Prehrana mladiča

7845

Obdobje odraščanja je najpomembnejše obdobje v pasjem življenju. Mladič za zdrav razvoj potrebuje prehrano z optimalno količino hranil in zadostno kalorično vrednostjo. Razvoj in delovanje mladičevega telesa sta zahtevna, njegov metabolizem pa hitrejši, zato potrebuje več kalorij kot odrasel pes z isto težo. Prehrana, ki je namenjena psom v zgodnjem obdobju razvoja, mora biti kalorično bogatejša. V nekaterih primerih je treba količino hrane med odraščanjem zmanjšati. Tako na primer petmesečni kužek, ki tehta deset kilogramov, potrebuje več kalorij kakor starejši mladič z isto težo, ki ne bo več veliko rasel.

Prehrana ne vpliva le na zunanji videz psa, temveč tudi na njegovo obnašanje in temperament. Lačnega psa ali psa, ki trpi za bolečinami zaradi razvojnih okvar, ki so posledica neustrezne prehrane, je težje obvladovati in trenirati. Podobno škodljiva je tudi čezmerna prehranjenost, do katere pride zaradi prostega ali prekomernega hranjenja. Do prehranjenosti pogosto pride tudi, če psu poleg celovite pasje hrane dajemo še razne kalorično bogate prehranske dodatke. Zaradi preveč hrane pride do bolezni kosti, mehkega blata in pretirane razposajenosti. Mladiča hranite s kakovostno celovito hrano, ki bo zmanjšala tveganje za prehranjenost ali podhranjenost ter ga bo oskrbela s potrebnimi hranili. Kužek se bo tako zdravo razvijal ter se bo bolje počutil.

Mladič potrebuje uravnoteženo prehrano, s katero mora dobiti optimalno količino proteinov, maščob, ogljikovih hidratov, vitaminov, vlaknin in vode. Vsako hranilo lahko sicer obravnavamo kot posamezno enoto, vendar ne smemo pozabiti, da kalorična vrednost hrane vpliva na to, koliko miligramov ali gramov hranila na dan se absorbira. Pomembni sta tako kakovost in prebavljivost vsakega hranila kakor tudi količina v razmerju do drugih hranil. Hrana mora biti koncentrirana, da mladičeva prebavila niso preobremenjena s prevelikimi količinami hrane. Med zgodnjim razvojem so prebavila najobčutljivejša. Izberite lahko prebavljivo hrano, ki bo poskrbela za uravnovešeno črevesno floro in zdravo črevesje, kar se bo pokazalo v čvrstem blatu.

Pes med rastjo potrebuje več hranil. Teža večjih pasem, kot je na primer nemški ovčar, se od rojstva pa do konca rasti v obdobju dvanajstih mesecev poveča od 70- do 90-krat. V tem obdobju mladič potrebuje nadzorovan vnos hrane z majhnim deležem maščob, da se okostje do konca razvije, ne da bi se pes preveč zredil. Za razvoj kosti in rast je potrebno pravo razmerje med kalcijem in fosforjem ter ustrezna količina vitaminov. Ustrezno razmerje med kalcijem in fosforjem je glavnega pomena za zdrave ter močne kosti in zobe, kalcij pa je potreben za normalno strjevanje krvi, delovanje živcev in mišic. Za bolj zdrave kosti poskrbijo tudi glukozamin, kondroitin in MSM.

[members_only]

Mnogi skrbniki ne vedo natančno, kdaj naj s hrane za mladiče preidejo na hrano za odrasle pse. Vsako spremembo je treba uvajati postopoma, da se prebavila prilagodijo novemu ravnovesju hranil, sestavinam in količini hrane. Najbolje je, da hrano za odrasle pse začnete uporabljati, ko kužek doseže svojo optimalno višino (ko doseže višino, ki jo bo imel kot odrasel pes). Pasme se seveda med sabo razlikujejo –večje pasme odraščajo počasneje kot manjše. Prav tako se vsak pes individualno razvija glede na genetsko zasnovo, metabolizem in presnovo. Če ste v dvomih, se posvetujte z rejcem, veterinarjem ali strokovnjakom.

Nasveti

  1. Psička redno tehtajte, da boste lahko ocenili, ali mu dajete ustrezno količino hrane.
  2. Če niste prepričani, ali vaš kužek še vedno raste, zmerite njegovo višino in jo primerjajte s standardno višino pasme. Pri mešančkih je to seveda težje! Kužka znova izmerite čez dva tedna in takoj boste lahko določili, ali še raste.
  3. Opazovanje iztrebkov je najučinkovitejša metoda ocenjevanja ustrezne prehrane. Če so iztrebki zjutraj normalni, čez dan pa postajajo vedno mehkejši, mladič dobiva preveč hrane (mehko blato je lahko tudi simptom drugih težav, zato bodite previdni in se posvetujte z veterinarjem, če zmanjšanje količine hrane stanja ne izboljša).
  4. Količino hrane spreminjajte postopoma. Mladič ima občutljiva prebavila in majhen želodec, zato ga lahko nenadno povečanje količine hrane zelo obremeni. Če količino nenadoma občutno zmanjšate, bo kužek lačen, zaradi česar se lahko začne nenavadno obnašati, na primer jesti svoje iztrebke, prosjačiti in brskati po smeteh.
  5. Priporočamo, da brikete rahlo namočite v nekaj tople vode za 20 do 30 minut. Hrana se bo tako zmehčala in prebavni encimi bodo imeli lažje delo. Poleg tega namakanje sprosti aromo hrane, mehka hrana pa je tudi primernejša za kužke, ki jim rastejo zobje. Pri velikih pasmah priporočamo, da brikete namakate tudi pri odraslih psih, zlasti če hrano zelo hitro pojedo. Tako boste omilili žejo, ki nastopi po suhem obroku. Če ima pes poln želodec, poleg tega pa se še napije z vodo, lahko pride do napihovanja. Hrane ne namakajte predolgo, saj se drugače lahko razvijejo bakterije in plesen, zlasti če jo pustite na toplem.
  6. V zvezi s pogostostjo hranjenja upoštevajte rejčeva navodila, saj se mladiči razvijajo različno hitro. Jack Russel terier je na primer pri šestih mesecih že skoraj povsem razvit, medtem ko večje pasme odraščajo dlje časa. Na splošno mladi kužki do dvanajstega tedna potrebujejo štiri obroke na dan. Od dvanajstega tedna do šestega meseca priporočamo tri obroke na dan. Majhni redni obroki prebavila manj obremenijo, prebavne encime učinkovito zaposlijo in ohranjajo stalno raven sladkorja v krvi. Seveda pa je treba upoštevati tudi apetit in razvoj posameznega psa. Odrasle pse je priporočljivo hraniti z dvema obrokoma dnevno, medtem ko je pse s prebavnimi motnjami priporočljivo hraniti večkrat dnevno.
[/members_only]

Povzeto po Ness Bird, svetovalki za prehrano pri Arden Grange

 

Objavljeno v enajsti številki revije Kužek