Je vaš pes pod stresom?

1625

Se tudi vam kdaj zdi, da je vaš kuža zaskrbljen? Pod stresom? Celo tesnoben? Čeprav vam pasji prijatelj z besedami ne more povedati, kako se počuti, vam bo svoje skrbi zagotovo razkril na neverbalne načine. Psi svoje čustveno stanje razkrivajo s pomočjo govorice telesa in s svojim vedenjem. Znaki tesnobe pri psičkih so navadno zelo jasni, le vedeti moramo, kaj iščemo in opazujemo.

Ali razumemo govorico pasjega telesa?

Zelo pomembno je, da znake stresa opazimo že v zelo zgodnji fazi, kar nam omogoča ukrepanje še preden se počutje psa toliko poslabša, da postane potencialno agresiven in nevaren sebi ter okolici. Ko poskušamo razumeti telesno govorico naših psičkov, moramo upoštevati tudi okoliščine, v katerih se je kuža znašel. V enem kontekstu tako pes lahko z lizanjem svojega gobčka izraža strah, v drugem kontekstu pa oblizovanje pomeni pričakovanje priboljška. Slinjenje in lizanje sta lahko tudi znaka, da se pes fizično slabo počuti. Posebno pozorni moramo biti na vedenja, ki nikakor niso podobna običajnemu obnašanju psa. Če pri psu opazimo znake, ki potrjujejo stres ali tesnobo, je priporočljivo obiskati veterinarja, da najprej izločimo morebitne zdravstvene težave, ki kužku povzročajo nelagodje.

[members_only]

Kako je videti sproščen pes?

Da lažje prepoznamo zaskrbljenega psa, moramo vedeti, kako se obnaša naš štirinožni prijatelj, ko je sproščen. Posebno pozorni moramo biti na njegov obraz, ki nam lahko pove marsikaj o pasjem počutju. Oči sproščenega psa imajo mehkejši videz ali pa so rahlo zaprte, kot po prijetnem dremežu, vendar pa kljub temu jasno vidimo, kakšne barve so. Ušesa so polovično zravnana in obrnjena naprej, razen če imamo pasmo psa s povešenimi uhlji. Še posebno so nam všeč sproščena pasja usta, saj je takrat pes videti, kot da se nasmehne. Ne smemo pozabiti niti na pasjo govorico telesa, ki je velik pokazatelj (ne)ugodja. Sproščen pes običajno svojo težo nosi na vseh štirih tačkah in med igro lahko izvaja pretirano upognjene in norčave gibe. Igra oz. druži se tudi z drugimi pasjimi družabniki, kjer je v aktivnost zelo pogosto vključen hiter tek, igrivo grizljanje, prevračanje in valjanje ter podobne šaljivosti.

Kako pa je videti zaskrbljen pes?

Pes, ki je pod stresom, ima drugačno govorico telesa kot zadovoljen pes, ki nima nobene skrbi pod soncem. Tesnobni psi poleg cvileža, renčanja, lajanja ali globokega ter glasnega dihanja pogosto stojijo na enem mestu z dvignjeno prednjo tačko ali pa so nagnjeni proč od tistega, kar jih prestraši. Prav tako lahko obračajo stran svoje telo in glavo, spremenjena pa je tudi stopnja njegove ravni dejavnosti. V trenutku lahko kuža postane hiperaktiven, nato pa na mestu zamrzne in se noče več premakniti. Takrat je videti, kot da je povsem na robu in pripravljen na obrambo. Stres je dobro viden tudi na pasjem obrazu, saj ima takrat kuža tesno zaprta usta in gobček v napeti grimasi (ki nadalje lahko pomeni pripravljenost na ugriz ali renčanje). Dlačice na gobčku so lahko pokončne, beločnice v očeh so zelo izrazite. Opazimo lahko intenziven in neposreden pogled in obsedeno skeniranje okolja. Možno je še izogibanje očesnemu stiku ali oddaljevanje od ljudi ter drugih psov ter pretirano mežikanje. Občutke tesnobe izkazujejo tudi pokončna pasja ušesa, pri pasmah s povešenimi ušesi pa lahko opazimo, da so premaknjena nekoliko nazaj iz svojega nevtralnega položaja.

[/members_only]

Maša Pirnat

Viri:
www.vetstreet.com