Zakaj vaš kuža ves čas išče pozornost?

1388

Tako psi kot ljudje se včasih znajdemo v situaciji, ko želimo pozornost določene osebe. S tem ni nič narobe, dokler je takšno obnašanje v mejah normale in se ne pojavlja preveč pogosto. Če vam kuža z laježom želi sporočiti določeno stvar in je s tem uspešno pridobil vašo pozornost, gre za normalen način komunikacije, ki je značilen za vse kužke. Tudi če vas kuža med pogovorom z drugo osebo podrgne po nogi in si želi vaše pozornosti, je to povsem sprejemljivo. Toda pomembno je, da se zavedamo, da se kužki hitro učijo in si zapomnijo naše reakcije. Tako lahko takšno vedenje vodi v vedno pogostejše iskanje pozornosti, ki je lahko tudi negativna. Takšen primer je kreganje kužka. Nekateri kužki iščejo pozornost na vsak način in bo zanje tudi to, da so dosegli, da jih kregate, zanje neke vrste uspeh.

[members_only]

Iskanje pozornosti ima lahko ogromne razsežnosti. Predstavljajte si kužka, ki vam neprestano laja v obraz, ker potrebuje vašo popolno pozornost ali pa neprestano skače v vaše naročje, kadar ste sredi pogovora s prijateljem. Nekateri psi iščejo pozornost tudi tako, da ukradejo predmet in ga prežvečijo ali celo pogoltnejo. Vaša reakcija, ki pogosto vključuje vpitje in iskanje rešitve, lahko za kužka predstavlja pozornost, ki si jo je tako želel. Nekateri načini iskanja pozornosti so lahko resnično nenavadni. Kužki lahko zaigrajo šepanje, kar vodi v obisk pri veterinarju. Lahko se tudi močno praskajo, da le dosežejo željen rezultat – pozornost lastnika ali veterinarja. Kužki lahko pozornost iščejo na več načinov, npr. z lajanjem, cviljenjem, bruhanjem, pretvarjanjem, da šepajo, praskanjem in še s čim.

Glavni princip odvajanja kužka od neprimernega obnašanje je ignoriranje. To pa ne deluje kar takoj. V nekaterih primerih se lahko obnašanje najprej celo poslabša in postane še bolj moteče, preden se nato postopoma umiri in preneha. Izgleda nekako tako, kot da kuža razmišlja o tem, da je takšno obnašanje včasih delovalo, sedaj pa ne deluje več in se mora zato še bolj potruditi, da bi vseeno poskusil doseči svoj cilj. Odvajanja se lahko lotimo v večih korakih. Najprej mora lastnik povsem ignorirati nezaželjeno obnašanje, kot je naprimer kraja predmetov. Kuža bo po tem dejanju predmete kradel še raje in bolj pogosto, pri tem pa se bo pogosto obrnil na lastnika, da bi ga spodbudil h kakršnemu koli odzivu. Lastnik mora na tej točki še naprej ignorirati to obnašanje. Kuža bo počasi izgubil zaupanje v to tehniko in jo bo izvajal vedno bolj poredko. Lastnik ves čas ignorira neprimerno obnašanje in sčasoma bo to tudi popolnoma prenehalo.

Pomembno je, da se zavedate, da ne smete psu ustreči niti enkrat, ker si  bo to zelo dobro zapomnil in bo to še bolj utrdilo njegovo prepričanje, da bo z vztrajnostjo enkrat dosegel svoj cilj in pridobil vašo pozornost. Pri odvajanju od nezaželjenega obnašanja lahko uporabite tudi zvočni signal, ki bo ob takšnih trenutkih naznanil, da se boste umaknili, kar pomeni, da ob nezaželjenem obnašanju kužka predvajate določen zvok in nato zapustite sobo.

Priporočljivo je tudi, da poiščete vzrok za takšno obnašanje vašega psa. Vzrok je lahko pomanjkanje rekreacije, neprimerna prehrana, slaba komunikacija med psom in lastnikom, pomanjkanje nagrajevanja in podobno. Vsak kuža je unikaten, zato se je mu je potrebno posvetiti in ugotoviti, kaj ga muči, saj boste le tako lahko takšno obnašanje preprečili tudi v prihodnosti.

[/members_only]

Barbara Reher

Viri:
https://www.petplace.com
https://wagwalking.com