanovalcem in se vam lahko za njegov prihod maščujejo – najpogosteje z markiranjem. Žival, ki je prva prišla v vaš dom, morate zato dovolj crkljati in se ji posvečati, da novinca ne bo videla kot grožnjo. Rek »kot pes in mačka« torej ni nujen za vaše ljubljenčke. Mačke in psi se lahko odlično razumejo ali vsaj tolerirajo. Marsikdaj moj kuža pozdravi mojega mucka, ko se vrne iz sprehoda, muc pa mu odzdravi nazaj (s pokončno dvignjenim repom se dotakneta s smrčki). Najboljši pasje-mačji prijatelji pa se drug drugemu pustijo ovohavati in psi dovolijo mačku, da se podrgne obenj ter tako na njem pusti svoj vonj.
[/members_only]
Maša Pirnat