Zlatenica je pri ljudeh že poznano zdravstveno stanje. Lahko se pojavlja pri novorojenčkih. Takrat govorimo o zlatenici, ki sama po sebi ni bolezen. Pri starejših ljudeh pa je zlatenica pogosto znak bolezni jeter. Običajno gre za rumeno obarvanje kože, zaradi povečane koncentracije bilirubina v krvi.
Zlatenica pri psih se nanaša na kopičenje rumenega pigmenta v krvi in tkivih, ki povzroči rumeno obarvanje kože, dlesni in oči. Temu pravimo tudi ikterus ali rumena zlatenica.
Pri psih je to bolezensko stanje dokaj lahko opaziti. Kljub temu pa jo je pri psih s temnejšo kožo težje opaziti, kot pri tistih, ki imajo svetlo kožo.
Rumena barva se pojavi zaradi bilirubina, pigmenta v žolču, ki ga proizvajajo rdeče krvne celice. Običajno se v telesu ta pigment izloči, če pa nastane preveč bilirubina ali če ga pasje telo ne more izločiti dovolj hitro, pride do kopičenja le-tega, kar povzroči zlatenico.
Kaj torej morate vedeti o simptomih, vzrokih in načinih zdravljenja zlatenice pri psih? Pa poglejmo.
Simptomi zlatenice pri psih
Najbolj očiten simptom zlatenice pri psih je rumeno obarvanje oči, dlesni ali kože, zlasti za ušesi.
To obarvanje nastane zaradi prevelike količine bilirubina v krvi. To je seveda strupeno in vpliva na jetra, ledvice in možgansko tkivo. Zato so ob rumene obarvanju običajno vidni tudi drugi simptomi.
[members_only]Običajno, se skupaj z rumeno barvo pojavijo tudi:
- Diareja
- Bruhanje
- Povečana žeja ali uriniranje.
- Razbarvan urin.
- Izguba apetita.
- Vročina.
- Oranžni odtenek blata.
- Izguba teže.
- Zmedenost.
Vzroki za zlatenico pri psih
Za nastanek zlatenice, so pogosto odgovorne bolezni, ki uničujejo rdeče krvne celice. Vse,kar moti sposobnost rdečih krvnih celic, da proizvedejo pravo količino bilirubina lahko povzroči kopičenje rumenega pigmenta. Tudi sposobnost telesa, da ta bilirubin izloči, vpliva na nastanek takšnega zdravstvenega stanja.
Nekatere bolezni, ki lahko sprožijo nastanek zlatenice pri psih:
- Srčna glista.
- Vnetje trebušne slinavke.
- Žolčni kamni.
- Avtoimunske bolezni.
- Rakasti tumorji.
- Ciroza ali okvara jeter zaradi toksinov.
- Obstrukcija žolčnega kanala.
- Zbiranje krvi v telesu.
- Nezdružljiva transfuzija krvi.
- Poškodba.
Diagnosticiranje zlatenice pri psih
Diagnoza zlatenice, je običajno preprosta. Najpogosteje se določi samo s fizičnim pregledom. Občasno se lahko odvzame vzorec krvi psa iz kakšnega drugega razloga in se opazi, da je serum rumen, še preden pes postane vidno orumenel. V tem primeru je rumen serum običajno znak za težave.
Kasneje se lahko veterinar odloči za izvedbo presejalnih testov, da se zoži seznam možnih bolezni. Na podlagi predhodnih preiskav bo veterinar opravil dodatne preiskave za ugotavljanje vzroka zlatenice pri vašem psu.
Pogost vzrok za zlatenico pri psih so bolezni jeter. Najpogostejši vzrok za bolezni jeter pa so virusne ali bakterijske okužbe, zaužitje strupenih rastlin ali kemikalij ter nekatera zdravila.
Zdravljenje zlatenice pri psih
Zlatenica pri psih sama po sebi ni bolezen. Je kliničen znak, ki kaže na prisotnost osnovne bolezni pri psu. Ko diagnosticiramo in uspešno zdravimo osnovno bolezen, zlatenica pri psu izgine.
Zdravljenje zlatenice pri psih, je odvisno od zdravljenja osnovnega vzroka bolezni. To pa zato, ker je zlatenica simptom drugih stanj in ne samostojna bolezen.
Veterinar najprej običajno psa pregleda. Na podlagi rumenkastega obarvanje kože, beločnic in tkiv pa predlaga opravljanje testov za določitev ustrezne diagnoze osnovnega stanja. Na podlagi rezultatov testov nato oblikuje načrt zdravljenja.
V primeru raka, se lahko za zdravljenje predpiše kemoterapija za zmanjšanje velikosti tumorjev. Možna je tudi operacija za odstranjevanje prizadetega tkiva.
Bolezni jeter pri psih pa običajno zdravijo z različnimi zdravili, ki lahko zmanjšajo brazgotine in umirijo vnetje.
Če obstaja ovira v žolčevodu je včasih potrebna operacija. Pri psih, ki so slabokrvni, je v tem primeru potrebna tudi transfuzija krvi.
V mnogih primerih veterinar predpiše posebno prehransko uravnoteženo hrano z vitaminskimi dodatki, ki pomagajo pri zdravljenju osnovne bolezni.
[/members_only]Drobne Deja
Viri: