Povsem samoumevno se nam zdi, da ljudje skrbimo za higieno svojih ležišč, redno prezračevanje žimnic, blazin in odej ter pranje posteljnine. Ne nazadnje znamo biti zelo izbirčni tudi pri nakupu primernih izdelkov za svoje ležišče, saj vso svojo pozornost namenimo tako materialom, kakovostni izdelavi kot proizvajalčevim navodilom za vzdrževanje. Kaj pa pri izbiri in vzdrževanju pasjega ležišča?
Ali smo resnično dovolj pozorni na materiale, iz katerih je izdelano ležišče, na navodila za vzdrževanje, obliko samega ležišča ali pa nas lahko za nakup prepriča že lep zunanji videz pasje posteljice? Smo preveč pozorni na to, da se postelja ujema z notranjo opremo našega doma in premalo na to, da je zares kakovostno izdelana, iz ustreznih materialov in nezahtevna za vzdrževanje?
[members_only]
Preprosto vzdrževanje ter premišljeno izbrani, naravni in pralni materiali bi morali biti za vsakega pasjega lastnika prednost pri izbiri ustreznega pasjega ležišča v pestri ponudbi na trgu. Preden kupite ležišče, obvezno preverite, ali je način vzdrževanja na etiketi primeren in hkrati tudi najbolj uporaben za vas, ali materiali dopuščajo pranje v pralnem stroju oziroma ali boste morali izbrano ležišče oprati ročno. Navedene lastnosti pasje posteljice vam bodo v vsakdanjem življenju prihranile veliko slabe volje in nepotrebnega dela, če boste že na začetku izbrali pametno. Izbira ležišča je prvi korak, s katerim boste obvarovali tako sebe kot tudi svojega psa pred številnimi nepotrebnimi in nezaželenimi okužbami.
Vaš pes verjetno nima nič proti temu, da leže k počitku v posteljo, ki ni neoporečno čista in je že nekoliko neprijetnega vonja, saj on tega ne zazna na tak način. Zagotovo pa vam ne bo všeč, če se bo neprijeten vonj pasje postelje razširil po vsem prostoru, tako da ne boste več prepričani, ali pasje ležišče sploh še sodi v vašo sobo ali pa bi ga morda raje kar takoj odnesli na smetišče.
Pasja postelja se zelo hitro navzame neprijetnega vonja, predvsem zato, ker psi uživajo v valjanju po svojem udobnem ležišču tudi takrat, kadar so mokri. Da bi se temu izognili, je redno čiščenje pasje postelje zelo pomembno. Vsa nega in skrb za vašega kosmatinčka bosta namreč zaman, če bo pes legel k počitku v nečisto ležišče, polno alergenov, pršic, žuželk, bakterij, gliv in drugih mikroorganizmov. Še toliko bolj pomembno je vzdrževanje čistoče ležišča pri tistih psih, ki trpijo za alergijami, imajo težave s kožo ali živijo v bližini gozdov oziroma večino dneva preživijo na travi. Redna in skrbna higiena ležišča je pomembna predvsem zato, da se v oblazinjenem pasjem ležišču ne bi zaredili in razmnoževali zunanji zajedavci, predvsem pasje bolhe.
Enkrat do dvakrat mesečno morate pasje ležišče temeljito oprati. Postopek čiščenja pasje postelje je lahko povsem preprost ali pa zelo zahteven, odvisno od materiala in oblike izbranega ležišča.
Če material dopušča, je najpreprostejše in tudi najučinkovitejše pranje pasjega ležišča v pralnem stroju, kamor dodate blag, hipoalergen detergent in skodelico (dva decilitra) jabolčnega kisa. Ta namreč nevtralizira neprijetne vonjave, učinkovito dezinficira in ni škodljiv za psa. Zavedati se morate, da psi nadvse radi ližejo in okušajo vse okoli sebe, vključno s svojo posteljo, zato se morate izogniti uporabi nevarnih kemikalij.
Oprano ležišče nato temeljito posušite, najbolj priporočljivo je sušenje na zraku in soncu (ta še dodatno pripomore k naravnemu razkuževanju). Če te možnosti nimate, lahko uporabite tudi sušilni stroj.
Večja ležišča, ki so prevelika za pranje v pralnem stroju, morate oprati ročno. V tem primeru je priporočljivo, da ležišče najprej temeljito presesate, nato pa očistite z valjčkom za odstranjevanje dlake ali s širšim lepilnim trakom, da odstranite čim več delcev, kot so dlake, prhljaj, morebitna jajčeca žuželk in podobno. Nato ga namakajte v vroči vodi, ki ste ji dodali nekaj blagega, hipoalergenega detergenta in skodelico jabolčnega kisa. Ležišče nato temeljito izperite in posušite na zraku.
Poseben izziv za čiščenje pa predstavljajo ležišča, ki so sestavljena iz zunanje prevleke in penastih vložkov. Zunanjo prevleko lahko operete v pralnem stroju, vendar pa boste morali penaste vložke oprati ročno in biti pri tem zelo previdni, da ne izgubijo svoje prvotne oblike. Penaste vložke namočite v raztopino milnice in četrt skodelice jabolčnega kisa ter jih namakajte približno od 10 do 15 minut. Nato blazino dobro sperite in previdno iztisnite vodo iz pene. Pri izpiranju pene morate biti zelo temeljiti – najbolje bo, če penasti vložek izperete kar v kadi, nato pa ga posušite zunaj na zraku in soncu.
Pri ležiščih z naravnim polnilom (iz cedrovih, pirinih ali ajdovih luščin) morate občasno, vsakih nekaj mesecev, zamenjati polnilo. Prevleko lahko operete v pralnem stroju in posušite na zraku.
Številni lastniki se tudi odločijo, da pasjo posteljo prekrijejo z dodatno bombažno prevleko, ki jo lahko preprosto zamenjajo in operejo v pralnem stroju. Tako ležišče ohranijo bolj sveže in čisto, hkrati pa ni treba tako pogosto čistiti celotnega ležišča.
Iz enakega razloga so pri lastnikih psov priljubljene tudi pasje postelje iz trde plastike, ki jih obložimo z odejo iz flisa ali s pralnim spalnim vložkom, saj so tudi precej preproste za vzdrževanje. Posteljo lahko preprosto obrišete z mokro krpo, odejo ali vložek pa operete v pralnem stroju.
Kakšno ležišče boste izbrali, je odvisno od vaših potreb in želja, pa tudi tega, kaj je najbolje za vašega kosmatinca. Pri izbiri upoštevajte tudi, kako zahtevno je za vzdrževanje, ne le to, kako dobro se poda v vašo dnevno sobo. Z rednim čiščenjem ležišča pa poskrbite, da bo tudi vaš pes počival v prijetni, sveži, čisti in zdravi postelji.
[/members_only]
Maja Kalaš
Viri: www.dogster.com
dogcare.dailypuppy.com
dogcare.dailypuppy.com
pets.petsmart.com
Objavljeno v osemnajsti številki revije Kužek