Pasji sprehajalni bonton: 7 nasvetov za prijetnejši sprehod s psom

3149

53d16b17-6e58-404d-a46f-b3fa7bc70e82Vsi pasji lastniki dnevno sprehajamo svoje pse, žal pa so med nami še vedno tudi številni takšni lastniki, ki ne poznajo osnovnih pravil pasjega sprehajalnega bontona.

Prijetno in varno sprehajanje s psom je nedvomno želja slehernega odgovornega lastnika, pot do uspeha pri vzgoji psa pa temelji na znanju, volji, strpnosti in vztrajnosti vodnika. Vedenje posameznega psa je v veliki meri torej odvisno tudi od vedenja njegovega lastnika, od ustrezne vzgoje in pravilne, zgodnje in dovolj obsežne socializacije.

Ko se odpravljate na sprehod s svojim štirinožnim prijateljem, najbrž vedno preverite, če ste vzeli s seboj vse, kar menite, da boste na sprehodu potrebovali: povodec, vrečke za pasje iztrebke, morda steklenico vode … Kaj pa pasji bonton?

Med svojimi dnevnimi sprehodi se s psom seveda srečujete tudi s številnimi drugimi psi in njihovimi vodniki. Kakšno je torej pričakovano, pravilno, varno in prijetno vedenje vašega psa ob srečanju z drugimi psi? In kako je pričakovano vedenje psa najbolj preprosto doseči in ga tudi vzdrževati?

Zavedati se moramo, da imajo tudi psi svoj osebni prostor, katerega je potrebno brezpogojno spoštovati in upoštevati. Vdor v osebni prostor je namreč napaka, ki pri psih hkrati predstavlja najpogostejši vzrok za naravne neželene odzive psa, kot so lajanje, renčanje, opozarjanje, in nenazadnje, kot skrajni pasji ukrep, lahko sledi tudi napadalno vedenje.

Gre torej za povsem običajen in naraven odziv psa, ki brani svoj osebni prostor, kadar meni, da ga človek ali drugi pes ogroža. V naravnem okolju se psi srečujejo na način, da drug drugemu najprej pokažejo stanski del telesa in obraza, nikoli pa se ne srečujejo neposredno iz oči v oči, kajti takšen očesni stik v pasjem jeziku pomeni izziv. Zaradi tega razloga psi ob srečanju z drugim psom pogosto svojo pozornost preusmerijo na vohanje česa drugega in s tem svojim početjem jasno sporočajo, da nikogar ne ogrožajo in jih spopad sploh ne zanima.

Najbolj pogoste in predvsem povsem napačne reakcije lastnikov ob takšnem pasjem vedenju pa so poskusi prisiljevanja lastnega psa, da naj vendar »prijazno pozdravi« novega pasjega kolega, da naj se z njim sooči, namesto da bi preprosto svojega psa rahlo potegnili k sebi in mirno nadaljevali sprehod. S tem zgrešenim razmišljanjem in napačnim reagiranjem človek nevede posega v zasebni prostor svojega in tujega psa, ter tvega, da bo v nadaljevanju prišlo tudi do izzvanega neželenega vedenja.

Ob doslednem upoštevanju sedmih osnovnih nasvetov za pravilno sprehajanje s psom se boste lahko v največji možni meri izognili morebitnim neprijetnim situacijam in boste hkrati veljali za lastnika, ki zna upoštevati osnovna pravila pasjega sprehajalnega bontona:

1. Ob srečanju z neznanim psom se poskušajte izogniti nepotrebnemu pozdravljanju psov med sprehodom. Upoštevajte, da si vsi psi ne želijo pasje družbe, da so lahko nekateri psi morda boječi, bolni, se ne razumejo s psi istega spola, itd. Vedno vprašajte vodnika drugega psa za dovoljenje preden se mu približate.

2. Če sta se psa že srečala, potem je seveda v redu, da tudi pozdravita drug drugega. Kadar se psi med seboj že poznajo, lastniki že bolje vemo kaj lahko pričakujemo.

3. Če želite doseči, da bo vaš pes med sprehodom osredotočen na vas namesto na druge pse, morate seveda tudi poskrbeti za ustrezno stimulacijo med sprehodom.

4. Če opazite, da se psa mirno pozdravljata na način »nos-zadnjica«, ste lahko brez skrbi, saj gre za običajen pozdrav v pasjem svetu.

5. Ne dopustite, da drugi psi nepovabljeno in nenadno vdirajo v zasebni prostor vašega psa, prav tako pa ne dovolite svojemu psu takšnega početja.

6. Izogibajte se lastnikov, ki poskušajo prisiliti svojega psa k pozdravu vašega iz oči v oči, ker pač ne poznajo osnovnih pravil pasjega sprehajalnega bontona.

7. Ne pozabite, da žal niso vsi psi tudi ustrezno socializirani od malega, zato so lahko njihove reakcije ob srečanju z vašim pasjim prijateljem nenavadne, nepričakovane in tudi neželene.

V kolikor boste dosledno spoštovali pravila pasjega sprehajalnega bontona, s katerimi boste hkrati zagotavljali svojemu psu tudi spoštovanje njegovega osebnega prostora, bodo skupni sprehodi prijetni, nadzorovani in za vašega kosmatega prijatelja tudi maksimalno varni.

Maja Kalaš