Pisali smo že o jogi z mačkami, sedaj pa so na vrsti, da se preizkusijo kot naši partnerji pri jogi, še naši najboljši prijatelji, psi. Tudi ta vadba prihaja iz Amerike – države, ki ne pozna meja, ko govorimo o inovativnosti.
Najbolj kvalitetno preživljanje časa s svojim psom je zagotovo trening. Zagovorniki doge pa so prepričani, da joga s psi, po kvaliteti preživljanja časa s svojim psom, tesno sledi treningu in je za grajenje odnosa med psom in skrbnikom pomembnejša kot sprehodi ali sedenje v parku.
Doga poteka pod vodstvom inštruktorjev na enega od dveh načinov:
1. Skrbniki pomagajo psom pri izvajanju joge
Pri tem načinu izvajanja doge je večji poudarek na povezovanju skrbnika in psa. Asane, ki naj bi jih psi izvajali s pomočjo svojih skrbnikov, se lahko prilagodijo velikosti in sposobnosti psa.
Moji pomisleki glede tega pristopa se nanašajo predvsem na to, da dvomim, da psi v izvajanju asan uživajo ali da jim je vsaj udobno. Menim, da so po vsej verjetnosti le žrtve počlovečevanja svojih skrbnikov – kar je v zadnjem času (še posebej v Ameriki) zelo pogosto.
2. Skrbniki izvajajo asane, kužki pa med tem svobodno hodijo po joga studiju
Ta oblika doge naj bi pozitivno vplivala na socializacijo psov.
Tudi pri tej obliki joge za pse imam pomisleke. Zdi se, da je popolnoma vseeno ali pride skrbnik na jogo sam ali v družbi psa, saj pes od skrbnika nima prav veliko, ko se slednji prepušča asanam. Poleg tega prisotnost psa med vadbo skrbnika najverjetneje celo moti. Zdi se, da je doga v tem primeru le izgovor, da lahko skrbnik dela kar želi in se pri tem tolaži, da je zadovoljil potrebe svojega psa po druženju, ker ga ni pustil samega doma. V resnici pa bi bilo verjetno bolje, ko bi šel na jogo sam, ter se pred ali po vadbi psu aktivno in kvalitetno posvetil ter ga ustrezno socializiral – pes se namreč ne more socializirati sam medtem, ko njegov skrbnik počne druge stvari.
Prednosti doge za pse in ljudi
Po mnenju zagovornikov doge, joga za pse:
- krepi navezanost psa in skrbnika,
- uči zaupanja,
- zmanjšuje stres,
- povečuje sproščenost,
- izboljšuje cirkulacijo,
- povečuje fleksibilnost in
- umirja hiperaktivne pse.
Sama se ukvarjam z jogo, če le čas dopušča. Menim, da je odlična vadba, ki krepi telo, izboljšuje držo, pomaga pri sproščanju in izboljšuje spanje. Vsem ljudem bi jo toplo priporočila. Dvomim pa, da lahko (v resnici) koristi tudi psom.
Menim, da lahko vse koristi, ki bi jih psi potencialno imeli od doge, žanjejo tudi z drugimi aktivnostmi, ki so prilagojene zadovoljevanju pasjih nagonov in potreb, kot na primer s sprehodom, z učenjem trikcev, delom z nosom, agilityem in podobnim.
Kaj pa koristi, ki jih ima doga za ljudi?
Družba živali je dokazano blagodejna za ljudi, ampak ali je pri izvajanju joge res smiselna? Doma imam dva psa, ki sta se že družila z mano, ko sem se doma odločila vaditi jogo. Vadba me je sicer spravila v dobro voljo, saj sem se do solz nasmejala njunim vragolijam – najprej sta mojo podlogo spremenila v svojo posteljico, ko sem si jo končno prisvojila nazaj in začela s sončnimi pozdravi, pa sta navdušeno sodelovala pri strešici in kobri tako, da sta zlezla name ali pod mano in mi ves čas veselo delila poljubčke. Če si torej zaželim resne joga vadbe, je ne izvajam v istem prostoru s svojima psoma, ne glede na njuno ljubkost.
Vedno pozdravljam nove možnosti za preživljanje časa s svojima psoma – v kolikor je druženje kvalitetno ter koristno zame in moja psa. Sama menim, da doga ni nekaj kar bi koristilo mojima kosmatima, energijskima bombicama. Morda pa bi bila primerna za vašega kosmatinca – nenazadnje so si psi med seboj različni.
Nina Bartol