Kakor pri ljudeh, je tudi pri psih srce izjemno pomembno za zdravje psa. In če sami skrbimo za lastno zdravje srca, je edino smiselno, da poskrbimo tudi za zdravo srce našega kosmatinca. Raziskali in izbrskali smo nasvete veterinarjev, kako poskrbeti za zdravo pasje srce, zaupamo pa vam tudi, kako prepoznati srčne bolezni.
[members_only]Triki, s katerimi poskrbite za zdravo pasje srce
- Zdrava telesna teža: poskrbite, da vaš pes nima prenizke ali prekomerne telesne teže.
- Uravnotežena prehrana: kakor pri ljudeh, je tudi pri psih pomembna zdrava prehrana. Poskrbite, da pes s prehrano dobi vsa hranila, ki jih potrebuje.
- Redno gibanje: ne samo, da z gibanjem utrudite psa, poskrbite tudi za moč srca. Vsak dan se odpravite na sprehod in poskrbite tudi za druge aktivnosti, kot so tek, plavanje, igra, pohodništvo, agility…
- Redni pregledi: z rednimi pregledi bo veterinar prej zaznal nepravilnosti in težave z zdravjem. Poskrbite, da vaš pes obišče veterinarja za splošen pregled vsaj enkrat letno, pri starejših psih je priporočljiv tudi letni ultrazvok srca.
- Zaščita pred zajedavci: klopi, bolhe in ostali zajedavci lahko povzročijo srčne bolezni. Ena najbolj znanih je filarija oziroma srčna glista, ki se prenaša preko komarjev, a poznamo še veliko drugih. Poskrbite torej za ustrezno zaščito pred zunanjimi in notranjimi zajedavci.
- Ustna higiena: bolezni zob in dlesni so pri psih precej pogoste, obenem pa so tesno povezane s srčnimi težavami. Poskrbite za redno čiščenje zob, usta svojega psa pa tudi redno pregledujte.
- Poznavanje pasme: nekatere pasme psov so že same po sebi nagnjene k srčnim boleznim. V kolikor imate tudi sami doma tako pasmo ali mešanca s to pasmo, poskrbite za še bolj redne preglede in bodite še posebej pozorni na prve znake težav.
Znaki srčnih bolezni
Do težav lahko pride zaradi genetskih dejavnikov ali neustreznega življenjskega sloga. Ne glede na vzrok, pa je pomembno, da bolezen zgodaj odkrijemo, saj ima pes tako boljše možnosti zdravljenja.
Med znake srčnih bolezni prištevamo:
- Kašelj po aktivnosti
- Kašelj, ki je še posebej izrazit ponoči
- Hitro, nepojasnjeno izgubljanje telesne teže
- Zadihanost
- Nepojasnjena slabost
- Izgubljanje zavesti
- Otekanje trupa
- Pomanjkanje apetita
- Nepojasnjen upad energije
- Slabo počutje
V kolikor sumite na težave s srcem, obiščite veterinarja, ki vas bo napotil na ustrezne preiskave. Seveda pa ne pozabite tudi preventivno skrbeti za pasje srce in zdrav življenjski slog vašega kosmatinca.
[/members_only]