O pasji zobni higieni

1728

Nisem in nikoli nisem bila jutranji tip človeka. Po pol ure psihične priprave na to, da je treba vstati, se vsa godrnjava spravim iz postelje in pričnem misijo Priprava kave. Čim prej. Jutra so zoprna reč. Sploh če je prva stvar, ki jo zagledaš, budilka. Odkar imam psičko, temu ni več tako. Prva stvar, ki jo zjutraj zagledam, je njen gobček, ki me navdušeno pozdravlja. Prva aroma, ki mi udari v nosnice, pa ni omamen vonj kave, ampak Irin jutranji zadah. Neprecenljivo.

Večina ljudi zobe umiva dvakrat dnevno in brez zobne ščetke se za dlje časa ne odpravimo nikamor. To, da moramo zobe pred spanjem umiti, nam je samoumevno. Kaj pa pasji zobje? Dokazano je, da približno 85% psov in mačk do tretjega leta starosti že kaže zgodnje znake bolezni zob. Kakorkoli poškodovani zobje in dlesni pa bakterijam omogočijo dostop do krvi, kar lahko vodi v okvare ledvic, jeter in srca. Na kaj moramo torej biti pozorni, ko gre za pasjo ustno higieno ter zdravje dlesni?

[members_only]
  1. Redni pregledi pri veterinarju

Ljudje se redno naročamo na kontrolne preglede pri zobozdravniku, pa naj so še tako neprijetni. Kajti lažje je odpravljati težave, ko so še majhne. Zgodnje odkrivanje pomeni  krajši čas trpljenja na zobozdravniškem stolu in predvsem manj boleče posege v ustno votlino. Isto je pri psih. Vsaj enkrat ali dvakrat letno je dobro, da obiščemo veterinarja, ki bo opravil profesionalno čiščenje in popoln pregled; zadaha, dlesni, zobnega kamna, polomljenih zob in morebitnih drugih znaov bolezni dlesni in zob, ki lahko psu povzročajo veliko bolečin. Veterinar je za to primerno izurjen in opazi stvari, ki so nam skrite. V primeru, da bodo težave odkrite in odpravljene dovolj zgodaj, nam bo za to nenazadnje hvaležna tudi denarnica.

  1. Izbirajmo priboljške, ki pripomorejo k čiščenju zob

Dobro je, da psu med drugim ponudimo tudi priboljške, zasnovane posebej za čiščenje zob in dlesni; taki priboljški, največkrat oblikovani kot palčke, so prepoznavni po raznoraznih izrastkih in grebenčkih, ki medtem, ko jih pes žveči, delujejo kot ščetine zobne ščetke. Med žvečenjem pomagajo tudi pri čiščenju zadnjih zob, ki jih je drugače veliko težje doseči. Taki priboljški vsebujejo tudi sestavine, koristne v boju proti zobnim oblogam in kamnu ter tako vzdržujejo močne, zdrave zobe in dlesni. Nekaterim je dodana celo aroma mete, ki pomaga pri slabem zadahu.

  1. Suha briketirana hrana

Veterinar nam lahko v primeru odkritja zgodnjih faz bolezni zob in dlesni svetuje posebne suhe brikete, ki pomagajo pri negi zob. To so ponavadi večji briketi z bolj grobo teksturo, ki med žvečenjem drgnejo zobe in pomagajo pri preprečevanju nalaganja zobnih oblog. Imajo pa tudi posebne sestavine, ki zmanjšujejo možnost pojavljanja zobnega kamna.

  1. Pasja ustna voda

Na trgu dandanes najdemo tudi raznorazne pasje ustne vode, ki jih ali dodajamo v vodo, ki jo pes pije, ali pa poškropimo direktno v gobček. Te vodice pomagajo predvsem pri izboljšanju zadaha ter spodbujajo oblizovanje zob in tako negujejo površino zob, da ni več tako primerna za nalaganje in razvoj bakterij.

  1. Izbirajmo igračke, primerne za nego zob

Psi svet okoli sebe odkrivajo tudi skozi žvečenje. Nekateri se lotijo lesa, verig, ograj, celo kamnov! To se lahko pozna v obliki polomljenih zob, trd material pa lahko mehča dlesen in zmanjša stabilnost zoba. Zakaj torej ne bi te njihove »razvade« izkoristili pri negi zob? Izbirajmo igrače, ki so namenjene čiščenju zob in masaži dlesni.

Kako psa naučiti krtačenja zob?

Kot pri otrocih tudi krtačenje zob pri psu zahteva veliko potrpljenja in časa. Če imamo priložnost, je z učenjem najbolje začeti, ko je pes še mladiček. Seveda pa moramo vedno uporabiti pasjo zobno pasto. Človeške zaradi sestavin za to niso primerne, saj jo pes, za razliko od nas, pogoltne in ne izpljune. Kupiti se da posebne pasje krtačke, pomagamo pa si lahko tudi s naprstnimi ščetkami, oblikovanimi za nego malčkovih zob. Paziti moramo, da krtača ni prevelika za gobček ter da ima kar se da mehke ščetine.

Učenja krtačenja se lotimo postopoma, dan za dnem. Začnemo lahko tako, da psu predstavimo pasjo zobno pasto – dovolimo mu, da jo poliže s prsta. Nato postopoma s prstom drsimo po zobeh. Ko se pes tega nauči in nam dovoli, da mu posegamo v gobček, lahko prst nadomestimo s krtačko. Pomembno je, da to počnemo postopoma – med vsakim korakom mora biti vsaj en dan premora, odvisno od tega, kako pes reagira in ali se poseganja v gobček boji. Ob vsakem osvojenem koraku ga moramo pohvaliti in izdatno nagraditi, da bo na ščetkanje gledal kot na pozitivno izkušnjo.

Ko bo to postalo vsakodnevna rutina, bomo, če ne prej, ob prvem obisku veterinarja spoznali, da se splača. Tudi pasji poljubčki bodo posledično še dolga leta občutno bolj dišeča izkušnja.

[/members_only]

Tina Matoz