Nekateri psi obožujejo vožnjo, medtem ko imajo drugi kosmatinci težave s slabostjo, se bojijo, ali pa so enostavno preveč nemirni, da bi lahko sedeli v avtomobilu (sploh ob daljših vožnjah). Kako lahko vožnjo naredite kar se da udobno in hkrati tudi varno za vašega štirinožca?
VOŽNJA V BOKSU
Transportni boks je najvarnejša oblika prevažanja psa. Če psa na boks tudi pravilno navajamo, je lahko to njegovo zavetje, v katerem se bo počutil varnega. Prav tako ima pes na ta način omejen prostor in ne more delati neumnosti, pogristi kaj v avtu ali pa nagajati vam. Iz tega razloga je boks super izbira tudi za bolj živahne in nagajive kužke. Zelo nam pride prav tudi takrat, ko se kuža na sprehodu umaže ali zmoči, saj umazanija in dlake ne bodo po celem avtomobilu. Lastniki psov najpogosteje uporabljajo plastične ali pa aluminijaste transporterje.
[members_only]VOŽNJA V PRTLJAŽNIKU
Nekateri lastniki se odločajo za prevažanje psa v prtljažniku brez boksa. Ker pes ni zaščiten, je to lahko zelo nevarno. Že v primeru naglega zaviranja se lahko zgodi, da psa premetava do te mere, da se poškoduje. Prav tako lahko premetavanje pri psu povzroči slabost. Sploh manjši psi se lahko po prtljažniku brez težav sprehajajo in tako tudi počnejo več norčij. Če imate dva ali več psov in sta skupaj v prtljažniku brez boksov, se lahko med vožnjo tudi igrata, skačeta, grizeta in se tako mimogrede poškodujeta.
VOŽNJA NA SEDEŽU
Primerna je za mirnejše pse ali pa za tiste, ki jim vožnja predstavlja težave. Nekateri kosmatinci so lahko recimo v boksu zelo nemirni, na sedežu pa nimajo nobenih problemov, če recimo gledajo skozi okno. Vsekakor je obvezno, da je pes pripet z varnostnim pasom. Pas za vašega kosmatinca dobite v vseh bolje založenih trgovinah za male živali. Ne samo da je pas bolj varen, tudi zakonsko mora biti pes med vožnjo ali v transportnem boksu, ali pripet s pasom. V kolikor imate psa v avtomobilu kako drugače, lahko plačate globo.
Če psa vozite na sedežu, lahko ta kaj zgrize, prav tako pa je veliko večja verjetnost, da vam umaže vozilo. To najlažje preprečite s prevlekami za sedeže. Nekateri kosmatinci radi molijo glavo skozi odprto okno, a je to lahko nevarno. Poleg tega da lahko pride do poškodb in padcev med samo vožnjo, lahko pride tudi do težav z očmi in ušesi, zaradi pihanja neposredno v obraz psa.
VOŽNJA NA TLEH
Nekateri imajo pse tudi na tleh, pred sovoznikovim sedežem. Ne samo, da je to prepovedano, tudi varno ni v nobenem pogledu. Ob primeru naglega zaviranja, hitrejše vožnje, zavijanja ali prometnih nesreč, lahko vaš štirinožec utrpi hude poškodbe. Prav tako imate zelo slab pregled nad tem, kaj pes počne – lahko denimo zgrize kakšen del avtomobila pod sedežem in tako škodi sebi, pa tudi vašemu vozilu.
Ne glede na to, kje psa vozite, je pa pomembno, da ste pozorni na njegovo vedenje, morebitno nemirnost ali slabost. Ob daljši vožnji se ustavljajte, psu ponudite vodo in mu pustite, da zunaj opravi potrebo. Psa ne hranite v avtu, saj se mu lahko hrana med vožnjo zatakne. Prav tako ni priporočljivo, da se pes pretirano najé pred vožnjo, sploh, če je nagnjen k slabosti. Opazujte psa in vožnjo prilagodite njegovim potrebam. Le tako bodo lahko potovanja prijetna za vse vas.
[/members_only]Veronika Sivka
Viri:
https://www.petcarerx.com
https://thebark.com
https://www.brilliantfamilydog.com
https://www.cesarsway.com