Zastrupitve pri psih

1903

Ob naštevanju najbolj nevarnih stvari v našem gospodinjstvu najbrž ne bi pomislili na čokolado, rozine in čistila. Vse to pa lahko močno škoduje zdravju naših kosmatincev. Ker so naši kužki radovedni, igrivi in sledijo prijetnim vonjavam, moramo biti še posebej previdni, da njim škodljive izdelke varno spravimo izven njihovega dosega. Vsaka zastrupitev je resna zdravstvena težava, zato je nujno poiskati veterinarsko pomoč.

Zastrupitev s hrano

Tako sveže kot posušene rozine in grozdje vsebujejo kemične spojine, na katere so naši kosmatinci zelo občutljivi. Toksini v rozinah in grozdju lahko vodijo do odpovedi ledvic. Prvi znaki se pojavijo po šestih do dvanajstih urah po zaužitju. Težave se kažejo v obliki slabosti, bolečina v trebuhu, bruhanja in driske ter povečanega pitja. Odpoved ledvic je zelo hitra, zato pogosto ne pomaga niti takojšnje zdravljenje. Kofein in teobromin sta prav tako nevarna za naše kosmatince, saj obe snovi stimulirata živčni sistem in nemirnost, lahko povzročita bruhanje, krče in nezavest. Snov teobromin vsebujeta kakav in čokolada, pri čemer je temna čokolada še bolj nevarna kot mlečna. Čokolada, ki je primerna za ljudi, nikakor ne sodi na meni našega psa, saj lahko zaradi zaužitja pes celo pogine. Psom smrtno nevarne so tudi [members_only] ostale sladkarije in žvečilni gumiji, ki povzročijo nenaden padec krvnega sladkorja, omotičnost in nezavest. Prav tako psa ne smemo hraniti s čebulo, ki povzroča slabokrvnost in odpoved ledvic. Škodljive so že majhne količine, zato moramo biti zelo pazljivi. Težave lahko prepoznamo, če naš kuža bruha, ima drisko, je slabokrven, onemogel, trpi za astmatični napadi in dermatitisom. Ledvicam škodijo tudi večje količine soli in zaužitje gob. Slednje povzročajo različne posledice, odvisno od vrste. Nekatere lahko psu povzročijo hiperaktivnost, halucinacije in komo, druge pa poškodujejo notranje organe. Prve znake lahko opazimo šest ur po zaužitju. Ti so večinoma bolečine v želodcu, slabost, bruhanje, driska, brezvoljnost in prekomerno slinjenje. Smrtno nevarni za naše pse so še muškatni oreščki, resne zdravstvene težave pa lahko povzroči tudi zaužitje oreščkov makadamije in avokada, zato nikakor ne smemo popustiti, ko nedolžne pasje oči od nas izsiljujejo deljenje prigrizkov.

Kemikalije

Psi ne smejo imeti nenadzorovanega dostopa do zdravil. Ob nehotenem zaužitju lahko zdravila povzročijo neželene reakcije, kar zahteva veterinarsko pomoč. Prav tako so psom nevarne ostale kemikalije v našem gospodinjstvu, kot so na primer razkužila, šamponi, belila, barve, kozmetični izdelki, lepila, detergenti … Nujno je, da vse kemikalije odlagamo na varno mesto, s katerim kužki, kljub njihovi radovednosti, ne morejo priti v stik. Če so kemikalije prišle le v zunanji stik z našim kužkom, dlako in kožo dobro speremo, smiseln je tudi preventivni obisk veterinarja. Ob zaužitju kemikalij pa je obisk veterinarja nujen!

Rastline

Sobno rastlinje popestri notranje prostore in oddaja privlačne vonjave, ki k sebi privabljajo tudi naše kužke. Nekatere sobne rastline so psom nevarne. Simptomi se večinoma kažejo v obliki kožnih izpuščajev in oteklin na območju ust in požiralnika. Drugi znaki so še bruhanje, driska in bolečine v trebuhu. Čeprav večina rastlin ni smrtno nevarnih, lahko povzročijo druge resne težave, kot so težave s srcem, dihali in ledvicami. Psom škodljive rastline so na primer oleander, narcise, šmarnice, hiacinte, azaleje, spomladanski žafran, itd.

Antifriz

Psom privlačen, sladek vonj oddaja tudi antifriz, zato je to ena najpogostejših zastrupitev pri kužkih. Zaužitje je zelo nevarno, saj vpliva na delovanje živčnega sistema in vodi do hudih okvar notranjih organov. Prve znake lahko opazimo šele po nekaj urah, v obliki splošne prizadetosti organizma, nekoordiniranega gibanja, slabosti in bruhanja ter krvi v trebušni votlini. Če psa zalotimo pri zaužitju, ga moramo nemudoma odpeljati k veterinarju, saj je pravočasna prva pomoč ključnega pomena. Nevarno ni zgolj zaužitje večje količine, temveč že manjše količine, ki se lahko skrivajo v snegu na parkiriščih in ob robovih cest.

Insekticidi

Kemikalije, strupi in insekticidi močno škodijo zdravju naših kužkov. Vse vabe za škodljivce moramo nastaviti na psu nedostopno mesto in ob uporabi insekticida kosmatincu preprečiti dostop do tega območja. V primeru zastrupitve moramo psa takoj peljati k veterinarju, kamor je priporočljivo nesti tudi embalažo strupenega izdelka.

Pomoč

Vsaka zastrupitev zahteva veterinarsko pomoč. Če se le da, je priporočljivo prepoznati vir zastrupitve in ga čim prej odstraniti s spiranjem z vodo. V primeru, da zastrupitev ugotovimo preden mineta dve uri, izzovemo bruhanje, kasneje pa lahko uporabimo raztopino aktivnega oglja. Nobena domača prva pomoč pa ni nadomestek za obisk veterinarja. Prav tako ne smemo štirinožnemu prijatelju nuditi zdravil, ki jih uporabljamo sami, saj lahko ta izzovejo popolnoma drugačen odziv telesa in poslabšajo situacijo. Takojšnje ukrepanje je izjemnega pomena, zato moramo psu zagotoviti strokovno pomoč v najkrajšem možnem času.

[/members_only]

Enja Zagoršek

Objavljeno v štiriindvajseti številki revije Kužek